Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 18/25 — First find the new number of rose bushes: 90 × 1.2 = 108 (a 20% increase multiplies by 1.2). Then write 108 over 150 and divide top and bottom by 6 to get 18/25. Choosing 3/5 comes from using the original 90 rose bushes without applying the 20% increase (90/150 = 3/5). Choosing 25/18 comes from writing the number of lavender bushes over the new number of rose bushes, the wrong way round. Choosing 3/25 comes from multiplying 90 by 0.2 instead of 1.2, finding only the increase (18) rather than the new total, then writing 18/150 = 3/25.
- (c) £2743.60 — Each year the balance is multiplied by 1.03. After the first year: 4000 × 1.03 = 4120. After the second year: 4120 × 1.03 = 4243.60, so that is what Leah takes out. She then spends £1500 of it, which leaves 4243.60 − 1500 = 2743.60. She has £2743.60 left.
- (a) 8:1 — Multiply both parts of the ratio by 4 to clear the fraction: 2 × 4 = 8 and 1/4 × 4 = 1, giving 8 : 1. Getting 1 : 8 has the two parts the wrong way round. Getting 2 : 4 comes from writing down the denominator of the fraction (4) as the second part instead of multiplying through by it. Getting 8 : 4 comes from multiplying only the first part of the ratio by 4 and leaving the second part as the fraction's denominator.
- (a) 20 litres per minute — Method: the gradient is the change in the vertical value divided by the change in the horizontal value, and its units are the vertical unit for each one of the horizontal unit. Working: from (2, 50) to (6, 130) the volume changes by 130 − 50 = 80 litres and the time changes by 6 − 2 = 4 minutes, so the gradient is 80 ÷ 4 = 20, measured in litres for each minute. Answer: 20 litres per minute. The distractors: 25 litres per minute comes from using one point on its own, 50 ÷ 2, which assumes the line starts at the origin when the tank already held 50 litres at 2 minutes; 0.05 litres per minute comes from dividing the change in time by the change in volume, 4 ÷ 80, which gives the time for each litre but is then labelled as litres for each minute; 20 minutes for each litre has the right value with the units the wrong way round, and a tank that needed 20 minutes to gain a single litre would be filling far more slowly than this one.
- (c) 250 miles — Find the distance travelled in 1 hour: 150 ÷ 3 = 50 miles. Multiply by 5 hours: 50 × 5 = 250 miles. Giving 300 miles doubles the original distance (150 × 2 = 300) using a scale factor of 2 instead of the correct 5 ÷ 3. Giving 200 miles adds only one extra hour's distance, 50, instead of the two extra hours actually needed (150 + 50 = 200, rather than 150 + 100). Giving 90 miles divides by the scale factor instead of multiplying (150 × 3 ÷ 5 = 90).
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
- (d) 25% — Method: percentage decrease = decrease ÷ original amount × 100. Working: the reduction is £60 − £45 = £15, and 15 ÷ 60 = 0.25, so 0.25 × 100 = 25%. Answer: 25%. The distractors: 15% comes from quoting the £15 reduction as though pounds and per cent were the same thing; 33% comes from dividing the £15 by the new price £45 instead of by the original £60, which gives 33% to the nearest per cent; 75% is the new price written as a percentage of the old one, which is what is still paid rather than what has been taken off.
- (c) 7800 kg/m³ — Method: build the conversion factor from the two unit changes separately — one for the mass, one for the volume. Working: 1 kg = 1000 g, so the mass figure is divided by 1000; 1 m = 100 cm, so 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1000000 cm³ and the volume figure is multiplied by 1000000. The density figure is therefore multiplied by 1000000 ÷ 1000 = 1000, giving 7.8 × 1000 = 7800. So the density of the metal is 7800 kg/m³. Distractor 780 kg/m³ comes from multiplying by 100 instead of 1000. Distractor 78000 kg/m³ comes from multiplying by 10000, an extra zero. Distractor 7.8 kg/m³ comes from not converting the units at all.
- (a) The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7 — The gradient is (27 − 12) ÷ (4 − 1) = 15 ÷ 3 = £5, the hourly rate. Using the point (1, 12): 12 = 5 × 1 + fee, so the fee is 12 − 5 = £7. That gives 'The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7'. Swapping the two figures gives the statement with £7 as the rate and £5 as the fee, which has them the wrong way round. Taking the C-value of the first point, £12, as the fixed fee ignores that 1 hour of hire is already included in that £12. Using 15, the change in C, as the hourly rate without dividing by the change in h (3 hours) gives the statement claiming a £15 hourly rate.
- (d) 20 km/h — Method: average speed = total distance ÷ total time, with the time written in hours. Working: 1 hour 30 minutes = 1.5 hours, and 30 ÷ 1.5 = 20. Answer: 20 km/h. The distractors: 45 km/h comes from multiplying 30 by 1.5 instead of dividing; 15 km/h comes from dividing by 2, as if the ride had taken 2 hours; 30 km/h comes from dividing by the whole hour only and ignoring the extra 30 minutes.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 2:5 — The ratio of the y-values equals the ratio of the coefficients of x, since x cancels: 2x : 5x = 2 : 5.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (b) 3/10 — Work out the empty space: 500 − 350 = 150 litres. Form the fraction 150/500; both numbers share a factor of 50, so 150 ÷ 50 = 3 and 500 ÷ 50 = 10, giving 3/10. 7/10 comes from writing the fraction of the tank that is full (350/500), instead of the empty space. 1/2 comes from miscalculating 500 − 350 as 250 instead of 150. 3/7 comes from comparing the empty space with the water held (150/350), instead of with the tank's total capacity.
- (b) 48 m² — Method: lengths are multiplied by the scale factor, but areas are multiplied by its square. Working: 1 cm on the plan stands for 200 cm = 2 m, so 1 cm² on the plan stands for 2 × 2 = 4 m², and 12 × 4 = 48. Answer: 48 m². The distractors: 24 m² comes from scaling the area by the length factor 2 instead of by its square; 2400 m² comes from multiplying the area by the scale 200 as though it were a length; 4800 m² comes from working in centimetres, 12 × 200² = 480 000 cm², and then dividing by 100 instead of by 10 000 to reach square metres.
Build your own mix at the worksheet builder.