Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) 920 kg/m³ — Convert each unit in turn. Mass: 1 g = 0.001 kg. Volume: 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1 000 000 cm³. So a density of 0.92 g per cm³ is 0.92 × 1 000 000 = 920 000 g in every cubic metre, and 920 000 g = 920 000 × 0.001 = 920 kg. The two conversions leave a single factor of 1 000 000 × 0.001 = 1000, so in one step multiply g/cm³ by 1000: 0.92 × 1000 = 920 kg/m³. Multiplying by 100 instead of 1000 gives 92 kg/m³, using the factor for 1 m² rather than 1 m³ of volume. Multiplying by 10 instead of 1000 gives 9.2 kg/m³, moving the decimal point one place for a conversion that moves it three. Dividing by 1000 instead of multiplying gives 0.00092 kg/m³, going the wrong way between the units — a kilogram is heavier than a gram, but a cubic metre is a million times bigger than a cubic centimetre, so the number must get larger, not smaller. The liquid's density is 920 kg/m³.
- (c) 2:3 — The white paint is 5 − 2 = 3 litres. The ratio of blue paint to white paint is 2 : 3, which has no common factor, so it is already in simplest form. Getting 2 : 5 compares the blue paint to the total amount of shade instead of to the white paint. Getting 3 : 2 has the two parts the wrong way round. Getting 5 : 3 uses the total amount of shade instead of the blue paint as the first part.
- (b) 1:1.6 — To write 5 : 8 in the form 1 : n, divide both parts by 5, the first number, so that it becomes 1: 5 ÷ 5 = 1 and 8 ÷ 5 = 1.6, giving 1 : 1.6. Dividing both parts by 8 instead gives 0.6 : 1 (5 ÷ 8 = 0.625, rounded to 0.6) — the first part is no longer 1, so this is not in the required form. Dividing 5 by 8 but writing the result after the 1 gives 1 : 0.6, which divides in the wrong direction: n must come from 8 ÷ 5, not 5 ÷ 8. A slip in the division 8 ÷ 5, rounding it to 1.5 instead of the correct 1.6, gives 1 : 1.5.
- (b) 75 g — Method: split the total mass into the number of parts shown by the ratio, then find the mass of tin. Working: the ratio 7:3 has 7 + 3 = 10 parts, so one part is 250 ÷ 10 = 25 g, and the mass of tin is 3 × 25 = 75 g. So the alloy contains 75 g of tin. Distractor 175 g is the mass of copper, not tin. Distractor 125 g comes from splitting the alloy into two equal halves, ignoring the ratio. Distractor 25 g is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
- (a) It's an average over 20 days, which may miss the day-5 rate. — Method: a chord's gradient is the AVERAGE rate of change across the whole interval it spans; it only closely approximates the INSTANTANEOUS rate of change at a point inside that interval when the rate of change is roughly constant across the interval, which usually means the interval needs to be short. Working: here the chord spans 20 days while the point of interest, t = 5, is only a quarter of the way along it, so if the reservoir's level rose or fell at different rates over that time, the chord's gradient will not be close to the true gradient of the curve at t = 5 — this is the correct reason. Claiming the chord's gradient needs the water level at every day in between is wrong: a chord's gradient needs only the two endpoint values, at t = 0 and t = 20. Claiming a chord can only estimate the rate at its own endpoints is wrong: a chord between two points can be used to estimate the instantaneous rate of change at any point inside the interval, including one that is not an endpoint — that is exactly the technique being used here, and it is the SIZE of the interval that makes the estimate poor, not the fact that t = 5 is an interior point. Claiming the units do not match is wrong: the chord's gradient and the instantaneous rate of change are both measured in metres per day, so the units are the same. A chord is only a good estimate of an instantaneous rate when the interval it spans is short enough that the rate does not change much within it — always check how long the interval is compared with how far it is to the point you actually want.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (b) 2/5 — The ratio red : yellow is 6:15, so write red over yellow: 6/15. Divide both numbers by their highest common factor, 3: 6÷3 = 2, 15÷3 = 5, giving 2/5. (5/2 comes from writing the ratio the wrong way round, yellow over red, 15/6, which simplifies to 5/2. 2/7 comes from comparing the red paint to the total amount of paint, 6 parts out of 21. 5/7 comes from comparing the yellow paint to the total amount of paint, 15 parts out of 21.)
- (a) 80 km/h — Average speed = total distance ÷ total time. Total distance = 45 + 75 = 120 km. Total time = 30 minutes + 1 hour = 1.5 hours. 120 ÷ 1.5 = 80 km/h. 60 km/h comes from treating the 30 minutes as a whole hour, giving a total time of 2 hours instead of 1.5 (120 ÷ 2). 82.5 km/h comes from averaging the two separate speeds (45 ÷ 0.5 = 90 km/h and 75 ÷ 1 = 75 km/h, then (90 + 75) ÷ 2) instead of using total distance over total time. 75 km/h comes from using only the second part of the journey (75 km in 1 hour) and ignoring the first part.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (c) Yes — 700 ÷ 7 = 100 ml for the 1 part of concentrate — Method: add the ratio parts to find the total number of parts, divide the total volume by this, then use the ratio to find concentrate's share. Working: 1 + 6 = 7 parts. 700 ÷ 7 = 100 ml per part. Concentrate = 1 part = 100 ml, so Freya is correct. Wrong options: 'divide 700 by 6' uses only one of the ratio numbers instead of the total of 7 parts, giving about 117 ml; '600 ml is concentrate' swaps which ratio number belongs to the concentrate and which belongs to the water; 'half of 700 ml should be concentrate' ignores the ratio altogether and assumes an equal split.
- (b) 9 m/s — The gradient of line P is 21 ÷ 3 = 7, so P has a rate of 7 m/s. The gradient of line Q is 45 ÷ 5 = 9, so Q has a rate of 9 m/s. Because 9 is greater than 7, line Q is the steeper line, with gradient 9 m/s. Taking line P's gradient instead of Q's gives 7 m/s, the less steep line. Subtracting the two lines' coordinates directly, (45 − 21) ÷ (5 − 3) = 24 ÷ 2 = 12 m/s, mixes points from different lines rather than using one line's own two points. Adding the two gradients, 7 + 9 = 16 m/s, treats 'steeper' as a total rather than a comparison.
- (c) 250 miles — Find the distance travelled in 1 hour: 150 ÷ 3 = 50 miles. Multiply by 5 hours: 50 × 5 = 250 miles. Giving 300 miles doubles the original distance (150 × 2 = 300) using a scale factor of 2 instead of the correct 5 ÷ 3. Giving 200 miles adds only one extra hour's distance, 50, instead of the two extra hours actually needed (150 + 50 = 200, rather than 150 + 100). Giving 90 miles divides by the scale factor instead of multiplying (150 × 3 ÷ 5 = 90).
- (b) 12 days — This is inverse proportion: fewer painters take longer. Multiply the original numbers to find the total painter-days needed: 8 × 6 = 48 painter-days. Divide by the new number of painters: 48 ÷ 4 = 12 days. Working out 6 × 4 ÷ 8 = 3 days treats it as direct proportion, as if fewer painters needed less time. Stopping at 48 gives the total painter-days, not the number of days. Working out 6 + (8 − 4) = 10 days adds the change in the number of painters straight onto the number of days, treating painters and days as the same kind of quantity. 4 painters take 12 days.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
Build your own mix at the worksheet builder.