Sample paper · GCSE Foundation · grades 1–5
GCSE Foundation sample Paper 1 (non-calculator)
The real Paper 1 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, non-calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Foundation qualification — number 25%, algebra 20%, ratio, proportion and rates of change 25%, geometry and measures 15%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with no calculator-only items. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 50% / 25% / 25%.
Non-calculatorGCSE Foundation
Answer key: GCSE Foundation sample Paper 1 (non-calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 11 — Method: list every possible total from the smallest to the largest, and count how many different values there are. Working: the smallest total is 1+1=2 and the largest is 6+6=12, and every whole number total from 2 to 12 is possible: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 — that is 11 different totals. Answer: 11. 36 comes from counting the number of possible dice outcomes (6×6) instead of the number of different totals. 10 comes from listing the totals but missing one from the ends of the list, for example starting at 3 instead of 2. 6 comes from counting only the number of different scores on one die, not the totals of both dice together.
- (b) 21 — Method: find the gap between neighbouring terms, then add one gap to the last term that is known. Working: 9 − 5 = 4, 13 − 9 = 4 and 17 − 13 = 4, so 4 is added each time; the 5th term is one step on from the 4th term, so it is 17 + 4. Answer: 21. The distractors: 25 comes from adding the 4 twice and landing on the 6th term; 20 comes from multiplying the position by the common difference, 5 × 4, and ignoring the fact that the sequence starts at 5 rather than at 4; 22 comes from adding the first term, 5, to 17 instead of adding the common difference.
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (b) Square — A square has all four sides equal, all four angles equal to 90°, and diagonals that are equal in length and bisect each other at right angles — every part of the description matches, so Square is correct. A rhombus has all four sides equal and diagonals bisecting at right angles, but its interior angles are not generally 90° (only a square, a special rhombus, has that), so it does not fully match. A rectangle has four 90° angles and equal diagonals, but its sides are not all equal in general, so it fails the equal-sides condition. A kite has two pairs of adjacent equal sides rather than all four sides equal, and its diagonals are not generally equal in length, so it fails both conditions.
- (a) 80 — Method: list the outcomes that count as a success, write the probability from them, then multiply by the number of rolls. Working: the scores of 3 or more are 3, 4, 5 and 6, which is 4 of the 6 equally likely scores, so the probability is 4/6, which cancels to 2/3. Over 120 rolls the expected number is 120 × 2 ÷ 3 = 80. Answer: about 80 of the rolls would be expected to give 3 or more. The distractors: 60 comes from reading a score of 3 or more as a score above 3 and counting only 4, 5 and 6, giving 120 × 3 ÷ 6 = 60; 40 is the expected number of rolls that are not 3 or more, 120 × 2 ÷ 6 = 40; 20 is 120 ÷ 6 and is the expected count for one single score.
- (a) 62.5 — Method: a mean cannot be averaged with a new value — rebuild the total, add the new value to it, then divide by the new count. Working: three numbers with a mean of 50 have a total of 50 × 3 = 150; adding 100 makes the total 150 + 100 = 250; there are now 4 numbers, so the new mean is 250 ÷ 4 = 62.5. Answer: 62.5. The distractors: 75 comes from averaging the old mean with the new value, (50 + 100) ÷ 2, which ignores that three numbers pull against one; 50 comes from assuming an extra value leaves the mean unchanged; 37.5 comes from dividing the old total of 150 by the new count of 4, adding the new value to the count but not to the total.
- (a) 2, 3, 4, 5 — Method: work out which whole numbers satisfy both parts of the inequality. Working: n ≥ 2 means n can be 2 or more; n < 6 means n must be less than 6, so 6 itself is not included. The whole numbers that fit both conditions are 2, 3, 4 and 5. Answer: 2, 3, 4, 5. 2, 3, 4, 5, 6 treats < 6 as ≤ 6 and wrongly includes 6. 3, 4, 5 treats ≥ 2 as > 2 and wrongly leaves out 2. 1, 2, 3, 4, 5 wrongly includes 1, which does not satisfy n ≥ 2.
- (d) 6n + 3 — Method: find the price per passenger, then find the booking fee that fits a booking for 1 passenger. Working: the cost rises by £6 for each extra passenger (15 − 9 = 6, 21 − 15 = 6, 27 − 21 = 6), so the cost has the form 6n + c. Substituting n = 1: 6(1) + c = 9, so c = 3. Answer: the cost in pounds is 6n + 3. 6n ignores the booking fee altogether. 6n + 9 uses the cost of one passenger, £9, as the fee without first subtracting the £6 per-passenger price. 9n + 6 swaps the two numbers, using the first cost as the price per passenger and the difference as the fee.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 50° — Method: the three angles of a triangle add up to 180°, and the two angles opposite the equal sides are equal, so subtract the given angle from 180° and halve the remainder. Working: 180° − 80° = 100°, and 100° ÷ 2 = 50°. Answer: 50°. The distractors: 100° comes from subtracting from 180° and forgetting to halve, so it is the two equal angles together; 40° comes from halving the 80° that is given rather than halving what is left of the 180°; 80° comes from assuming that the two base angles must match the angle between the equal sides.
