Sample paper · GCSE Foundation · grades 1–5
GCSE Foundation sample Paper 1 (non-calculator)
The real Paper 1 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, non-calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Foundation qualification — number 25%, algebra 20%, ratio, proportion and rates of change 25%, geometry and measures 15%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with no calculator-only items. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 50% / 25% / 25%.
Non-calculatorGCSE Foundation
Answer key: GCSE Foundation sample Paper 1 (non-calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 11:20 — Method: find the flight time using time = distance ÷ speed, then add this to the departure time. Working: 2340 ÷ 780 = 3 hours; 08:20 + 3 hours = 11:20. Answer: 11:20. 08:40 comes from dividing speed by distance instead of distance by speed, giving a flight time of 1/3 hour (20 minutes) rather than 3 hours. 11:00 comes from adding the 3-hour flight time to the hour of the departure time only, 8 + 3 = 11, and losing the 20 minutes. 03:00 comes from finding the flight time correctly but giving it as a clock time on its own, forgetting to add it to the departure time.
- (a) x = 6 — Method: a minus sign in front of a bracket changes the sign of every term inside it, so expand the bracket first and then simplify. Working: expanding gives 4x − 2x + 6 = 18, which simplifies to 2x + 6 = 18; subtracting 6 from both sides gives 2x = 12, and dividing both sides by 2 gives x = 6. Answer: x = 6. The distractors: x = 12 comes from leaving the −6 unchanged when the bracket is removed, giving 4x − 2x − 6 = 18 and so 2x = 24; x = 24 comes from reaching 2x = 12 correctly and then multiplying by 2 instead of dividing by 2; x = 3 comes from dividing by 2 too early, at 2x + 6 = 18, and dividing only the 2x and the 18 while leaving the 6 untouched, which gives x + 6 = 9.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 21 — Both legs of the journey are on the same bearing, 070°, so the ship travels in one straight line the whole way and the distances simply add: 12 + 9 = 21 km. A candidate who subtracts instead of adding gets 12 − 9 = 3 km. A candidate who multiplies the two distances gets 12 × 9 = 108. A candidate who assumes the ship changed direction and treats the two legs as the sides of a right-angled triangle works out √(12² + 9²) = √225 = 15 km — but the bearing does not change, so there is no triangle and no hypotenuse to find. Because the ship stays on one straight line, the total distance is 21 km.
- (d) 5 — Being red and not being red are exhaustive, so their probabilities sum to 1: the probability of red is 1 − 0.8 = 0.2. The number of red counters is 0.2 × 25 = 5. Using 0.8 directly as the probability of red, without taking the complement, gives 0.8 × 25 = 20 — the number of counters that are NOT red. Sharing the 25 counters equally between the three colours, ignoring the given probability altogether, gives 25 ÷ 3 ≈ 8. Misreading the total as 20 counters instead of 25 gives 0.2 × 20 = 4.
- (b) 1 — The four frequencies are 4, 7, 6 and 3 matches, and the largest of these is 7, which corresponds to 1 goal, so the modal number of goals is 1. Choosing 7 confuses the frequency, how many matches, with the number of goals itself. Choosing 2 uses the second-largest frequency, 6 matches, instead of the largest. Choosing 3 uses the smallest frequency, which belongs to the fewest matches, not the most.
- (d) 6 × 10⁷ — Method: the coefficients and the powers of ten are handled separately — multiply the coefficients, and add the indices because the powers share the base 10. Working: 2 × 3 = 6 for the coefficients, and 10³ × 10⁴ = 10⁷ for the powers; 6 lies between 1 and 10, so the coefficient needs no adjustment. Answer: 6 × 10⁷. The distractors: 5 × 10⁷ comes from adding the coefficients, 2 + 3, instead of multiplying them; 6 × 10¹² comes from multiplying the indices, 3 × 4, instead of adding them; 6 × 10¹ comes from subtracting the indices, 4 − 3, which is the rule for dividing rather than for multiplying.
- (d) x = 2 or x = −5 — Method: find two numbers that multiply to give −10 and add to give 3 — these are 5 and −2. So x² + 3x − 10 = (x + 5)(x − 2) = 0, giving x = −5 or x = 2. Distractor origins: x = −2 or x = 5 swaps the signs of the two roots; x = 2 or x = 5 makes both roots positive, ignoring the sign of −10; x = −5 or x = −2 makes both roots negative.
- (b) 1 : 500 — smallest real distance per cm (5 m), most detail — Method: compare what one centimetre represents in real life for each scale — the scale with the smallest real distance per cm shows the most detail. Working: for 1 : 500, 1 cm represents 500 cm (5 m); for 1 : 5000, 1 cm represents 50 m; for 1 : 50 000, 1 cm represents 500 m. Since 5 m is the smallest, 1 : 500 shows the most detail. Wrong options: '1 : 50 000 — covers the largest real area' wrongly assumes covering more area means more detail, when it is the opposite; '1 : 5000 — the middle value' wrongly assumes the middle scale is automatically the most balanced; '1 : 500 — covers the largest real distance' picks the correct scale but states an incorrect fact, since 1 : 500 actually covers the smallest real distance per cm.
- (c) $\binom{5}{-2}$ — Method: the top number of a column vector is the change in the x-coordinate and the bottom number is the change in the y-coordinate, each worked out as image minus object. Working: across, 7 − 2 = 5; up, 3 − 5 = −2. So the point moves 5 to the right and 2 down. Answer: $\binom{5}{-2}$. Subtracting the other way round, object minus image, gives $\binom{-5}{2}$, which is the journey from B back to A. Recording the vertical change as 2 because the gap between 3 and 5 is 2, without noting the direction, gives $\binom{5}{2}$, a movement 2 upwards. Adding the coordinates instead of subtracting them gives $\binom{9}{8}$.
