Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 90 cm² — The perimeter ratio is 30 : 45, which simplifies to 2 : 3, so the larger frame is 1.5 times the perimeter of the smaller one. Areas scale with the square of this length scale factor: 1.5² = 2.25. 40 × 2.25 = 90, so the larger frame has an area of 90 cm². Giving 60 cm² uses the scale factor, 1.5, without squaring it (40 × 1.5 = 60). Giving 135 cm² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if area scaled like a volume (40 × 3.375 = 135). Giving 2.25 cm² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller frame's area of 40 cm².
- (c) 7.6 — Density = mass ÷ volume, so 356.5 ÷ 47 = 7.585..., which rounds to 7.6 g/cm³ (1 d.p.). (0.1 comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume, the wrong way round. 7.5 comes from rounding 7.585 down instead of up to 1 decimal place. 403.5 comes from adding the mass and the volume instead of dividing.)
- (b) 35 N/m² — Pressure = force ÷ area. 84 ÷ 2.4 = 35 N/m². 201.6 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (84 × 2.4). 81.6 N/m² comes from subtracting the area from the force (84 − 2.4) instead of dividing. 0.03 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.4 ÷ 84).
- (a) 7 — The average rate of change of y with respect to x over an interval is the change in y divided by the change in x between its two endpoints — the gradient of the chord joining them, not a rate at a single point. At x = 1: 2 × 1 = 2, so y = 1 + 2 = 3. At x = 4: 2 × 4 = 8, so y = 16 + 8 = 24. The change in y is 24 − 3 = 21 and the change in x is 4 − 1 = 3, so the average rate of change is 21 ÷ 3 = 7. Reporting the change in y, 21, on its own is not a rate of change, because it has not been divided by the 3 units of x over which it happened. Reporting 3 is not a rate either — 3 is the width of the interval, and also the value of y at x = 1, and neither of those measures how fast y is changing. Subtracting in the wrong order gives −21 ÷ 3 = −7, the wrong sign. The average rate of change of y with respect to x over the interval is 7.
- (d) £117.60 — Add the hours worked over the two days: 6 + 4.5 = 10.5 hours. Multiply by the rate of pay: 10.5 × £11.20 = £117.60. (£67.20 is Monday's pay only. £50.40 is Tuesday's pay only. £106.40 comes from mistakenly adding the hours as 6 + 3.5 = 9.5 — misreading Tuesday's 4.5 hours as 3.5 — and then multiplying by £11.20.)
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (a) 46.8 km/h — Method: 1 hour = 60 minutes, so a rate given in kilometres per minute is converted to kilometres per hour by multiplying by 60. Working: 0.78 × 60 = 46.8, so the instantaneous rate of change is 46.8 kilometres per hour. Keeping the given value unchanged and only relabelling the unit gives 0.78 km/h, which ignores that the time unit has changed. Dividing by 60 instead of multiplying — as you would when converting to a larger length unit — gives 0.78 ÷ 60 = 0.013 km/h, the wrong direction for a rate measured against a larger time unit. Adding 60 to the given rate instead of multiplying by it gives 0.78 + 60 = 60.78 km/h. Converting a rate always means multiplying or dividing by the conversion factor between the units, never adding it, and the direction depends on whether the new time unit is bigger or smaller than the old one.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (d) £4 — The gradient of the tangent gives the instantaneous rate of change of cost with respect to the number of passengers, in pounds per passenger. The tangent passes through (16, 184) and (24, 216), so the change in cost is 216 − 184 = 32 and the change in passengers is 24 − 16 = 8. The gradient is 32 ÷ 8 = 4. Stopping after finding the change in cost, without dividing by the change in passengers, leaves 32, not a rate. Adding the two changes instead of dividing gives 32 + 8 = 40, which is not a rate either. Reading off only the change in passengers, 8, is not a rate at all — a rate needs the change in cost as well. The instantaneous rate is £4 per extra passenger.
- (d) Gradient = acceleration; area = distance travelled. — Method: on a speed–time graph, the gradient of the graph at an instant is the rate of change of speed with time, which is acceleration; the area between the graph and the time-axis over an interval is the total distance covered in that interval, because it accumulates speed × time. Working: gradient = acceleration and area = distance travelled is the correct pairing. Swapping the two quantities completely, gradient = distance travelled and area = acceleration, is the reverse of what each actually measures. Keeping gradient = acceleration correct but then also claiming area = acceleration too is wrong because the area is a different physical quantity, distance, not a second way of finding the same rate. Claiming the gradient itself gives the speed confuses the RATE OF CHANGE of the plotted quantity with the plotted quantity itself — the gradient is how fast the speed is changing, not the speed. On any rate graph, the gradient of the graph is always the RATE at that instant, and the area under the graph is always the TOTAL AMOUNT accumulated — keep straight which of the two questions each one answers.
- (c) £338.69 — To increase by 12% each year, multiply by 1.12 twice. £270 × 1.12 × 1.12 = £338.688, which rounds to £338.69 (nearest penny, since the third decimal place is 8). £334.80 comes from treating the two 12% increases as a single flat 24% increase applied once instead of compounding: £270 × 1.24 = £334.80. £302.40 comes from applying the 12% increase only once, for 1 year instead of 2: £270 × 1.12 = £302.40. £338.68 comes from rounding £338.688 down to the nearest penny instead of up.
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
- (c) £3,200 — Method: find the value of one part of the ratio from the first investor's amount, then work out the second investor's share before adding both together. Working: £1,200 is 3 parts, so one part is £1,200 ÷ 3 = £400. The second investor's share is 5 × £400 = £2,000, and the total is £1,200 + £2,000 = £3,200. So the total invested is £3,200. Distractor £2,000 is only the second investor's share, without adding the first investor's £1,200. Distractor £2,400 comes from doubling the first investor's amount instead of using the ratio. Distractor £6,000 comes from multiplying £1,200 by 5 directly instead of first finding the value of one part.
- (c) 70 cm — Method: convert the real length to centimetres, then divide by the scale factor. Working: 84 m = 8400 cm. 8400 ÷ 120 = 70 cm. Wrong options: 0.7 cm comes from dividing 84 by 120 without converting metres to centimetres; 1,008,000 cm comes from multiplying instead of dividing (8400 × 120); 7 cm comes from converting 84 m to 840 cm (using ×10 instead of ×100) before dividing.
Build your own mix at the worksheet builder.