- (c) 10 — There are 5 possible cards and 2 possible coin results, so listing every pair gives 5 × 2 = 10 equally likely outcomes. Choosing 5 comes from listing only the card outcomes and forgetting the coin flip adds a second stage to each one. Choosing 7 comes from adding the two stages instead of combining them, 5 + 2 = 7, rather than pairing every card with every coin result. Choosing 20 comes from counting each coin result twice for every card, 5 × 2 × 2 = 20, effectively pairing every card with the coin twice over.
- (a) −4.5 °C — Order the temperatures by their actual value on a number line, remembering that a more negative number is further below zero and therefore colder: −4.5 °C is the coldest, since it is further below zero than −4.05 °C, −3.8 °C or 2 °C. Comparing the digits 405 and 45 as though the decimal points lined up, without padding −4.5 to match the number of decimal places in −4.05 first, makes −4.05 °C look like it has the bigger size, so it gets picked as the coldest by mistake — in fact −4.05 °C is closer to zero than −4.5 °C, not further from it. Picking −3.8 °C comes from choosing the negative reading with the smallest absolute value, forgetting that for negative numbers, a smaller absolute value means a warmer, less negative temperature, not a colder one. Picking 2 °C comes from ignoring the negative signs on the other three readings altogether and comparing raw digit sizes, when in fact any negative temperature is colder than any positive temperature. So the coldest temperature is −4.5 °C.
- (b) (−2, 0) — Method: a graph meets the x-axis where the y-value is 0, so setting y = 0 turns the equation into a linear equation in x. Working: 0 = 3x + 6 gives 3x = −6, so x = (−6) ÷ 3 = −2 and the meeting point is (−2, 0). Answer: (−2, 0). The distractors: (2, 0) comes from solving 3x = −6 and then dropping the minus sign from the result; (0, 6) is the y-axis crossing, found by substituting x = 0 instead of y = 0; (6, 0) comes from reading the constant 6 straight off as the x-coordinate, without dividing by 3 and without changing its sign.
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
- (a) arc — A curved part of a circle's circumference, between two points, is called an arc. A chord is the straight line joining those two points, not the curved part. A segment is the region enclosed between a chord and an arc, and a sector is the region enclosed between two radii and an arc — both segment and sector are regions, not curved lengths.
- (d) 25,000 — Method: to round to the nearest 1,000, look at the hundreds digit; 5 or more sends the thousands digit up, less than 5 leaves it where it is, and every digit below the thousands becomes zero. Working: 24,681 has 4 in the thousands place and 6 in the hundreds place. As 6 is 5 or more, the 4 thousands go up to 5 thousands and the hundreds, tens and units are replaced by zeros. Answer: 25,000. The distractors: 24,000 comes from cutting the last three digits off instead of rounding, which leaves the thousands digit untouched; 24,700 is 24,681 rounded to the nearest 100, a finer degree of accuracy than the question asks for; 20,000 is 24,681 rounded to the nearest 10,000, a coarser degree of accuracy.
- (c) 14 — Substitute b = 6 into 3b − 4: 3 × 6 − 4 = 18 − 4 = 14. 5 comes from treating 3b as 3 + b instead of 3 × b, giving 3 + 6 − 4. 6 comes from subtracting 4 from b before multiplying by 3, 3 × (6 − 4). 18 comes from working out 3 × 6 correctly but forgetting to subtract the 4.
- (d) 20 km/h — Method: average speed = total distance ÷ total time, with the time written in hours. Working: 1 hour 30 minutes = 1.5 hours, and 30 ÷ 1.5 = 20. Answer: 20 km/h. The distractors: 45 km/h comes from multiplying 30 by 1.5 instead of dividing; 15 km/h comes from dividing by 2, as if the ride had taken 2 hours; 30 km/h comes from dividing by the whole hour only and ignoring the extra 30 minutes.
- (c) −1 — Method: find each cube root separately, keeping its sign, and then add the two results. Working: (−3) × (−3) × (−3) = −27, so ∛(−27) = −3, and 2 × 2 × 2 = 8, so ∛8 = 2. Adding gives −3 + 2 = −1. Answer: −1. The distractors: 5 comes from taking the cube root of a negative number as positive, giving 3 + 2; −5 comes from reading the minus sign as applying to the whole sum and working out −(3 + 2); −6 comes from multiplying the two roots, −3 × 2, instead of adding them.
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
How the 20 questions are shared out
- Number — 5 questions (25% of the qualification)
- Algebra — 4 questions (20% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 5 questions (25% of the qualification)
- Geometry and measures — 3 questions (15% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.