Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 125 — Since y is directly proportional to x², y = kx² for a constant k. Using x = 3, y = 45: 45 = k × 9, so k = 45 ÷ 9 = 5. The equation is y = 5x². When x = 5: 5² = 25, and 5 × 25 = 125, so y = 125. Reporting 5² = 25 on its own, without multiplying by the constant k, gives only the square of the new x-value, not the value of y. Treating the proportion as if y were proportional to x itself, rather than to x², gives k = 45 ÷ 3 = 15 and then y = 15 × 5 = 75, which is not this relationship. Squaring the new x-value as though squaring meant doubling it instead gives 5 × 10 = 50, not the true square. When x = 5, y = 125.
- (b) 120 minutes — Method: find the rate in bottles per minute, then divide the order size by the rate. Working: rate = 810 ÷ 45 = 18 bottles per minute. Time = 2,160 ÷ 18 = 120 minutes. Wrong options: 1,350 minutes comes from subtracting 810 from 2,160 instead of using the rate; 48 minutes comes from dividing the order size by the original time (2,160 ÷ 45) instead of the rate; 108 minutes comes from rounding the rate to 20 bottles per minute before dividing.
- (b) 4.5 m² — The height ratio is 40 : 60, which simplifies to 2 : 3, so the larger bookcase is 1.5 times as tall as the smaller one. Areas scale with the square of the length scale factor, so the wood needed scales by 1.5² = 2.25. 2 × 2.25 = 4.5, so the larger bookcase needs 4.5 m² of wood. Giving 3 m² uses the length scale factor, 1.5, without squaring it (2 × 1.5 = 3). Giving 6.75 m² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if wood coverage were a volume (2 × 3.375 = 6.75). Giving 2.25 m² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller bookcase's wood area of 2 m².
- (a) 24 N/m² — Pressure = force ÷ area. 68.4 ÷ 2.85 = 24 N/m². 194.94 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (68.4 × 2.85). 65.55 N/m² comes from subtracting the area from the force (68.4 − 2.85) instead of dividing. 0.04 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.85 ÷ 68.4).
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
- (d) 10 — First find the height at each end of the chord. At t = 1, h = 30 × 1 − 5 × 1² = 30 − 5 = 25. At t = 3, h = 30 × 3 − 5 × 3² = 90 − 45 = 45. The gradient of the chord estimates the instantaneous rate at the midpoint t = 2: 45 − 25 = 20, then 20 ÷ (3 − 1) = 20 ÷ 2 = 10 m/s. Finding the change in height but forgetting to divide by the change in time gives 20, which is a distance, not a rate. Averaging the two heights instead of finding the difference gives (25 + 45) ÷ 2 = 70 ÷ 2 = 35. Subtracting in the wrong order, 25 − 45 = −20, then −20 ÷ 2 = −10, gives the correct size with the sign flipped — the rocket is rising, not falling, at t = 2 seconds, so a negative rate cannot be right here.
- (a) 8:1 — Multiply both parts of the ratio by 4 to clear the fraction: 2 × 4 = 8 and 1/4 × 4 = 1, giving 8 : 1. Getting 1 : 8 has the two parts the wrong way round. Getting 2 : 4 comes from writing down the denominator of the fraction (4) as the second part instead of multiplying through by it. Getting 8 : 4 comes from multiplying only the first part of the ratio by 4 and leaving the second part as the fraction's denominator.
- (b) Takings rise about £14 per 1°C rise — The gradient here is positive, so as temperature rises, takings rise too: near 22°C, takings increase by about £14 for every 1°C rise in temperature. Reversing this to say takings rise for every 1°C FALL gets the direction of the independent variable backwards — a positive gradient means both quantities move the same way. Saying 'takings are £14 at 22°C' confuses the gradient, a rate of change, with the y-value on the graph, which is the takings itself. Saying takings 'rose £14 in total' from 0°C to 22°C treats the gradient at a single point as if it applied over the whole range from 0°C to 22°C, when it only describes the instant at 22°C. Always keep a rate, a total change and a single reading separate.
- (a) 18/25 — First find the new number of rose bushes: 90 × 1.2 = 108 (a 20% increase multiplies by 1.2). Then write 108 over 150 and divide top and bottom by 6 to get 18/25. Choosing 3/5 comes from using the original 90 rose bushes without applying the 20% increase (90/150 = 3/5). Choosing 25/18 comes from writing the number of lavender bushes over the new number of rose bushes, the wrong way round. Choosing 3/25 comes from multiplying 90 by 0.2 instead of 1.2, finding only the increase (18) rather than the new total, then writing 18/150 = 3/25.
- (d) 132 — Method: find the value of one part of the ratio, use it to find Leo's pages, then add both amounts together. Working: 84 ÷ 7 = 12 (value of one part). Leo's pages = 12 × 4 = 48. Total = 84 + 48 = 132. Wrong options: 48 gives only Leo's pages and forgets to add Mia's; 147 comes from reversing the ratio parts (84 ÷ 4 × 7 = 147) and stopping there; 231 comes from reversing the ratio parts and then adding Mia's pages (84 + 147).
- (a) 4:3:1 — Convert every part to the same unit: 2 m = 200 cm, so the ratio is 200 : 150 : 50. Dividing all three parts by 50 gives 4 : 3 : 1. Writing 2 : 150 : 50 has not converted 2 m into centimetres, so the units do not match. Writing 3 : 4 : 1 has the first two parts the wrong way round. Writing 4 : 3 : 2 comes from an arithmetic slip on the last part: 50 ÷ 50 = 1, not 2.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (a) 70 km/h — Method: average speed for a whole journey is the total distance divided by the total time, not the mean of the separate speeds. Working: 3 × 80 = 240 km and 1 × 40 = 40 km, giving 280 km in 3 + 1 = 4 hours, so 280 ÷ 4 = 70. Answer: 70 km/h. The distractors: 60 km/h comes from taking the mean of 80 and 40, which would only be right if equal times were spent at each speed; 280 km/h is the total distance written with a speed unit, from forgetting to divide by the total time; 80 km/h comes from quoting the speed of the longer leg as the average for the whole journey.
- (a) It's an average over 20 days, which may miss the day-5 rate. — Method: a chord's gradient is the AVERAGE rate of change across the whole interval it spans; it only closely approximates the INSTANTANEOUS rate of change at a point inside that interval when the rate of change is roughly constant across the interval, which usually means the interval needs to be short. Working: here the chord spans 20 days while the point of interest, t = 5, is only a quarter of the way along it, so if the reservoir's level rose or fell at different rates over that time, the chord's gradient will not be close to the true gradient of the curve at t = 5 — this is the correct reason. Claiming the chord's gradient needs the water level at every day in between is wrong: a chord's gradient needs only the two endpoint values, at t = 0 and t = 20. Claiming a chord can only estimate the rate at its own endpoints is wrong: a chord between two points can be used to estimate the instantaneous rate of change at any point inside the interval, including one that is not an endpoint — that is exactly the technique being used here, and it is the SIZE of the interval that makes the estimate poor, not the fact that t = 5 is an interior point. Claiming the units do not match is wrong: the chord's gradient and the instantaneous rate of change are both measured in metres per day, so the units are the same. A chord is only a good estimate of an instantaneous rate when the interval it spans is short enough that the rate does not change much within it — always check how long the interval is compared with how far it is to the point you actually want.
Build your own mix at the worksheet builder.