Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 3/2 — Find each average speed: car = 180 ÷ 3 = 60 mph; lorry = 160 ÷ 4 = 40 mph. Put the car's speed over the lorry's speed: 60/40. Divide both numbers by their highest common factor, 20: 60÷20 = 3, 40÷20 = 2, giving 3/2. (2/3 comes from writing the speeds the wrong way round. 9/8 comes from comparing the distances travelled, 180/160, without working out the speeds. 3/4 comes from comparing the times taken, 3/4, instead of the speeds.)
- (d) 4:5 — Write the ratio pounds : dollars as 1 : 1.25. Multiply both parts by 4 to clear the decimal: 1 × 4 = 4 and 1.25 × 4 = 5, giving 4 : 5. (5:4 comes from writing the ratio the wrong way round, dollars to pounds. 1:1 comes from rounding 1.25 dollars down to the nearest whole dollar. 1:5 comes from multiplying only the dollars by 4 to clear the decimal and leaving the pounds as 1 — both parts of a ratio must be multiplied by the same number.)
- (d) 1.00 litres — Squash is 2/9 of the mixture, so the squash volume is 4.5 × 2/9 = 1.00 litres. Using the water's fraction, 7/9, instead of squash's gives 4.5 × 7/9 = 3.50 litres — the volume of water, not squash. Dividing 4.5 by 9 but forgetting to multiply by the numerator 2 gives 4.5 ÷ 9 = 0.50 litres, which is only 1/9 of the mixture. Halving the total volume instead of applying the fraction 2/9 gives 4.5 ÷ 2 = 2.25 litres, which assumes the mixture is half squash.
- (a) 3 hours — Method: for a fixed pool the rate of flow multiplied by the time taken is constant, so multiplying the rate by a factor divides the time by that same factor. Working: tap B's rate is 2 times tap A's rate, so tap B's time is 6 ÷ 2 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 12 hours comes from multiplying the time by 2 as well, which treats the time as directly proportional to the rate and has the faster tap taking longer; 4 hours comes from reading ‘twice as fast’ additively, as two hours quicker, and working out 6 − 2 instead of scaling the time by a factor of 2; 1.5 hours comes from applying the factor of 2 twice, halving 6 to 3 and then halving again.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (c) 1.2 — Add the parts of the ratio: 6 + 1 = 7. Divide the total amount by the number of parts: 8.4 ÷ 7 = 1.2 litres, which is the value of one part and also the amount of syrup, since syrup is 1 part. (7.2 litres is the amount of water, using 6 parts instead of 1. 1.4 comes from dividing 8.4 by 6 — the water's part of the ratio — instead of dividing by the total number of parts, 7. 0.84 comes from dividing 8.4 by 10 instead of by 7.)
- (a) 1.5 km — Multiply the map length by the scale: 6 × 25 000 = 150 000 cm. Convert to kilometres: 150 000 cm = 1.5 km. Dividing by only 1000 instead of the full conversion when changing units gives 150 km, a hundred times too large. Misreading the scale as 1 : 2500 instead of 1 : 25 000 gives 6 × 2500 = 15 000 cm = 0.15 km, a hundred times too small. Leaving the answer as 150 000 without converting units at all, and calling it 150 000 km, mistakes centimetres for kilometres completely.
- (c) 7800 kg/m³ — Method: build the conversion factor from the two unit changes separately — one for the mass, one for the volume. Working: 1 kg = 1000 g, so the mass figure is divided by 1000; 1 m = 100 cm, so 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1000000 cm³ and the volume figure is multiplied by 1000000. The density figure is therefore multiplied by 1000000 ÷ 1000 = 1000, giving 7.8 × 1000 = 7800. So the density of the metal is 7800 kg/m³. Distractor 780 kg/m³ comes from multiplying by 100 instead of 1000. Distractor 78000 kg/m³ comes from multiplying by 10000, an extra zero. Distractor 7.8 kg/m³ comes from not converting the units at all.
- (d) 20 — Gradient = change in T ÷ change in t = (140 − 60) ÷ (6 − 2) = 80 ÷ 4 = 20. A student who subtracts in the wrong order gets −20. A student who divides 80 by 2 instead of 4 gets 40. A student who wrongly treats the line as passing through the origin and uses the point (2, 60) on its own gets 60 ÷ 2 = 30.
- (b) 5 litres — Method: adding water changes the total volume but adds no salt, so work out the volume of salt, then the total volume that makes that salt 20% of the mixture, then the extra water. Working: 30% of 10 litres is 0.3 × 10 = 3 litres of salt. For the same 3 litres to be 20% of the new mixture, the new total volume is 3 ÷ 0.2 = 15 litres. The water added is the extra volume, 15 − 10 = 5 litres. Answer: 5 litres. The distractors: 3 litres is the volume of salt in the solution, which is the first step and not what the question asks for; 15 litres is the total volume of the new mixture, which counts the 10 litres already in the container as water that was poured in; 2 litres comes from taking 20% of the original 10 litres, applying the new percentage to the old volume instead of to the new one.
- (d) d ÷ t — Average speed = distance ÷ time, so the expression is d ÷ t. Writing t ÷ d inverts the formula, giving the time per kilometre instead of the speed. Writing d × t confuses speed with the formula for distance travelled (distance = speed × time) used the wrong way round. Writing d + t treats the relationship as additive instead of using division.
- (a) Inverse proportion — A curve that decreases and never touches either axis is the standard shape for inverse proportion, y = k/x. Direct proportion graphs are straight lines through the origin, which this is not, so it must be inverse proportion rather than neither.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 2/7 — Method: each number in a ratio counts parts, so the whole is all the parts added together, and the fraction wanted is the cement parts over that total. Working: the mix has 5 + 2 = 7 parts altogether, and 2 of those parts are cement, so the cement is 2/7 of the mix. Answer: 2/7. The distractors: 2/5 comes from writing the cement parts over the sand parts, comparing one part with the other part instead of with the whole; 5/7 comes from writing the sand parts over the total, which answers about the wrong material; 7/2 comes from writing the total over the cement parts, turning the fraction upside down.
Build your own mix at the worksheet builder.