Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) It's an average over 20 days, which may miss the day-5 rate. — Method: a chord's gradient is the AVERAGE rate of change across the whole interval it spans; it only closely approximates the INSTANTANEOUS rate of change at a point inside that interval when the rate of change is roughly constant across the interval, which usually means the interval needs to be short. Working: here the chord spans 20 days while the point of interest, t = 5, is only a quarter of the way along it, so if the reservoir's level rose or fell at different rates over that time, the chord's gradient will not be close to the true gradient of the curve at t = 5 — this is the correct reason. Claiming the chord's gradient needs the water level at every day in between is wrong: a chord's gradient needs only the two endpoint values, at t = 0 and t = 20. Claiming a chord can only estimate the rate at its own endpoints is wrong: a chord between two points can be used to estimate the instantaneous rate of change at any point inside the interval, including one that is not an endpoint — that is exactly the technique being used here, and it is the SIZE of the interval that makes the estimate poor, not the fact that t = 5 is an interior point. Claiming the units do not match is wrong: the chord's gradient and the instantaneous rate of change are both measured in metres per day, so the units are the same. A chord is only a good estimate of an instantaneous rate when the interval it spans is short enough that the rate does not change much within it — always check how long the interval is compared with how far it is to the point you actually want.
- (d) The population is growing at 2500 people per year. — The gradient of a tangent to a graph gives the instantaneous rate of change of the quantity on the vertical axis with respect to the quantity on the horizontal axis, at that exact point — not the total change and not an average. Here the vertical axis is population in thousands and the horizontal axis is time in years, so the gradient is measured in thousands of people per year. A gradient of 2.5 means the population is growing at an instantaneous rate of 2.5 thousand people per year, and since P is measured in thousands, 2.5 × 1000 = 2500 people per year. This describes the rate of change at that instant, not the total increase over the 6 years and not an average population.
- (d) 125 — Since y is directly proportional to x², y = kx² for a constant k. Using x = 3, y = 45: 45 = k × 9, so k = 45 ÷ 9 = 5. The equation is y = 5x². When x = 5: 5² = 25, and 5 × 25 = 125, so y = 125. Reporting 5² = 25 on its own, without multiplying by the constant k, gives only the square of the new x-value, not the value of y. Treating the proportion as if y were proportional to x itself, rather than to x², gives k = 45 ÷ 3 = 15 and then y = 15 × 5 = 75, which is not this relationship. Squaring the new x-value as though squaring meant doubling it instead gives 5 × 10 = 50, not the true square. When x = 5, y = 125.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 1:4 — Convert 1.4 l to millilitres: 1.4 l = 1400 ml. The ratio is 350 : 1400. Divide both parts by 350: 350 ÷ 350 = 1 and 1400 ÷ 350 = 4, giving 1 : 4. Misreading 1.4 l as 14 (moving the decimal point) gives 350 : 14, which simplifies to 25 : 1 — a very different, implausible ratio. Dividing by 175 instead of 350 gives 2 : 8, which still shares a common factor of 2, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 4 : 1, litres to millilitres the wrong way round.
- (b) They are in inverse proportion, because x × y = 60 for both pairs. — Testing inverse proportion means checking that x × y is the same for every pair: 4 × 15 = 60 and 6 × 10 = 60, so the quantities are in inverse proportion. Saying they are not in inverse proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test. Saying they are not in inverse proportion because y ÷ x differs uses the test for direct proportion, and finding that it differs tells us nothing about inverse proportion. Saying x × y = 40 for both pairs is an arithmetic slip: 4 × 15 = 60, not 40.
- (c) 4/5 — Find 20% of £45: 10% is £4.50, so 20% is £9. The sale price is £45 − £9 = £36. Form the fraction 36/45; both numbers share a factor of 9, so 36 ÷ 9 = 4 and 45 ÷ 9 = 5, giving 4/5. 1/5 comes from writing the discount itself as a fraction of the normal price (9/45), instead of the sale price. 6/5 comes from adding the 20% instead of subtracting it, giving a sale price of £54, then 54/45 = 6/5. 5/9 comes from treating 'reduced by 20%' as 'reduced by £20', giving a sale price of £25, then 25/45 = 5/9.
- (d) d ÷ t — Average speed = distance ÷ time, so the expression is d ÷ t. Writing t ÷ d inverts the formula, giving the time per kilometre instead of the speed. Writing d × t confuses speed with the formula for distance travelled (distance = speed × time) used the wrong way round. Writing d + t treats the relationship as additive instead of using division.
