Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 19% — Method: write each decrease as a multiplier, multiply the multipliers, then compare the result with 100%. Working: a 10% decrease is a multiplier of 0.9, so the two reductions together give 0.9 × 0.9 = 0.81; the final price is 81% of the original, so the price has fallen by 100% − 81% = 19%. Answer: an overall decrease of 19%. The distractors: 20% comes from adding the two reductions, 10% + 10%, which charges the second 10% against the original price instead of against the already reduced price; 21% comes from using the increase multiplier by mistake, since 1.1 × 1.1 = 1.21, and reading that 21% as a decrease; 81% is the percentage of the original price still being paid, not the percentage taken off.
- (c) 3 : 2 — Method: 'A is k times B' means that if B is taken as 1 part then A is k parts, and a ratio in its simplest form is written with whole numbers that have no common factor. Working: taking B as 1, A is 1.5, so A : B = 1.5 : 1; multiplying both parts by 2 clears the decimal and gives 3 : 2, and 3 and 2 share no factor. Answer: 3 : 2. The distractors: 2 : 3 comes from writing B before A, reversing the order the question asks for; 1.5 : 1 is the right relationship but is not in its simplest form, because a ratio in its simplest form uses whole numbers; 3 : 5 comes from comparing A with the combined length rather than with B, since A : (A + B) = 1.5 : 2.5 = 3 : 5.
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (a) 18/25 — First find the new number of rose bushes: 90 × 1.2 = 108 (a 20% increase multiplies by 1.2). Then write 108 over 150 and divide top and bottom by 6 to get 18/25. Choosing 3/5 comes from using the original 90 rose bushes without applying the 20% increase (90/150 = 3/5). Choosing 25/18 comes from writing the number of lavender bushes over the new number of rose bushes, the wrong way round. Choosing 3/25 comes from multiplying 90 by 0.2 instead of 1.2, finding only the increase (18) rather than the new total, then writing 18/150 = 3/25.
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
- (b) 75 cm² — Areas of similar shapes are in the ratio of the squares of their lengths. Squaring both parts of 3 : 5 gives an area ratio of 9 : 25, so the larger area is 25/9 of the smaller one. Working with the smaller area: 27 ÷ 9 = 3, and 3 × 25 = 75. The area of the larger rectangle is 75 cm².
- (c) 25 — Find the constant multiplier from the given pair: 15 ÷ 6 = 2.5, so y is always 2.5 times x. When x = 10, y = 10 × 2.5 = 25. 19 comes from assuming an additive relationship instead of a multiplicative one — adding the difference 15 − 6 = 9 onto 10. 4 comes from using the multiplier the wrong way round (6 ÷ 15 = 0.4) and then multiplying by 10. 15 comes from simply repeating the given value of y, without applying the multiplier to the new value of x at all.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 1:2 — Convert £1.50 into pence: £1.50 = 150p, so the ratio is 75 : 150. Dividing both parts by 75 gives 1 : 2. Getting 50 : 1 comes from not converting the units at all and simplifying 75 : 1.5. Getting 2 : 1 has the two parts the wrong way round. Getting 3 : 4 comes from reading 75p as 3/4 of a pound and then comparing it with £1 instead of £1.50.
- (c) The tangent is horizontal, so its gradient is 0. — Method: at any point where a distance–time graph is momentarily neither increasing nor decreasing, the tangent to the graph at that point is horizontal, and the gradient of a horizontal line is 0 — this is the instantaneous rate of change at that instant. Working: since the hiker's distance is neither increasing nor decreasing at t = 45 minutes, the tangent there is horizontal, so its gradient is 0. Claiming the tangent is vertical, with an undefined gradient, is the opposite of what the stem says: a vertical tangent would mean the distance was changing infinitely fast at that instant, not that it had stopped changing, and on a distance–time graph it cannot happen at all. Reading the gradient as 45, the time value given in the stem, mistakes a value used to LOCATE the point for the rate of change AT that point. Claiming the gradient cannot be found without also knowing the distance at t = 45 minutes overlooks that 'momentarily stationary' already tells you the rate of change directly, without needing to read any distance value at all. Whenever a stem tells you a quantity is momentarily not changing, that is telling you the instantaneous rate of change directly — it is 0, and no further data is needed to find it.
- (a) 8/5 — Scaling down from 8 people to 5 people uses the multiplier 5/8. To reverse this and scale back up from 5 people to 8 people, use the reciprocal of that multiplier: flip 5/8 to get 8/5. 5/8 comes from using the forward (scaling down) multiplier again, instead of reversing it. 3/5 comes from writing the difference in people (8 − 5 = 3) over 5, instead of using the reciprocal of 5/8. 25/64 comes from multiplying the forward multiplier by itself (5/8 × 5/8), instead of finding its reciprocal.
- (a) 20 cm — Method: match the measurement you are given to its own part of the ratio, use it to find the value of one part, then multiply by the parts belonging to the measurement asked for. Working: the length is the second measurement listed, so it matches 4 parts and one part = 16 ÷ 4 = 4 cm; the height is 5 parts, so 5 × 4 = 20. Answer: 20 cm. The distractors: 12 cm is the width, which is the 3-part measurement; 4 cm is the value of one part only; 80 cm comes from multiplying the 16 cm by 5 without first dividing by the 4 parts the length is worth.
- (c) 3 : 4 — Method: a fraction compares a part with the whole, while this ratio compares one part with the other part, so find the fraction that is black before writing the ratio. Working: if 3/7 are blue then the black pens make up 7/7 − 3/7 = 4/7 of the box, so out of every 7 pens 3 are blue and 4 are black, and blue : black = 3 : 4. Answer: 3 : 4. The distractors: 3 : 7 comes from reading the numerator and the denominator of 3/7 straight off as the two parts, which compares the blue pens with the whole box rather than with the black pens; 4 : 3 comes from writing the black pens before the blue pens, reversing the order asked for; 4 : 7 is the same numerator-and-denominator reading applied to the black fraction 4/7, again comparing a part with the whole box.
- (a) 8 cm — Method: a scale of 1 : n means the real distance is n times the distance on the map, so to go from the real distance back to the map distance, put both lengths in the same unit and then divide by the scale. Working: 1 km = 100 000 cm, so 8 km = 8 × 100 000 = 800 000 cm; 800 000 ÷ 100 000 = 8. Answer: 8 cm. The distractors: 800000 cm comes from converting the 8 km into centimetres and stopping there, so the division by the scale — the inverse operation the question asks for — is never done; 80 cm comes from taking a metre to be 1000 cm, which turns 8 km into 8 × 1000 × 1000 = 8 000 000 cm and gives 8 000 000 ÷ 100 000 = 80; 0.08 cm comes from taking a kilometre to be 1000 cm, which turns 8 km into 8000 cm and gives 8000 ÷ 100 000 = 0.08.
- (d) £7060 — A 6% decrease each year means the value becomes 100% − 6% = 94% of the previous year's value, and 94% = 0.94, so the multiplier is 0.94. Apply it once for each of the 3 years: £8500 × 0.94 = £7990 after 1 year, £7990 × 0.94 = £7510.60 after 2 years, £7510.60 × 0.94 = £7059.96 after 3 years, which rounds to £7060 to the nearest pound. (£6970 comes from using simple depreciation instead of compound, taking 6% of the original £8500 three times: £8500 − 3 × £510 = £6970. £7990 is the value after only 1 year, forgetting the remaining 2 years. £7511 is the value after only 2 years, £8500 × 0.94² = £7510.60, forgetting the third year.)
Build your own mix at the worksheet builder.