Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) t = 5 and t = 7 (closest, evenly spaced) — To estimate the instantaneous rate of change at t = 6, use the chord centred on t = 6 with the closest readings on either side, t = 5 and t = 7. The gradient of this chord is 15.4 − 17.5 = −2.1, then −2.1 ÷ 2 = −1.05 cm per minute. The interval t = 3 to t = 9 is also centred on t = 6 but is wider: 13.4 − 18.7 = −5.3, then −5.3 ÷ 6 ≈ −0.88 cm per minute — this brings in more of the curve's own change in steepness, so it is a worse estimate of the rate at the single instant t = 6. Using t = 6 and t = 7 only gives 15.4 − 16.6 = −1.2, then −1.2 ÷ 1 = −1.2 cm per minute, but this is not centred on t = 6 — it estimates the rate over (6, 7), not at t = 6 itself. Using t = 0 and t = 6 gives 16.6 − 20.0 = −3.4, then −3.4 ÷ 6 ≈ −0.57 cm per minute, the average rate for the whole first six minutes, not the rate at the instant t = 6. Always choose the chord that brackets the point as closely as possible.
- (c) 30 km — First convert 1 hour 15 minutes to hours: 15 minutes is a quarter of an hour, so the time is 1.25 hours. Then multiply by the speed: 24 × 1.25 = 30 km. Reading 15 minutes as 0.15 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 24 × 1.15 = 27.6 km. Working out 24 × 75 = 1800 multiplies by the number of minutes instead of converting to hours first. Working out 24 ÷ 1.25 = 19.2 divides by the time instead of multiplying. The cyclist travels 30 km.
- (c) Map A, where the distance is 40 cm — 10 km = 1,000,000 cm. On Map A: 1000000 ÷ 25000 = 40 cm. On Map B: 1000000 ÷ 50000 = 20 cm. Since 40 cm is longer than 20 cm, the same real distance appears longer on Map A, the map with the smaller scale number. 'Map B, where the distance is 20 cm' has the correct working for Map B but names the wrong map as the one with the longer length. 'Map A, where the distance is 20 cm' correctly identifies Map A but pairs it with Map B's length. 'Map B, where the distance is 40 cm' correctly identifies Map A's length but attaches it to the wrong map.
- (c) 88 km/h — Multiply the speed in mph by the conversion factor: 55 × 1.6 = 88 km/h. Dividing by 1.6 instead of multiplying gives 55 ÷ 1.6 ≈ 34.38 km/h, going the wrong way between the units. Adding the conversion factor instead of multiplying gives 55 + 1.6 = 56.6 km/h, treating the factor as an amount rather than a multiplier. Multiplying by 0.6 instead of 1.6 gives 55 × 0.6 = 33 km/h, using only part of the conversion factor. 55 mph is equal to 88 km/h.
- (c) 90 cm² — The perimeter ratio is 30 : 45, which simplifies to 2 : 3, so the larger frame is 1.5 times the perimeter of the smaller one. Areas scale with the square of this length scale factor: 1.5² = 2.25. 40 × 2.25 = 90, so the larger frame has an area of 90 cm². Giving 60 cm² uses the scale factor, 1.5, without squaring it (40 × 1.5 = 60). Giving 135 cm² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if area scaled like a volume (40 × 3.375 = 135). Giving 2.25 cm² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller frame's area of 40 cm².
- (d) £4 — The gradient of the tangent gives the instantaneous rate of change of cost with respect to the number of passengers, in pounds per passenger. The tangent passes through (16, 184) and (24, 216), so the change in cost is 216 − 184 = 32 and the change in passengers is 24 − 16 = 8. The gradient is 32 ÷ 8 = 4. Stopping after finding the change in cost, without dividing by the change in passengers, leaves 32, not a rate. Adding the two changes instead of dividing gives 32 + 8 = 40, which is not a rate either. Reading off only the change in passengers, 8, is not a rate at all — a rate needs the change in cost as well. The instantaneous rate is £4 per extra passenger.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (d) £117.60 — Add the hours worked over the two days: 6 + 4.5 = 10.5 hours. Multiply by the rate of pay: 10.5 × £11.20 = £117.60. (£67.20 is Monday's pay only. £50.40 is Tuesday's pay only. £106.40 comes from mistakenly adding the hours as 6 + 3.5 = 9.5 — misreading Tuesday's 4.5 hours as 3.5 — and then multiplying by £11.20.)
- (b) 62.5% — Total parts = 5 + 3 = 8. Apples make up 5 parts, so the percentage is 5/8 × 100 = 62.5%. A student who finds the oranges' share instead gets 3/8 × 100 = 37.5%. A student who assumes an even split gets 50%. A student who inverts the fraction gets 8/5 × 100 = 160%.
- (c) £7617.60 — To decrease by 8% each year, multiply by 0.92 (100% − 8%) twice. £9000 × 0.92 × 0.92 = £7617.60. £7560.00 comes from treating the two 8% decreases as a single flat 16% decrease applied once instead of compounding: £9000 × 0.84 = £7560.00. £8280.00 comes from applying the 8% decrease only once, for 1 year instead of 2: £9000 × 0.92 = £8280.00. £10497.60 comes from multiplying by 1.08 twice, increasing the value instead of decreasing it: £9000 × 1.08 × 1.08 = £10497.60.
- (d) £8262 — A fall of 15% is a multiplier of 0.85 and a fall of 10% is a multiplier of 0.9, and each multiplier acts on the value at the start of its own year. After year 1: 12000 × 0.85 = 10200. After year 2: 10200 × 0.9 = 9180. After year 3: 9180 × 0.9 = 8262. The value 3 years after the car was bought is £8262. Adding the percentages to make a single fall of 35% would be wrong, because the later falls are taken from smaller values.
- (c) Height rising at 2 m/s at t = 1.5 s — A tangent's gradient on a height-time graph is the instantaneous rate of change of height, in metres per second, so gradient 2 means the ball's height is increasing at 2 m/s at t = 1.5 s. Saying the height 'is 2 m' confuses the gradient, a rate, with the y-value on the graph, which is the ball's height itself. Saying the ball 'travelled 2 m from t = 1 to t = 2' treats the instantaneous gradient at one instant as if it were the total distance risen over a whole one-second interval, which is a different quantity found from two height readings, not from one tangent. Saying the speed 'is 2 m/s²' uses the wrong units — m/s² measures acceleration, the rate of change of speed, not speed itself. Always check that the units quoted match what a height-time graph's gradient can actually give you: metres per second.
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (d) A falling curve that never touches either axis — Method: inverse proportion means the product of the two quantities is constant, so P = k ÷ Q; as Q grows P shrinks, and P can never reach zero because k divided by a number is never zero. Working: taking k = 12 as an example, the pairs (1, 12), (2, 6), (3, 4), (6, 2) and (12, 1) drop steeply at first and then flatten out, so the graph is a curve that approaches both axes without meeting either of them. Answer: a falling curve that never touches either axis. The distractors: 'a straight line through the origin' is the graph of direct proportion, P = kQ, which is the opposite relationship; 'a straight line with a negative gradient' is the commonest error, reading 'P falls as Q rises' as a straight line, but on such a line P would drop by the same amount for every increase in Q and would cross the horizontal axis into negative values; 'a straight line crossing the vertical axis above zero' is a relationship of the form P = mQ + c, in which P and Q are not proportional at all.
Build your own mix at the worksheet builder.