Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 0.6 litres — The ratio 1 : 9 means the solution has 1 + 9 = 10 equal parts in total. Each part is 6 ÷ 10 = 0.6 litres, and disinfectant is 1 part, so Priti needs 0.6 litres of disinfectant. Giving 0.667 litres divides by 9, the number of parts of water, instead of the total number of parts, 10 (6 ÷ 9 ≈ 0.667). Giving 6 litres is the total amount of solution, not just the disinfectant's share of it. Giving 5.4 litres works out the water's share (6 × 9 ÷ 10 = 5.4), not the disinfectant's.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (d) 125 — Since y is directly proportional to x², y = kx² for a constant k. Using x = 3, y = 45: 45 = k × 9, so k = 45 ÷ 9 = 5. The equation is y = 5x². When x = 5: 5² = 25, and 5 × 25 = 125, so y = 125. Reporting 5² = 25 on its own, without multiplying by the constant k, gives only the square of the new x-value, not the value of y. Treating the proportion as if y were proportional to x itself, rather than to x², gives k = 45 ÷ 3 = 15 and then y = 15 × 5 = 75, which is not this relationship. Squaring the new x-value as though squaring meant doubling it instead gives 5 × 10 = 50, not the true square. When x = 5, y = 125.
- (b) 80 — Method: the difference between 40% and 25% of the number is 15% of the number, and that difference is 12. Working: 15% of the number is 12, so 1% of the number is 12 ÷ 15 = 0.8, and the number is 0.8 × 100 = 80. Check: 40% of 80 is 32, 25% of 80 is 20, and 32 − 20 = 12. Answer: 80. The distractors: 30 comes from solving 40% of the number = 12; 48 comes from solving 25% of the number = 12; 15 is the percentage difference written as the answer.
- (a) 2978 — A rise of 6% is a multiplier of 1.06, applied once for each year. After year 1: 2500 × 1.06 = 2650. After year 2: 2650 × 1.06 = 2809. After year 3: 2809 × 1.06 = 2977.54, which is 2978 to the nearest whole number. Multiplying by 1.18 in one go would be wrong, because the second and third years grow from larger numbers than the first.
- (a) 6 — Since y is inversely proportional to x², y = k/x². Using x = 2, y = 45: 2² = 4, so 45 = k ÷ 4, giving k = 45 × 4 = 180. The equation is y = 180/x². When y = 5: x² = 180 ÷ 5 = 36, so x = 6, taking the positive root because the question states that x is positive. Treating the relationship as inversely proportional to x itself gives k = 45 × 2 = 90 and then x = 90 ÷ 5 = 18, a different relationship. Multiplying by y instead of dividing by it when isolating x² gives x² = 180 × 5 = 900 and x = 30, the wrong operation. Stopping at x² = 36 without taking the square root leaves 36, not the value of x. When y = 5, x = 6.
- (b) 62.5% — Total parts = 5 + 3 = 8. Apples make up 5 parts, so the percentage is 5/8 × 100 = 62.5%. A student who finds the oranges' share instead gets 3/8 × 100 = 37.5%. A student who assumes an even split gets 50%. A student who inverts the fraction gets 8/5 × 100 = 160%.
- (a) 4:3:1 — Convert every part to the same unit: 2 m = 200 cm, so the ratio is 200 : 150 : 50. Dividing all three parts by 50 gives 4 : 3 : 1. Writing 2 : 150 : 50 has not converted 2 m into centimetres, so the units do not match. Writing 3 : 4 : 1 has the first two parts the wrong way round. Writing 4 : 3 : 2 comes from an arithmetic slip on the last part: 50 ÷ 50 = 1, not 2.
- (a) 28.8 km/h — Method: first change metres per second into metres per hour, then change metres into kilometres. Working: 8 × 3600 = 28800 metres per hour, then 28800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. So the runner's speed is 28.8 km/h. Distractor 28800 km/h comes from stopping after the first step and forgetting to change metres into kilometres. Distractor 2.22 km/h comes from dividing by 3600 instead of multiplying, then multiplying by 1000. Distractor 2.88 km/h comes from using 360 instead of 3600 seconds in an hour, missing a zero.
- (a) 2 — Since y is inversely proportional to x², y = k/x². Using x = 2, y = 8: 2² = 4, so 8 = k ÷ 4, giving k = 8 × 4 = 32. The equation is y = 32/x². When x = 4: 4² = 16, so y = 32 ÷ 16 = 2. Treating the relationship as inversely proportional to x itself, rather than to x², gives k = 8 × 2 = 16 and then y = 16 ÷ 4 = 4, a different relationship. Using x instead of x² in the new calculation gives y = 32 ÷ 4 = 8, skipping the square. Multiplying by x² instead of dividing by it gives y = 32 × 16 = 512, the wrong operation for an inverse relationship. When x = 4, y = 2.
- (a) 100 — The difference between the parts of the ratio is 7 − 3 = 4 parts, and this is worth 40 beads. Divide to find one part: 40 ÷ 4 = 10. The total number of parts is 7 + 3 = 10, so the total number of beads is 10 × 10 = 100. (40 is just the given difference between gold and silver, not the total. 70 is the number of gold beads only, using 7 parts. 30 is the number of silver beads only, using 3 parts.)
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 13/2 — Put the number of pages in the novel over the number of pages in the comic: 312/48. Divide both numbers by their highest common factor, 24: 312÷24 = 13, 48÷24 = 2, giving 13/2. (2/13 comes from writing the page counts the wrong way round. 11/2 comes from finding the difference in the page counts, 312 − 48 = 264, and writing it as a fraction of the comic's page count, 264/48. 13/15 comes from comparing the novel's page count to the total number of pages in both books, 312/360.)
- (c) 920 kg/m³ — Convert each unit in turn. Mass: 1 g = 0.001 kg. Volume: 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1 000 000 cm³. So a density of 0.92 g per cm³ is 0.92 × 1 000 000 = 920 000 g in every cubic metre, and 920 000 g = 920 000 × 0.001 = 920 kg. The two conversions leave a single factor of 1 000 000 × 0.001 = 1000, so in one step multiply g/cm³ by 1000: 0.92 × 1000 = 920 kg/m³. Multiplying by 100 instead of 1000 gives 92 kg/m³, using the factor for 1 m² rather than 1 m³ of volume. Multiplying by 10 instead of 1000 gives 9.2 kg/m³, moving the decimal point one place for a conversion that moves it three. Dividing by 1000 instead of multiplying gives 0.00092 kg/m³, going the wrong way between the units — a kilogram is heavier than a gram, but a cubic metre is a million times bigger than a cubic centimetre, so the number must get larger, not smaller. The liquid's density is 920 kg/m³.
- (a) 80 km/h — Average speed = total distance ÷ total time. Total distance = 45 + 75 = 120 km. Total time = 30 minutes + 1 hour = 1.5 hours. 120 ÷ 1.5 = 80 km/h. 60 km/h comes from treating the 30 minutes as a whole hour, giving a total time of 2 hours instead of 1.5 (120 ÷ 2). 82.5 km/h comes from averaging the two separate speeds (45 ÷ 0.5 = 90 km/h and 75 ÷ 1 = 75 km/h, then (90 + 75) ÷ 2) instead of using total distance over total time. 75 km/h comes from using only the second part of the journey (75 km in 1 hour) and ignoring the first part.
Build your own mix at the worksheet builder.