- (d) 9 — Method: each of the first spin's 3 outcomes can be paired with each of the second spin's 3 outcomes, so the two counts are multiplied together. Working: 3 × 3 = 9 ordered pairs. Answer: 9. Watch out: writing down 6 comes either from adding the two spins' counts, 3 + 3, instead of multiplying them, or from listing colour pairs without order, treating (red, blue) as the same entry as (blue, red) — both shortcuts miss outcomes that the ordered list contains. Writing down 3 lists only a single spin's outcomes and never pairs the two spins up at all. And writing down 27 treats the spinner as though it had been spun three times, 3 × 3 × 3, one spin too many.
- (c) < — Compare the two decimals by their value, not by how many digits they have: 0.45 is worth less than half, while 0.5 is exactly half, so 0.45 is smaller. The correct symbol is <, since 0.45 is less than 0.5. Choosing > treats 0.45 as bigger because it has more digits after the decimal point than 0.5 — extra decimal digits do not make a number bigger. Choosing = comes from rounding 0.45 to 1 decimal place, 0.5, and then treating the rounded value as if it were the original number. Choosing ≥ would mean 0.45 is greater than or equal to 0.5, which is false in both parts, since 0.45 is neither equal to nor bigger than 0.5. So 0.45 < 0.5.
- (b) (−2, 0) — Method: a graph meets the x-axis where the y-value is 0, so setting y = 0 turns the equation into a linear equation in x. Working: 0 = 3x + 6 gives 3x = −6, so x = (−6) ÷ 3 = −2 and the meeting point is (−2, 0). Answer: (−2, 0). The distractors: (2, 0) comes from solving 3x = −6 and then dropping the minus sign from the result; (0, 6) is the y-axis crossing, found by substituting x = 0 instead of y = 0; (6, 0) comes from reading the constant 6 straight off as the x-coordinate, without dividing by 3 and without changing its sign.
- (d) 24 — Method: split 60 into 3 + 7 = 10 equal parts, find the value of one part, then use the difference in ratio parts. Working: 60 ÷ 10 = 6, so the numbers are 3 × 6 = 18 and 7 × 6 = 42, and their difference is 42 − 18 = 24. Answer: 24. 4 comes from finding the difference between the ratio numbers, 7 − 3, but forgetting to multiply by the value of one part. 60 comes from adding the two numbers back together instead of subtracting, which just repeats the given sum. 80 comes from dividing 60 by the first ratio number, 3, instead of by the total number of parts, 10, giving a part value of 20 and a difference of 7 × 20 − 3 × 20 = 80.
- (d) They are always equal to each other — Method: label the four angles a, b, c, d in order around the crossing point, then use the fact that neighbouring angles lie on a straight line. Working: a and b lie on a straight line, so a + b = 180°; b and c also lie on a straight line, so b + c = 180°. Both a and c are therefore 180° minus b, which forces a = c. Answer: a pair of vertically opposite angles is always equal to each other. The distractors: the claim that each is 90° holds only when the two lines happen to be perpendicular, so it is not always true; the claim that they add to 180° confuses the opposite pair with the neighbouring pair that lies along a straight line, and again holds only in the perpendicular case; the claim that they add to 360° uses the total of all four angles at the point rather than of the opposite pair.
- (d) 40 miles — Method: round each number to 1 significant figure first, then divide to estimate the daily distance. Working: 830 rounds to 800, and 19 rounds to 20, and 800 ÷ 20 = 40, so the estimate is 40 miles per day. 41.5 miles comes from rounding only the number of days and working out 830 ÷ 20 = 41.5, without rounding the distance too. 830 miles is the total distance for the whole trek, given as the answer without dividing by the number of days at all. 4 miles comes from working out 80 ÷ 20 = 4, misplacing a digit in the rounded distance. Answer: 40 miles.
- (c) 7n − 1 — Method: find the common difference, then find the constant that fits the first term. Working: 13 − 6 = 7, 20 − 13 = 7, 27 − 20 = 7, so the terms increase by 7 each time and the nth term has the form 7n + c. Substituting n = 1: 7(1) + c = 6, so c = −1. Answer: the nth term is 7n − 1. The value 7n comes from leaving out the constant altogether. The value 7n + 6 comes from using the first term as the constant directly, without subtracting the common difference first. The value 6n + 1 comes from using the first term, 6, as the coefficient of n instead of the common difference, and then attaching +1 with the sign of the constant flipped.
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (c) Ben: 2 × 3 = 6, then 6 + 6 = 12 — Multiplication has priority over addition, so 2 × 3 = 6 is worked out first, then 6 + 6 = 12 — this is Ben's method. Amy adds 6 and 2 before multiplying: 6 + 2 = 8, then 8 × 3 = 24, breaking the priority rule. Chen multiplies the wrong pair of numbers, 6 and 2, instead of 2 and 3: 6 × 2 = 12, then 12 + 3 = 15. Dev applies the right order but slips when multiplying, using 5 instead of 6 for 2 × 3, so the final step becomes 6 + 5 = 11.
- (d) 1 : 1 — Sugar and butter together make 3 + 5 = 8 parts of the mixture. Comparing flour to this, 8 : 8, simplifies to 1 : 1. Giving 1 : 2 compares flour with the whole mixture (8 + 3 + 5 = 16 parts, giving 8 : 16 = 1 : 2) instead of with the rest of the mixture. Giving 3 : 5 is the ratio of sugar to butter, not of flour to the rest of the mixture. Giving 8 : 3 compares flour only with sugar, leaving butter out altogether.
How the 20 questions are shared out
- Number — 5 questions (25% of the qualification)
- Algebra — 4 questions (20% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 5 questions (25% of the qualification)
- Geometry and measures — 3 questions (15% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.