Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Answer key: Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (d) 4.7 km — Multiply the map length by the scale factor: 9.4 × 50 000 = 470 000 cm. Convert to kilometres: 470 000 cm = 4700 m = 4.7 km. Converting only to metres and calling the answer 4700 kilometres mistakes metres for kilometres. Misreading the scale as 1 : 5000 instead of 1 : 50 000, 9.4 × 5000 = 47 000 cm = 0.47 km, is ten times too small. Misplacing the decimal point in 9.4 and effectively using 94, 94 × 50 000 = 4 700 000 cm = 47 km, is ten times too big.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (b) 1.00 litres — Total volume = 350 + 650 = 1000 cm³. Since 1000 cm³ = 1 litre, the smoothie is 1.00 litre. Using only the orange juice's 650 cm³ and converting that gives 0.65 litres, forgetting the mango juice entirely. Using only the mango juice's 350 cm³ gives 0.35 litres, forgetting the orange juice. Adding both volumes correctly to get 1000 cm³ but not converting to litres leaves the answer as 1000.00, which is the volume in the wrong unit.
- (d) £3.60 per component — The gradient of a cost-against-components graph has units of pounds per component, since cost is measured in pounds and the horizontal axis counts components. So 3.60 means it costs an extra £3.60 to produce one more component at that point. Calling it '£3.60 total cost' confuses the gradient, a rate, with the y-value on the graph, which is the total cost itself. Giving it as 3.60 components per pound swaps which axis is on top, giving the units of the reciprocal gradient, not the gradient itself. Turning 3.60 into a percentage invents a unit that has no basis in the graph's axes — a gradient here is a number of pounds, not a percentage. Always build the gradient's units from the two axes' own units, in the order y-axis over x-axis.
- (a) 2/3 — Put the laptop bag's mass over the school bag's mass: 2.4/3.6. Multiply both numbers by 10 to clear the decimals: 24/36. Divide both by their highest common factor, 12: 24÷12 = 2, 36÷12 = 3, giving 2/3. (3/2 comes from writing the masses the wrong way round. 1/3 comes from finding the difference in the masses, 3.6 − 2.4 = 1.2 kg, and writing it as a fraction of the school bag's mass, 1.2/3.6. 2/5 comes from comparing the laptop bag's mass to the total mass of both bags, 2.4/6.)
- (b) 1500 — The rate is 3 ÷ 2 = 1.5 litres per minute. Converting to cm³: 1.5 × 1000 = 1500 cm³ per minute. Getting 3000 comes from converting 3 litres to cm³ first (3000 cm³) and forgetting to divide by the 2 minutes. Getting 750 comes from dividing by the 2 minutes a second time after converting (1500 ÷ 2). Getting 2000 comes from converting the 2 minutes as if it were litres (2 × 1000) instead of using the correct rate of 1.5 litres per minute.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 21% — Method: an increase of 10% is a multiplier of 1.1, and two successive increases are found by multiplying the multipliers. Working: 1.1 × 1.1 = 1.21, so the rent is 121% of the original, which is an increase of 21%. Answer: 21%. The distractors: 20% comes from adding the two percentages, which ignores that the second 10% is taken of a larger amount; 121% is the multiplier written as the change rather than the change itself; 11% comes from slipping in the multiplication and getting 1.11 instead of 1.21.
- (b) No — rate fell by 3.7 thousand/month — Each tangent gradient is the instantaneous growth rate, in thousand subscribers per month. To compare them, subtract the later rate from the earlier one: 4.8 − 1.1 = 3.7. Since 1.1 is less than 4.8, the growth rate has fallen by 3.7 thousand subscribers per month, so the manager is wrong — the app is growing more slowly at 18 months, not faster. Subtracting the other way round and calling the result a rise, 'rate rose by 3.7 thousand/month', gets the direction backwards: the later gradient is the smaller of the two. Adding the two gradients, 4.8 + 1.1 = 5.9, and calling this a combined rate that shows speeding up, is the wrong operation for comparing two rates. Treating the difference 3.7 as a total number of subscribers lost, rather than a rate in thousands per month, confuses a rate with a count. Always subtract the two rates in a sensible order and keep the units in thousands per month.
- (a) 4 weeks — Apply the recurrence week by week. C_1 = 0.75 × 500 + 40 = 375 + 40 = 415. C_2 = 0.75 × 415 + 40 = 311.25 + 40 = 351.25. C_3 = 0.75 × 351.25 + 40 = 263.4375 + 40 = 303.4375. C_4 = 0.75 × 303.4375 + 40 = 227.578125 + 40 = 267.578125. C_3 = 303.4375 is still above 300, but C_4 = 267.58 has dropped below it, so the lake first becomes safe after 4 weeks. Taking 25% of the ORIGINAL 500 every week instead of 25% of the current amount, a flat 125 each time, gives 500 − 125 + 40 = 415, then 415 − 125 + 40 = 330, then 330 − 125 + 40 = 245, which crosses 300 a week too early and gives the wrong answer of 3 weeks. Continuing one extra step to C_5 = 0.75 × 267.578125 + 40 = 200.68 + 40 = 240.68 and calling it 5 weeks overshoots, since the concentration had already dropped below 300 at C_4. Forgetting the 40 units of run-off each week and only applying the decay gives C_1 = 0.75 × 500 = 375, then C_2 = 0.75 × 375 = 281.25 — this is already below 300 after only 2 weeks, because without the run-off the concentration falls much faster.
- (a) Yes — the cost per metre is £1.50 each time — Direct proportion holds if the cost per metre is the same every time. Check each pair: 3.00 ÷ 2 = 1.50, 6.00 ÷ 4 = 1.50, and 10.50 ÷ 7 = 1.50. All three give the same rate, £1.50 per metre, so the data does show direct proportion. Saying only that the cost increases as the length increases is not enough on its own — many non-proportional relationships also increase, so this reason does not prove proportion. Misreading 10.50 ÷ 7 as 1.05 by misplacing the decimal point gives a false mismatch that is not actually there. Requiring every length to be a double of another confuses a special case (doubling) with the general test, which is that the rate itself stays constant. The data does show direct proportion, at £1.50 per metre.
- (b) 2/5 — Method: a fraction taken 'of the total' has the whole batch as its denominator, so add the two masses first and then write the butter over that total. Working: the total mass is 450 g + 300 g = 750 g, so the fraction is 300/750; the highest common factor of 300 and 750 is 150, and 300 ÷ 150 = 2 while 750 ÷ 150 = 5. Answer: 2/5 of the batch. The distractors: 2/3 comes from comparing the butter with the flour, 300/450, a part-to-part fraction when the question asks for a part compared with the whole; 3/5 comes from writing the flour over the total, 450/750, which answers about the wrong ingredient; 3/2 comes from writing the flour over the butter, 450/300, which both uses the wrong denominator and reverses the order.
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
- (c) 5 : 9 — Write the ratio mass : cost = 3 : 5.4. Multiply both parts by 10 to clear the decimal: 30 : 54. Both numbers share a factor of 6, so 30 ÷ 6 = 5 and 54 ÷ 6 = 9, giving 5 : 9. 3 : 5 comes from ignoring the decimal point and treating £5.40 as £5. 9 : 5 comes from writing the ratio the wrong way round, cost to mass instead of mass to cost. 1 : 18 comes from multiplying only the cost by 10 instead of both parts, giving 3 : 54, and then cancelling that correctly to 1 : 18 — the cancelling is fine, but the ratio being cancelled is not the right one.
Build your own mix at the worksheet builder.