Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) 10000 cm² — Method: an area conversion factor is the square of the length conversion factor, because both sides of the square are scaled. Working: a square metre is a square of side 100 cm, so its area is 100 × 100 = 10000 cm². Answer: 10000 cm². The distractors: 100 cm² comes from using the length factor without squaring it; 200 cm² comes from doubling the length factor instead of squaring it; 1000000 cm² comes from cubing the factor, which is the conversion for a volume, not an area.
- (d) 1.00 litres — Squash is 2/9 of the mixture, so the squash volume is 4.5 × 2/9 = 1.00 litres. Using the water's fraction, 7/9, instead of squash's gives 4.5 × 7/9 = 3.50 litres — the volume of water, not squash. Dividing 4.5 by 9 but forgetting to multiply by the numerator 2 gives 4.5 ÷ 9 = 0.50 litres, which is only 1/9 of the mixture. Halving the total volume instead of applying the fraction 2/9 gives 4.5 ÷ 2 = 2.25 litres, which assumes the mixture is half squash.
- (c) 25 — Find the constant multiplier from the given pair: 15 ÷ 6 = 2.5, so y is always 2.5 times x. When x = 10, y = 10 × 2.5 = 25. 19 comes from assuming an additive relationship instead of a multiplicative one — adding the difference 15 − 6 = 9 onto 10. 4 comes from using the multiplier the wrong way round (6 ÷ 15 = 0.4) and then multiplying by 10. 15 comes from simply repeating the given value of y, without applying the multiplier to the new value of x at all.
- (a) 160 g — Method: use the ratio 20:100 to find the mass of the whole solution from the mass of acid, then take the acid away to leave the water. Working: 20:100 = 40:m, and 40 ÷ 20 = 2, so m = 2 × 100 = 200 g of solution; the water is 200 − 40 = 160 g. Answer: 160 g. The distractors: 200 g is the mass of the whole solution, which is the middle step and includes the acid the question asks you to leave out; 8 g comes from working out 20% of 40 g, which treats the 40 g as the whole solution rather than as the 20% inside it; 10 g comes from reading the 40 g as the 80% that is water, giving a solution of 50 g and a difference of 50 − 40.
- (a) 20% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is 84 − 70 = 14 marks, and 14 ÷ 70 = 0.2, so 0.2 × 100 = 20. Answer: an increase of 20%. The distractors: 14% comes from quoting the 14 mark increase as though marks and per cent were the same thing; 17% comes from dividing the 14 by the new mean 84 instead of by the original 70, which gives 17% to the nearest per cent; 120% is the new mean written as a percentage of the old one, which is the whole of the new mean rather than the increase.
- (a) 20 cm — Method: match the measurement you are given to its own part of the ratio, use it to find the value of one part, then multiply by the parts belonging to the measurement asked for. Working: the length is the second measurement listed, so it matches 4 parts and one part = 16 ÷ 4 = 4 cm; the height is 5 parts, so 5 × 4 = 20. Answer: 20 cm. The distractors: 12 cm is the width, which is the 3-part measurement; 4 cm is the value of one part only; 80 cm comes from multiplying the 16 cm by 5 without first dividing by the 4 parts the length is worth.
- (a) The gradient is 3; the candidate's method is right. — The gradient of a tangent, like any straight line, is the change in y divided by the change in x between two points on it. Here the tangent passes through (1, 2) and (5, 14), so the change in y is 14 − 2 = 12 and the change in x is 5 − 1 = 4. The gradient is 12 ÷ 4 = 3, so the candidate's calculation is correct. Subtracting in the wrong order, (2 − 14) ÷ (5 − 1), gives −12 ÷ 4 = −3, the wrong sign. Adding the two changes instead of dividing them, 12 + 4 = 16, does not find a gradient at all. Dividing the change in x by the change in y instead of the other way round, 4 ÷ 12 = 1/3, inverts the calculation completely. Before accepting or rejecting a claimed gradient, always redo the calculation yourself in the same order — change in y over change in x — rather than trusting the arithmetic as given.
- (a) 2/3 — Put the laptop bag's mass over the school bag's mass: 2.4/3.6. Multiply both numbers by 10 to clear the decimals: 24/36. Divide both by their highest common factor, 12: 24÷12 = 2, 36÷12 = 3, giving 2/3. (3/2 comes from writing the masses the wrong way round. 1/3 comes from finding the difference in the masses, 3.6 − 2.4 = 1.2 kg, and writing it as a fraction of the school bag's mass, 1.2/3.6. 2/5 comes from comparing the laptop bag's mass to the total mass of both bags, 2.4/6.)
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 100 — The difference between the parts of the ratio is 7 − 3 = 4 parts, and this is worth 40 beads. Divide to find one part: 40 ÷ 4 = 10. The total number of parts is 7 + 3 = 10, so the total number of beads is 10 × 10 = 100. (40 is just the given difference between gold and silver, not the total. 70 is the number of gold beads only, using 7 parts. 30 is the number of silver beads only, using 3 parts.)
- (c) 4 km — Since signal strength is inversely proportional to the square of the distance, S = k/d². Using d = 2, S = 20: 2² = 4, so 20 = k ÷ 4, giving k = 20 × 4 = 80. The equation is S = 80/d². When S = 5: d² = 80 ÷ 5 = 16, so d = 4 (taking the positive root, since distance cannot be negative). Stopping at d² = 16 without taking the square root leaves 16, the square of the distance, not the distance itself. Treating the relationship as inversely proportional to distance itself, rather than to its square, gives k = 20 × 2 = 40 and then d = 40 ÷ 5 = 8, a different relationship. Multiplying by S instead of dividing by it when isolating d² gives d² = 80 × 5 = 400 and d = 20, the wrong operation. The distance at which the signal strength is 5 units is 4 km.
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (b) 20 km — The scale 2 cm : 5 km means each 1 cm on the map represents 5 ÷ 2 = 2.5 km in real life. The footpath is 8 cm on the map, so its real length is 8 × 2.5 = 20 km. 40 km comes from multiplying 8 by 5 directly, ignoring that the scale's '2 cm' has to be divided out first: 8 × 5 = 40. 3.2 km comes from dividing 8 by 2.5 instead of multiplying: 8 ÷ 2.5 = 3.2. 5 km comes from multiplying 2.5 by the scale's '2' instead of by the footpath's 8 cm: 2.5 × 2 = 5.
- (b) 3:2 — Write both fractions over a common denominator of 4: 3/4 stays as 3/4, and 1/2 = 2/4. Comparing the numerators gives the ratio 3 : 2. Getting 2 : 3 swaps the two parts round. Getting 3 : 1 comes from using the numerator of the first fraction and the original numerator of the second fraction (1) without converting to a common denominator. Getting 2 : 1 comes from using only the denominators, 4 and 2, and simplifying those instead of the numerators.
- (b) Takings rise about £14 per 1°C rise — The gradient here is positive, so as temperature rises, takings rise too: near 22°C, takings increase by about £14 for every 1°C rise in temperature. Reversing this to say takings rise for every 1°C FALL gets the direction of the independent variable backwards — a positive gradient means both quantities move the same way. Saying 'takings are £14 at 22°C' confuses the gradient, a rate of change, with the y-value on the graph, which is the takings itself. Saying takings 'rose £14 in total' from 0°C to 22°C treats the gradient at a single point as if it applied over the whole range from 0°C to 22°C, when it only describes the instant at 22°C. Always keep a rate, a total change and a single reading separate.
Build your own mix at the worksheet builder.