Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) £7617.60 — To decrease by 8% each year, multiply by 0.92 (100% − 8%) twice. £9000 × 0.92 × 0.92 = £7617.60. £7560.00 comes from treating the two 8% decreases as a single flat 16% decrease applied once instead of compounding: £9000 × 0.84 = £7560.00. £8280.00 comes from applying the 8% decrease only once, for 1 year instead of 2: £9000 × 0.92 = £8280.00. £10497.60 comes from multiplying by 1.08 twice, increasing the value instead of decreasing it: £9000 × 1.08 × 1.08 = £10497.60.
- (c) 180 pages — The gradient is (9 − 24) ÷ (300 − 0) = −15 ÷ 300 = −0.05, so the cartridge uses 0.05 ml of ink per page. At p = 300 there are 9 ml left. The extra pages before the cartridge is empty is 9 ÷ 0.05 = 180 pages. Giving 9 as the answer confuses the millilitres of ink remaining with the number of pages remaining — they are different quantities with different units. Multiplying instead of dividing, 9 × 0.05 = 0.45, does not undo the rate correctly. Working out the total number of pages a full cartridge lasts, 24 ÷ 0.05 = 480 pages, answers how many pages the cartridge prints in total from full, not how many more pages it can print from the 300-page point.
- (a) 24 N/m² — Pressure = force ÷ area. 68.4 ÷ 2.85 = 24 N/m². 194.94 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (68.4 × 2.85). 65.55 N/m² comes from subtracting the area from the force (68.4 − 2.85) instead of dividing. 0.04 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.85 ÷ 68.4).
- (d) 218 — The rule x_{n+1} = 0.8x_n + 50 must be applied once for each step, using the result of the previous step every time — not the same starting value repeated. Starting from x_0 = 200: 0.8 × 200 = 160, so x_1 = 160 + 50 = 210. Then 0.8 × 210 = 168, so x_2 = 168 + 50 = 218. Stopping after one iteration leaves x_1 = 210, not x_2. Applying only the multiplier twice without adding 50 at each step uses 0.8² = 0.64, and 0.64 × 200 = 128, which drops the 50 completely. Adding 50 twice at the end instead of once per step, 128 + 100 = 228, still does not reproduce the actual recurrence, because the 50 added at the first step is itself multiplied by 0.8 at the second step. After two iterations, x_2 = 218.
- (b) 12 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 4, y = 8: √4 = 2, so 8 = k × 2, giving k = 8 ÷ 2 = 4. The equation is y = 4√x. When x = 9: √9 = 3, so y = 4 × 3 = 12. Treating the relationship as if y were proportional to x itself, rather than to √x, gives k = 8 ÷ 4 = 2 and then y = 2 × 9 = 18, which is a different relationship. Multiplying k by the new x-value instead of by its square root gives y = 4 × 9 = 36, skipping the square root altogether. Reporting √9 on its own, without multiplying by k, gives only 3, not the value of y. When x = 9, y = 12.
- (c) Average rate, t = 2 to 6, is −2°C/min — First find the temperature at each end of the interval. At t = 2, T = 80 − 6 × 2 + 0.5 × 2² = 80 − 12 + 2 = 70. At t = 6, T = 80 − 6 × 6 + 0.5 × 6² = 80 − 36 + 18 = 62. The average rate of change over the interval is the change in T divided by the change in t: 62 − 70 = −8, then −8 ÷ 4 = −2°C per minute, so the statement about the average rate is correct. The instantaneous rate at t = 6 is not −2: completing the square gives T = 0.5(t − 6)² + 62, so t = 6 is the turning point of the curve, where the tangent is horizontal and the rate is 0°C per minute — the reaction has stopped cooling by then. The instantaneous rate at t = 2 is not −2 either: a short chord centred on t = 2, from t = 1.9 (T = 70.405) to t = 2.1 (T = 69.605), gives −0.8 ÷ 0.2 = −4°C per minute, so the reaction is cooling twice as fast at the start of the interval as the average over it. Saying the temperature falls 2°C in total confuses the RATE, −2°C per minute, with a TOTAL drop, which is 70 − 62 = 8°C over the four minutes. Always check whether a figure is a rate, per minute, or a total change.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (a) 2 : 3 — Simplify the volume ratio first: 64 : 216 divides by 8 to give 8 : 27. Volumes scale with the cube of the height ratio, so take the cube root of each part: the cube root of 8 is 2, and the cube root of 27 is 3, giving a height ratio of 2 : 3. Giving 3 : 2 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger. Giving 8 : 27 is the simplified volume ratio, without cube-rooting it. Giving 64 : 216 is the volume ratio before it has even been simplified.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 20 people/year — The gradient of a tangent to a graph at a point equals the instantaneous rate of change of the quantity there. A straight line's gradient is the change in the vertical value divided by the change in the horizontal value between two points on it. Here the tangent passes through (2, 180) and (6, 260), so the change in population is 260 − 180 = 80 and the change in time is 6 − 2 = 4. The gradient is 80 ÷ 4 = 20. Reporting the change in population, 80, on its own is not a rate, because that growth happened over 4 years and has not been divided by them. Adding the two changes instead of dividing gives 80 + 4 = 84, which is not a rate. Subtracting the coordinates in the wrong order, (180 − 260) ÷ (6 − 2), gives −80 ÷ 4 = −20, the wrong sign. The instantaneous rate of change of the population at t = 4 is 20 people per year.
- (c) 32 km/h — Method: to change mph into km/h, multiply by the number of kilometres in a mile. Working: 20 × 1.6 = 32 km/h. So the cyclist's speed is 32 km/h. Distractor 12.5 km/h comes from dividing by 1.6 instead of multiplying. Distractor 21.6 km/h comes from adding 1.6 instead of multiplying by it. Distractor 20 km/h comes from not converting the units at all.
- (b) 62.5% — Total parts = 5 + 3 = 8. Apples make up 5 parts, so the percentage is 5/8 × 100 = 62.5%. A student who finds the oranges' share instead gets 3/8 × 100 = 37.5%. A student who assumes an even split gets 50%. A student who inverts the fraction gets 8/5 × 100 = 160%.
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
- (b) 25 m/s — Convert km/h to m/s by multiplying by 1000 (km to m) and dividing by 3600 (hours to seconds): 90 × 1000 ÷ 3600 = 25 m/s. Working out 90 ÷ 60 = 1.5 converts using 60, as if going from hours to minutes rather than to seconds. Working out 90 × 3.6 = 324 multiplies by 3.6 instead of dividing by it, going the wrong way between the units. Working out 90 × 1000 = 90000 converts kilometres to metres but forgets to convert hours to seconds at all. The train's speed is 25 m/s.
- (d) 250 cm³/s — Method: first change litres per minute into cm³ per minute, then change per minute into per second. Working: 15 × 1000 = 15000 cm³ per minute, then 15000 ÷ 60 = 250 cm³ per second. So the tank fills at 250 cm³ per second. Distractor 15000 cm³/s comes from stopping after the first step and forgetting to change minutes into seconds. Distractor 900000 cm³/s comes from multiplying by 60 instead of dividing. Distractor 2500 cm³/s comes from dividing by 6 instead of 60.
Build your own mix at the worksheet builder.