Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 64 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 25, y = 20: √25 = 5, so 20 = k × 5, giving k = 20 ÷ 5 = 4. The equation is y = 4√x. When y = 32: √x = 32 ÷ 4 = 8, and x = 8² = 64. Stopping at √x = 8 without squaring leaves the square root of x, not x itself. Treating the relationship as if y were proportional to x itself gives k = 20 ÷ 25 = 0.8 and then x = 32 ÷ 0.8 = 40, which is a different relationship entirely. Multiplying instead of dividing when isolating √x gives √x = 32 × 4 = 128, far too large to be a square root here. When y = 32, x = 64.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 0.40 m/min — To estimate an instantaneous rate of change at a point without a diagram, use the gradient of a chord joining two points close to it, one on each side. At t = 9: 0.02 × 81 = 1.62, so h = 1.62 + 0.5 = 2.12. At t = 11: 0.02 × 121 = 2.42, so h = 2.42 + 0.5 = 2.92. The change in height is 2.92 − 2.12 = 0.80 and the change in time is 11 − 9 = 2, so the gradient of the chord is 0.80 ÷ 2 = 0.40. Reporting the change in height, 0.80, on its own is not a rate, because it has not been divided by the 2 minutes over which it happened. Using the chord from t = 0 (where h = 0.5) to t = 11 instead gives 2.92 − 0.5 = 2.42, and 2.42 ÷ 11 = 0.22, which is the average gradient over the whole 11 minutes, not the instantaneous rate at t = 10. Substituting t = 10 into the formula gives 0.02 × 100 + 0.5 = 2.50, which is the height of the water at that moment, not the rate at which the height is rising. The estimated instantaneous rate of change at t = 10 is 0.40 m/min.
- (b) 4% — Method: find the total interest earned, share it equally across the number of years to find one year's interest, then write it as a percentage of the amount invested. Working: total interest = £840 − £750 = £90, so one year's interest is £90 ÷ 3 = £30, and £30 as a percentage of £750 is (£30 ÷ £750) × 100 = 4%. Answer: 4%. 12% comes from treating the total interest of £90 as if it were earned in a single year, (£90 ÷ £750) × 100 = 12%, forgetting to divide by 3 years. 0.04% comes from finding the correct decimal, £30 ÷ £750 = 0.04, but forgetting to multiply by 100 to convert it into a percentage. 112% comes from writing the final amount, £840, as a percentage of the amount invested, £750, without first subtracting the £750 to find the interest alone.
- (b) 5/7 — The enlargement multiplier is 1.4, which as a fraction is 7/5. To reverse an enlargement, use the reciprocal of the multiplier: flip 7/5 to get 5/7. 7/5 comes from using the enlargement multiplier again, instead of reversing it. 3/5 comes from treating the reverse as 'give back the extra amount', working out 1 − (1.4 − 1) = 0.6, instead of using the reciprocal. 5/2 comes from ignoring the whole number in 1.4 and inverting only the decimal part, 0.4, as if it were the whole multiplier.
- (d) 36 mph — First convert 1 hour 30 minutes to hours: 30 minutes is half an hour, so the time is 1.5 hours. Then divide the distance by the time: 54 ÷ 1.5 = 36 mph. Reading 1 hour 30 minutes as 1.3 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 54 ÷ 1.3 ≈ 41.54 mph. Working out 54 ÷ 30 = 1.8 divides by the number of minutes only, ignoring the hour. Working out 54 × 1.5 = 81 multiplies by the time instead of dividing. The coach's average speed is 36 mph.
- (b) 1500 — The rate is 3 ÷ 2 = 1.5 litres per minute. Converting to cm³: 1.5 × 1000 = 1500 cm³ per minute. Getting 3000 comes from converting 3 litres to cm³ first (3000 cm³) and forgetting to divide by the 2 minutes. Getting 750 comes from dividing by the 2 minutes a second time after converting (1500 ÷ 2). Getting 2000 comes from converting the 2 minutes as if it were litres (2 × 1000) instead of using the correct rate of 1.5 litres per minute.
- (a) 24 N/m² — Pressure = force ÷ area. 68.4 ÷ 2.85 = 24 N/m². 194.94 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (68.4 × 2.85). 65.55 N/m² comes from subtracting the area from the force (68.4 − 2.85) instead of dividing. 0.04 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.85 ÷ 68.4).
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (c) 4 m/s — The average rate of change of distance with respect to time over an interval is the change in distance divided by the change in time — the gradient of the chord joining the two endpoints, not the gradient of any tangent inside the interval. From t = 3 to t = 8 the change in time is 8 − 3 = 5 and the change in distance is 32 − 12 = 20, so the average speed is 20 ÷ 5 = 4 m/s. Reporting the change in distance on its own, as 20 m/s, is not a speed: those 20 metres were covered over the whole 5 seconds, not in one second, so the 20 still has to be divided by the 5. The tangent's gradient of 3 m/s is the instantaneous speed at the single moment t = 6, not the average over the whole 5-second interval, so it must not be used here. Adding the change in distance and the change in time instead of dividing gives 20 + 5 = 25, which is not a speed. The average speed of the cyclist over the interval is 4 m/s.
- (a) S_{n+1} = 1.04S_n − 30 — Adding 4% interest multiplies the balance by 1 + 0.04 = 1.04. Withdrawing £30 afterwards subtracts a fixed 30, giving S_{n+1} = 1.04S_n − 30. Writing +30 instead of −30 mistakes a withdrawal for a deposit — the £30 leaves the account, so it must be subtracted. Writing 0.96 instead of 1.04 treats the 4% as a decrease rather than an increase, as if the interest were shrinking the balance instead of growing it. Writing 1.4 instead of 1.04 turns 4% into 40%, a common slip when converting a percentage to a multiplier — 4% as a decimal is 0.04, so the multiplier is 1.04, not 1.4. Always convert the percentage to a decimal first, then add 1 for growth or subtract from 1 for decay, before applying any fixed amount that is added or removed.
- (b) 25 m/s — Convert km/h to m/s by multiplying by 1000 (km to m) and dividing by 3600 (hours to seconds): 90 × 1000 ÷ 3600 = 25 m/s. Working out 90 ÷ 60 = 1.5 converts using 60, as if going from hours to minutes rather than to seconds. Working out 90 × 3.6 = 324 multiplies by 3.6 instead of dividing by it, going the wrong way between the units. Working out 90 × 1000 = 90000 converts kilometres to metres but forgets to convert hours to seconds at all. The train's speed is 25 m/s.
- (a) 2.17 litres per minute — There are 60 minutes in an hour, so to convert litres per hour to litres per minute you divide by 60: 130 ÷ 60 = 2.1666..., which rounds to 2.17 litres per minute. Multiplying by 60 instead of dividing gives 130 × 60 = 7800.00 litres per minute, using the conversion factor the wrong way round. Leaving the rate unchanged, 130.00, ignores that 'per hour' and 'per minute' are different units. Dividing by 50 instead of 60, misremembering the number of minutes in an hour, gives 130 ÷ 50 = 2.60 litres per minute.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (a) £85.47 — Value after 2 years: £1200 × 1.035 × 1.035 = £1285.47 (nearest penny). Interest earned = £1285.47 − £1200 = £85.47. £1285.47 is the total value of the account, not the interest earned on top of the original £1200. £84.00 comes from using simple interest instead of compound interest: £1200 × 0.035 × 2 = £84.00. £42.00 comes from working out only the first year's interest and stopping there: £1200 × 0.035 = £42.00.
Build your own mix at the worksheet builder.