Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 4/3 — The amount of yellow paint is 0.75 times the amount of blue paint. As a fraction, 0.75 = 3/4, so yellow = 3/4 of blue. To write blue as a fraction of yellow, use the reciprocal: flip 3/4 to get 4/3. 3/4 comes from keeping the original fraction without inverting it. 1/4 comes from computing 1 − 3/4 = 1/4, which is not how a fraction reverses. 40/3 comes from converting 0.75 to a fraction as 75/1000 = 3/40 (misplacing the decimal point), then inverting that.
- (d) £270 — Method: the £90 is a difference between two shares, so turn it into a number of parts before finding the value of one part. Working: the largest share is 3 parts and the smallest is 1 part, so the difference is 3 − 1 = 2 parts and 2 parts are worth £90; one part = £90 ÷ 2 = £45; the whole amount is 1 + 2 + 3 = 6 parts, so 6 × £45 = £270. Answer: £270. The distractors: £540 comes from treating the £90 as the value of one part and multiplying it by the 6 parts; £180 comes from finding the £45 correctly but adding only the 1-part and 3-part shares and forgetting the middle share; £135 comes from multiplying £45 by 3 and giving the largest share instead of the total.
- (a) 3/2 — Find each average speed: car = 180 ÷ 3 = 60 mph; lorry = 160 ÷ 4 = 40 mph. Put the car's speed over the lorry's speed: 60/40. Divide both numbers by their highest common factor, 20: 60÷20 = 3, 40÷20 = 2, giving 3/2. (2/3 comes from writing the speeds the wrong way round. 9/8 comes from comparing the distances travelled, 180/160, without working out the speeds. 3/4 comes from comparing the times taken, 3/4, instead of the speeds.)
- (b) litres per minute — The gradient of a tangent is the change in the quantity on the vertical axis divided by the change in the quantity on the horizontal axis, so its units come from both axes: litres on the vertical axis and minutes on the horizontal axis give litres per minute. Giving the units as minutes for each litre inverts the fraction, giving the units of the RECIPROCAL of the gradient, not the gradient itself. Writing just litres uses only the vertical axis's units and ignores that a gradient is a rate, not an amount. Writing just minutes uses only the horizontal axis's units. A gradient always combines both axes' units as one divided by the other.
- (b) 16 — Method: substitute x into each equation separately, then subtract the smaller value from the larger. Working: y = 3 × 4 = 12 and z = 7 × 4 = 28, so the difference is 28 − 12 = 16. Answer: 16. The distractors: 4 comes from subtracting the constants, 7 − 3, which is the difference between the two gradients rather than the difference between the values at x = 4; 40 comes from adding the two values, 12 + 28, instead of subtracting them; 28 is the value of z on its own, given instead of being compared with the value of y.
- (a) y is always 4 times x. — Check the multiplier for each pair: 12 ÷ 3 = 4, 20 ÷ 5 = 4, 32 ÷ 8 = 4 — the same multiplier every time, so y is always 4 times x. 'x is always 4 times y' comes from writing the multiplier the wrong way round. 'y is always x plus 9' only works for the first pair (3 + 9 = 12); it gives 14 for x = 5 and 17 for x = 8, not 20 and 32. 'y is always double x, plus 6' also only works for the first pair (3 × 2 + 6 = 12); it gives 16 for x = 5, not 20.
- (c) Yes, correct, because 24 ÷ 8 × 3 = 9. — Method: divide the count you know by its ratio part to find the value of one part, then multiply by the part you want. Working: one part = 24 ÷ 8 = 3 counters, so green = 3 × 3 = 9 counters, and the student is correct. Dividing 24 by 3 instead of 8 gives 24 ÷ 3 × 8 = 64, the ratio parts the wrong way round. Stopping after 24 ÷ 8 = 3 gives 3, forgetting to multiply by the green ratio part. Adding 24 + 3 = 27 confuses adding a ratio part with scaling by it.
- (c) C = 1.5n — Method: a fixed ratio between C and n means C is always the same multiple of n, and that multiple is the cost of one bottle. Working: 3.00 ÷ 2 = 1.5, 7.50 ÷ 5 = 1.5 and 12.00 ÷ 8 = 1.5, so every bottle costs £1.50 and C = 1.5n. Answer: C = 1.5n. The distractors: C = n + 1 comes from subtracting on the first row, 3 − 2 = 1, and adding that difference instead of multiplying; it fits the first row and fails the other two, which is why three rows are given; C = 3n reads the £3.00 as the price of one bottle when it is the price of two; C = n/1.5 divides the number of bottles by the price of one bottle, which works out how many bottles a pound buys instead of what n bottles cost.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 60 km/h — Method: use the formula v = d ÷ t with the distance and time given. Working: 180 ÷ 3 = 60 km/h. So the average speed is 60 km/h. Distractor 540 km/h comes from multiplying the distance and time instead of dividing. Distractor 90 km/h comes from dividing by 2 instead of 3. Distractor 18 km/h comes from dividing by 10 instead of 3, a decimal-point slip.
- (c) 5/7 — First find the number of children: 84 − 35 = 49. The question compares the adults with the children, not with everyone on the bus, so the denominator is 49 and the numerator is 35, giving 35/49. Both parts divide by 7: 35 ÷ 7 = 5 and 49 ÷ 7 = 7. In its simplest form the fraction is 5/7.
- (c) 2/7 — Method: each number in a ratio counts parts, so the whole is all the parts added together, and the fraction wanted is the cement parts over that total. Working: the mix has 5 + 2 = 7 parts altogether, and 2 of those parts are cement, so the cement is 2/7 of the mix. Answer: 2/7. The distractors: 2/5 comes from writing the cement parts over the sand parts, comparing one part with the other part instead of with the whole; 5/7 comes from writing the sand parts over the total, which answers about the wrong material; 7/2 comes from writing the total over the cement parts, turning the fraction upside down.
- (b) 7980 — After the first year: 8000 × 0.95 = 7600. After the second year: 7600 × 1.05 = 7980. 8000 comes from assuming a 5% decrease followed by a 5% increase returns exactly to the starting number — it does not, because the increase acts on the smaller, already-reduced number. 8400 comes from applying only the second year's 5% increase to the original number: 8000 × 1.05 = 8400. 7600 comes from applying only the first year's 5% decrease and stopping there, without applying the second year's increase.
- (d) 4:5 — Write the ratio pounds : dollars as 1 : 1.25. Multiply both parts by 4 to clear the decimal: 1 × 4 = 4 and 1.25 × 4 = 5, giving 4 : 5. (5:4 comes from writing the ratio the wrong way round, dollars to pounds. 1:1 comes from rounding 1.25 dollars down to the nearest whole dollar. 1:5 comes from multiplying only the dollars by 4 to clear the decimal and leaving the pounds as 1 — both parts of a ratio must be multiplied by the same number.)
- (b) €230.00 — Multiply the amount in pounds by the exchange rate: 200 × 1.15 = 230, so £200 = €230.00. Working out 200 + 1.15 = 201.15 treats the exchange rate as an amount to add rather than a multiplier. Working out 200 × 0.15 = 30 finds only the extra amount earned for every pound and forgets to add it back to the original £200. Working out 200 × 11.5 = 2300.00 misplaces the decimal point in the exchange rate, multiplying by 11.5 instead of 1.15. £200 converts to €230.00.
Build your own mix at the worksheet builder.