Sample paper · GCSE Foundation · grades 1–5
GCSE Foundation sample Paper 1 (non-calculator)
The real Paper 1 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, non-calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Foundation qualification — number 25%, algebra 20%, ratio, proportion and rates of change 25%, geometry and measures 15%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with no calculator-only items. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 50% / 25% / 25%.
Non-calculatorGCSE Foundation
Answer key: GCSE Foundation sample Paper 1 (non-calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) 6 — The units digit must be even, so it can be 2 or 8, giving 2 choices. The tens digit can then be any of the remaining 3 digits, since one digit has been used for the units. Multiply: 2 × 3 = 6. 12 comes from working out how many two-digit numbers can be made in total, 4 × 3 = 12, ignoring the requirement that the number is even. 8 comes from choosing the units digit from 2 options and then wrongly allowing any of the 4 digits again for the tens digit, 2 × 4 = 8, which lets a digit repeat. 2 comes from counting only the choices for the units digit and forgetting the tens digit.
- (a) 7 — Method: substitute the given value of x into the rule and carry out the operation written in it. Working: y = x + 4 with x = 3 gives y = 3 + 4, an addition of two whole numbers. Answer: y = 7. The distractors: 12 comes from multiplying by 4 instead of adding 4; 4 comes from writing down the number in the rule and never using the input at all; 1 comes from subtracting, 4 − 3, instead of adding.
- (b) 3:2 — Write both fractions over a common denominator of 4: 3/4 stays as 3/4, and 1/2 = 2/4. Comparing the numerators gives the ratio 3 : 2. Getting 2 : 3 swaps the two parts round. Getting 3 : 1 comes from using the numerator of the first fraction and the original numerator of the second fraction (1) without converting to a common denominator. Getting 2 : 1 comes from using only the denominators, 4 and 2, and simplifying those instead of the numerators.
- (d) £50 — Area = 1/2 × (3.5 + 6.5) × 4 = 1/2 × 10 × 4 = 20 m². Cost = 20 × £2.50 = £50. (£100 comes from forgetting to halve the trapezium area, giving 40 m² instead of 20 m²; £65 comes from using only the longer parallel side, 6.5 × 4 = 26 m², instead of the trapezium formula; £35 comes from adding all three given lengths, 3.5 + 6.5 + 4, and treating that total as the area in square metres.)
- (a) 4/15 — Method: first find how many pupils travel only by car, then write that as a fraction of the 60 pupils surveyed. Working: pupils who walk or cycle or both = 32 + 24 − 12 = 44. Only by car = 60 − 44 = 16. P(only by car) = 16/60 = 4/15. Answer: 4/15. Watch out: writing down 1/5 takes the overlap of 12 pupils on its own, 12/60, mistaking the group who do both for the group who travel only by car. Writing down 4/5 comes from 60 − 12 = 48, subtracting only the overlap from the total instead of the whole walk-or-cycle count, so cyclists and walkers who are not in the overlap are wrongly swept into the only-car group. And writing down 7/15 comes from 60 − 32 = 28, subtracting the walkers alone and forgetting the cyclists altogether.
- (b) Interpolation — The salary is being estimated for a value of x between 1 and 15, which is inside the range of x-values that were actually plotted, so this is interpolation. Extrapolation would apply if the estimate used a value of x below 1 or above 15, outside the plotted range. Correlation describes the relationship between the two variables, not the reliability of an estimate, and causation describes one variable actually causing a change in the other, which is a different idea altogether — neither is the word being asked for here.
- (d) 9 — List all the factors of 36 in pairs that multiply to give 36: 1 × 36, 2 × 18, 3 × 12, 4 × 9, and 6 × 6. This gives the factors 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12, 18 and 36 — nine factors in total, with 6 counted only once even though it appears in a pair with itself. Forgetting that 36 is itself a factor of 36 and leaving it off the list gives 8. Counting the number of factor pairs, five of them, rather than the number of individual factors gives 5. Treating the repeated pair 6 × 6 as two separate factors, 6 and 6 again, gives 10 instead of 9. So 36 has 9 factors.
- (d) 110 — Method: form the equation 15 + 0.08m = 23.80, where m is the number of minutes, then solve for m. Working: subtract the fixed fee: 0.08m = 23.80 − 15 = 8.80. Divide by the cost per minute: m = 8.80 ÷ 0.08 = 110. Answer: 110 minutes. 1.1 comes from using 8 instead of 0.08 as the cost per minute, forgetting to convert pence to pounds. 297.5 comes from dividing the whole bill by the cost per minute without subtracting the fixed fee first, 23.80 ÷ 0.08. 485 comes from adding the fixed fee to the bill instead of subtracting it, before dividing by the cost per minute, (23.80 + 15) ÷ 0.08.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (b) The arcs only meet exactly on AB, not above or below it. — With a radius of exactly half of AB, the arc centred at A and the arc centred at B each reach precisely to the midpoint of AB, so they meet only at that one point, on the line AB itself — there are no two intersection points above and below the line to join, so the perpendicular bisector cannot be drawn. (The claim that this radius is always too short to draw any arc is wrong, since a radius equal to half of AB is a perfectly valid, positive length for a compass arc; the claim that the radius must equal the full length of AB is wrong — a longer radius than half of AB would also work, it does not have to equal AB exactly; the claim that the arcs would not cross line AB at all is wrong, since they do cross it — that is exactly the problem, they meet only on it.)