- (a) The gradient is 3; the candidate's method is right. — The gradient of a tangent, like any straight line, is the change in y divided by the change in x between two points on it. Here the tangent passes through (1, 2) and (5, 14), so the change in y is 14 − 2 = 12 and the change in x is 5 − 1 = 4. The gradient is 12 ÷ 4 = 3, so the candidate's calculation is correct. Subtracting in the wrong order, (2 − 14) ÷ (5 − 1), gives −12 ÷ 4 = −3, the wrong sign. Adding the two changes instead of dividing them, 12 + 4 = 16, does not find a gradient at all. Dividing the change in x by the change in y instead of the other way round, 4 ÷ 12 = 1/3, inverts the calculation completely. Before accepting or rejecting a claimed gradient, always redo the calculation yourself in the same order — change in y over change in x — rather than trusting the arithmetic as given.
- (b) 10000 cm² — Method: an area conversion factor is the square of the length conversion factor, because both sides of the square are scaled. Working: a square metre is a square of side 100 cm, so its area is 100 × 100 = 10000 cm². Answer: 10000 cm². The distractors: 100 cm² comes from using the length factor without squaring it; 200 cm² comes from doubling the length factor instead of squaring it; 1000000 cm² comes from cubing the factor, which is the conversion for a volume, not an area.
- (b) 80 — Method: the difference between 40% and 25% of the number is 15% of the number, and that difference is 12. Working: 15% of the number is 12, so 1% of the number is 12 ÷ 15 = 0.8, and the number is 0.8 × 100 = 80. Check: 40% of 80 is 32, 25% of 80 is 20, and 32 − 20 = 12. Answer: 80. The distractors: 30 comes from solving 40% of the number = 12; 48 comes from solving 25% of the number = 12; 15 is the percentage difference written as the answer.
- (d) 24 — Method: split 60 into 3 + 7 = 10 equal parts, find the value of one part, then use the difference in ratio parts. Working: 60 ÷ 10 = 6, so the numbers are 3 × 6 = 18 and 7 × 6 = 42, and their difference is 42 − 18 = 24. Answer: 24. 4 comes from finding the difference between the ratio numbers, 7 − 3, but forgetting to multiply by the value of one part. 60 comes from adding the two numbers back together instead of subtracting, which just repeats the given sum. 80 comes from dividing 60 by the first ratio number, 3, instead of by the total number of parts, 10, giving a part value of 20 and a difference of 7 × 20 − 3 × 20 = 80.
- (a) 7 — The average rate of change of y with respect to x over an interval is the change in y divided by the change in x between its two endpoints — the gradient of the chord joining them, not a rate at a single point. At x = 1: 2 × 1 = 2, so y = 1 + 2 = 3. At x = 4: 2 × 4 = 8, so y = 16 + 8 = 24. The change in y is 24 − 3 = 21 and the change in x is 4 − 1 = 3, so the average rate of change is 21 ÷ 3 = 7. Reporting the change in y, 21, on its own is not a rate of change, because it has not been divided by the 3 units of x over which it happened. Reporting 3 is not a rate either — 3 is the width of the interval, and also the value of y at x = 1, and neither of those measures how fast y is changing. Subtracting in the wrong order gives −21 ÷ 3 = −7, the wrong sign. The average rate of change of y with respect to x over the interval is 7.
- (c) 5 : 9 — Write the ratio mass : cost = 3 : 5.4. Multiply both parts by 10 to clear the decimal: 30 : 54. Both numbers share a factor of 6, so 30 ÷ 6 = 5 and 54 ÷ 6 = 9, giving 5 : 9. 3 : 5 comes from ignoring the decimal point and treating £5.40 as £5. 9 : 5 comes from writing the ratio the wrong way round, cost to mass instead of mass to cost. 1 : 18 comes from multiplying only the cost by 10 instead of both parts, giving 3 : 54, and then cancelling that correctly to 1 : 18 — the cancelling is fine, but the ratio being cancelled is not the right one.
- (c) 8 m — Method: in the same sunlight every object has its height and its shadow in the same ratio, so write 2:3 = h:12, find the multiplier that takes 3 to 12 and apply it to the height. Working: 12 ÷ 3 = 4, so the tree's shadow is 4 times the post's shadow; the height must be scaled by the same 4, giving 4 × 2 = 8 m. Answer: 8 m. The distractors: 18 m comes from setting up the proportion upside down, 12 ÷ 2 × 3, which scales by shadow over height instead of height over shadow; 24 m comes from multiplying the 12 m shadow by the post's height of 2 m and never dividing by the post's shadow of 3 m; 4 m is the scale factor 12 ÷ 3, given as a length instead of being used to scale the 2 m post.
Build your own mix at the worksheet builder.