Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (c) Falling at £950 per year — The gradient of a tangent on a value-age graph is a rate, in pounds per year, so −950 means the van's value is falling at £950 per year at that instant. Writing this as 950% per year mistakes a rate measured in pounds per year for a percentage — the units of a gradient come from the units on the two axes, £ and years, not from a percentage. Saying the value 'falls by £950 over the next year' treats the instantaneous rate at age 2 as if it stayed constant for a whole year, which finds an average future change, not the instantaneous rate at age 2 itself. Reading the sign the wrong way round gives 'rising at £950 per year', which would mean the van is gaining value. Always match the units of a gradient to the units on the two axes of the graph.
- (d) 3:8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. The ratio is 45 : 120. The highest common factor of 45 and 120 is 15. Divide both parts by 15: 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3 : 8. Leaving the hours unconverted gives 45 : 2 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 5 instead of 15 gives 9 : 24, which still shares a common factor of 3, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 3, hours to minutes instead of minutes to hours.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (b) £16 — Since cost is proportional to the square root of diameter, C = k√d. Using d = 9, C = 12: √9 = 3, so 12 = k × 3, giving k = 12 ÷ 3 = 4. The equation is C = 4√d. When d = 16: √16 = 4, so C = 4 × 4 = 16. Halving the new diameter instead of taking its square root gives 16 ÷ 2 = 8, and then C = 4 × 8 = 32 — halving a number is not the same as taking its square root, as √16 = 4, not 8. Multiplying k by the diameter itself instead of by its square root gives C = 4 × 16 = 64, skipping the square root altogether. Reporting √16 on its own, without multiplying by k, gives only 4, not the cost. The cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm is £16.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (b) The 2.4 kg bag, since it costs £1.80 per kg compared with £1.90 per kg for the 1.5 kg bag. — To compare value for money, work out the cost per kilogram for each bag. 1.5 kg bag: £2.85 ÷ 1.5 = £1.90 per kg. 2.4 kg bag: £4.32 ÷ 2.4 = £1.80 per kg. Since £1.80 is less than £1.90, the 2.4 kg bag gives better value. The option comparing £2.85 with £4.32 directly is wrong because it compares the total prices, not the price per kilogram — a bigger bag naturally costs more in total even if it is better value. The option that names the 1.5 kg bag with £1.80 per kg and the 2.4 kg bag with £1.90 per kg has the correct unit prices but has swapped which bag they belong to. The option giving £1.19 per kg and £2.88 per kg comes from dividing each price by the wrong bag's mass (£2.85 ÷ 2.4 and £4.32 ÷ 1.5).
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (b) 0.22 km — The real one-way distance is 4.4 × 2500 = 11000 cm. Converting units: 11000 ÷ 100 = 110 m, and 110 ÷ 1000 = 0.11 km. Since the jogger runs there and back, the total distance is 0.11 × 2 = 0.22 km. 0.11 km comes from working out only the one-way distance and forgetting the return journey. 220 km comes from correctly doubling the one-way distance in metres, 110 × 2 = 220, but leaving it mislabelled as kilometres instead of converting metres to kilometres. 110 km comes from working out only the one-way distance in metres, 110, and mislabelling it as kilometres.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 4.7 km — Multiply the map length by the scale factor: 9.4 × 50 000 = 470 000 cm. Convert to kilometres: 470 000 cm = 4700 m = 4.7 km. Converting only to metres and calling the answer 4700 kilometres mistakes metres for kilometres. Misreading the scale as 1 : 5000 instead of 1 : 50 000, 9.4 × 5000 = 47 000 cm = 0.47 km, is ten times too small. Misplacing the decimal point in 9.4 and effectively using 94, 94 × 50 000 = 4 700 000 cm = 47 km, is ten times too big.
- (d) £7060 — A 6% decrease each year means the value becomes 100% − 6% = 94% of the previous year's value, and 94% = 0.94, so the multiplier is 0.94. Apply it once for each of the 3 years: £8500 × 0.94 = £7990 after 1 year, £7990 × 0.94 = £7510.60 after 2 years, £7510.60 × 0.94 = £7059.96 after 3 years, which rounds to £7060 to the nearest pound. (£6970 comes from using simple depreciation instead of compound, taking 6% of the original £8500 three times: £8500 − 3 × £510 = £6970. £7990 is the value after only 1 year, forgetting the remaining 2 years. £7511 is the value after only 2 years, £8500 × 0.94² = £7510.60, forgetting the third year.)
Build your own mix at the worksheet builder.