- (c) 9/25 — The frequency tree already shows the swim-and-cycle branch directly: 54 out of 150, which simplifies to 9/25. Adding both cycling branches together, 54 + 18 = 72, gives the total number of cyclists, so 72/150 = 12/25, not just those who also swim. Using the non-swimmers' cycling figure, 18, gives 18/150 = 3/25, the probability of cycling WITHOUT swimming. Using the swimmers' total of 90, before splitting by cycling, gives 90/150 = 3/5, the probability of swimming on its own.
- (d) 3/8 — Method: making half the recipe means dividing the quantity of sugar by 2. Working: 3/4 ÷ 2 = 3/8. Answer: 3/8. 3/2 comes from multiplying by 2 instead of dividing, as if doubling the recipe. 5/4 comes from adding 1/2 to 3/4 instead of halving it, confusing "half of" with "plus a half". 3/4 comes from leaving the amount unchanged, forgetting to halve it for the smaller recipe.
- (c) 3 — Gradient = (change in y) ÷ (change in x) = (11 − 5) ÷ (4 − 2) = 6 ÷ 2 = 3. A candidate who puts the change in x over the change in y instead would get 2 ÷ 6 = 1/3. A candidate who subtracts the y-coordinates in the reverse order, but not the x-coordinates, would get (5 − 11) ÷ (4 − 2) = −3. A candidate who adds the coordinates instead of subtracting them would get (11 + 5) ÷ (4 + 2) = 16/6 = 8/3.
- (c) 2:3 — Divide both parts of the ratio by their highest common factor, 2x: 4x ÷ 2x = 2 and 6x ÷ 2x = 3, giving 2 : 3. Writing 4 : 6 has not been simplified at all. Writing 2x : 3x has cancelled the common factor of 2 but left the x in, so it is not written as a ratio of whole numbers. Writing 3 : 2 has the two parts the wrong way round.
- (d) A rectangle — Method: to find the plan view, work out the outline traced when looking straight down onto the solid from directly above, not the outline shown in the angled sketch. Working: this solid has two identical flat round ends joined by one curved surface, and it is lying on its side rather than standing upright; viewed from above, the curved surface gives two straight edges running the full length of the solid, the width of the round ends apart, and each flat round end — seen edge-on from directly above — also becomes a straight edge of that same width, with no curve remaining. Four straight edges, with opposite sides equal and meeting at right angles, form a rectangle. Answer: a rectangle. The distractors: a circle comes from picturing the solid as if it were standing upright on one of its flat ends, giving the plan of an upright version instead of working out the plan of the solid as it actually lies. An oval comes from copying the foreshortened shape of a round end as it is drawn in the angled sketch, instead of working out the true shape seen from directly above, which has no such foreshortening. A rectangle with rounded ends comes from carrying the curve of the round ends over into the plan view, when in fact a flat round end viewed edge-on from directly above shows no curve at all, only a straight edge.
- (b) −0.7 < −0.25 — Method: compare the two negative decimals by their distance from zero on a number line. Working: −0.7 is 0.7 away from zero and −0.25 is 0.25 away from zero, so −0.7 is further from zero in the negative direction, making it the smaller number. Answer: −0.7 < −0.25 is true. "−0.7 > −0.25" comes from comparing 0.7 and 0.25 as if both numbers were positive, ignoring the negative signs. "−0.7 = −0.25" comes from assuming the two numbers are equal because they are both negative decimals. "−0.7 ≥ −0.25" combines the false statement "−0.7 > −0.25" with the false statement "−0.7 = −0.25".
- (b) 3 — Distance from the y-axis is given by the size of the x-coordinate, which is 3. 8 comes from using the size of the y-coordinate instead of the x-coordinate. −8 comes from using the y-coordinate and keeping its negative sign, but a distance is never negative. 11 comes from adding the sizes of both coordinates, 3 + 8, instead of using the x-coordinate alone.
- (b) 32p — £3.20 is 320p, and 1 kg is 1000 g, which is 10 lots of 100 g. Divide the price in pence by 10: 320 ÷ 10 = 32p per 100 g. Dividing 320 by 100 instead of 10 gives 3.2p, using the wrong number of hundred-grams in a kilogram. Multiplying 320 by 10 instead of dividing gives 3200p. Forgetting to convert pounds to pence and dividing 3.20 by 10 gives 0.32, which is still in pounds rather than pence. Rice costs 32p per 100 g.
- (c) 1,000 m² — Method: round each length to 1 significant figure, then use area of a rectangle = length × width on the rounded lengths. Working: 19.6 m rounds to 20 m and 48.3 m rounds to 50 m, so the estimate is 20 × 50 = 1,000 and the area is about 1,000 m². Answer: 1,000 m². The distractors: 800 m² comes from rounding 48.3 down to 40 when the digit after its first significant figure is 8 and sends it up to 50, giving 20 × 40 = 800; 140 m² is the perimeter of the rounded rectangle, 2 × 20 + 2 × 50 = 140, not its area; 70 m² comes from adding the rounded lengths, 20 + 50 = 70, instead of multiplying them.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
How the 20 questions are shared out
- Number — 5 questions (25% of the qualification)
- Algebra — 4 questions (20% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 5 questions (25% of the qualification)
- Geometry and measures — 3 questions (15% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.