Sample paper · GCSE Foundation · grades 1–5
GCSE Foundation sample Paper 2 (calculator)
The real Paper 2 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Foundation qualification — number 25%, algebra 20%, ratio, proportion and rates of change 25%, geometry and measures 15%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with a calculator allowed. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 50% / 25% / 25%.
CalculatorGCSE Foundation
Answer key: GCSE Foundation sample Paper 2 (calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) 4.05 — Method: line up the decimal points (or place value columns) before adding. Working: 3.60 + 0.45 = 4.05. Answer: 4.05. 3.65 is Priya's answer, from adding the digits without lining up the place value columns, which effectively treats 0.45 as 0.05. 4.5 comes from rounding both numbers up first, 3.6 to 4 and 0.45 to 0.5, and adding those instead of adding the exact values. 0.81 comes from adding the digits 36 and 45 together to get 81, then placing the decimal point in the wrong position.
- (a) y = −2x + 7 — Using y = −2x + c, and substituting the point (3, 1): 1 = −2(3) + c, so 1 = −6 + c, and c = 7, giving y = −2x + 7. A candidate who uses the y-coordinate of the point directly as the y-intercept, instead of solving for c, would write y = −2x + 1. A candidate who drops the negative sign on the gradient would write y = 2x + 7. A candidate who makes a sign error when isolating c, writing c = 1 − 6 = −5 instead of c = 1 + 6 = 7, would write y = −2x − 5.
- (d) £5.40 — Method: work out the reduced price at each shop separately, then subtract the smaller from the larger. Working: Shop A's reduced price is £45 × 0.8 = £36, and Shop B's reduced price is £34 × 0.9 = £30.60, so the difference is £36 − £30.60 = £5.40. Answer: £5.40. £11.00 comes from comparing the two ORIGINAL prices, £45 − £34, without applying either shop's reduction at all. £1.60 comes from finding Shop A's reduced price correctly, £36, but then subtracting Shop B's original (unreduced) price of £34 instead of its reduced price. £66.60 comes from adding the two reduced prices together, £36 + £30.60, instead of subtracting them.
- (d) 240 cm² — Method: the area of a parallelogram is base × perpendicular height, and the perpendicular height is not the sloping side, so it must be found first from the right-angled triangle. Working: the sloping side is the hypotenuse, so the height squared is 13² − 5² = 169 − 25 = 144, giving a height of √144 = 12 cm; then 20 × 12 = 240. Answer: 240 cm². The distractors: 260 cm² comes from using the 13 cm sloping side as the height, 20 × 13, without going through the right-angled triangle at all; 120 cm² comes from finding the height of 12 cm correctly and then halving the product, (20 × 12) ÷ 2, which is the rule for a triangle and not for a parallelogram; 100 cm² comes from using the 5 cm along the base as the height, 20 × 5.
- (b) 6/25 — The probability of winning on any one spin is 2/5, and the probability of losing on any one spin is 3/5. Since the spins are independent, multiply the probability of winning on the first spin by the probability of losing on the second spin: 2/5 × 3/5 = 6/25. A candidate who answers 4/25 has used the winning probability for both spins, 2/5 × 2/5. A candidate who answers 9/25 has used the losing probability for both spins, 3/5 × 3/5. A candidate who answers 3/10 has treated the spins as if they were dependent, reducing the second spin's denominator to 4.
- (b) 15 pupils — The frequencies are 5, 4, 3 and 3 pupils, and 5 + 4 + 3 + 3 = 15, so there are 15 pupils in the class. Choosing 6 pupils comes from adding the numbers of pets, 0 + 1 + 2 + 3 = 6, instead of the frequencies. Choosing 10 pupils comes from leaving out the '0 pets' row: 4 + 3 + 3 = 10. Choosing 18 pupils comes from counting the '3 pets' row twice: 5 + 4 + 3 + 3 + 3 = 18.
- (a) 2.5 × 10⁷ — Method: place the decimal point so that the coefficient is at least 1 and less than 10, then count the places it has moved. Working: the digits give a coefficient of 2.5, and the decimal point travels from the end of 25,000,000 until it sits between the 2 and the 5, a move of 7 places. Answer: 2.5 × 10⁷. The distractors: 25 × 10⁶ is the same area but not in standard form, because the coefficient must be less than 10; 2.5 × 10⁸ comes from counting the eight digits of 25,000,000 instead of the seven places the decimal point moves; 2.5 × 10⁻⁷ comes from making the index negative because the decimal point was carried to the left.
- (c) 37 — The first differences are 3, 5, 7, 9 — they increase by 2 each time (the second difference), so the next first difference is 11, giving 26+11=37. A candidate who repeats the last first difference (9) instead of increasing it would reach 26+9=35. A candidate who increases the difference by 4 instead of 2 would reach 26+13=39. A candidate who adds only the second difference (2) to the last term, instead of the next first difference, would reach 26+2=28.
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (a) 32 m — The scale factor from the larger pond to the smaller pond is 4 ÷ 11, so the smaller perimeter is 88 × 4 ÷ 11 = 32 m. The distractor 242 m comes from using the ratio the wrong way round, 88 × 11 ÷ 4 = 242. The distractor 84 m comes from subtracting the smaller ratio number, 88 − 4 = 84, instead of scaling. The distractor 121 m comes from multiplying 11 × 11 = 121, ignoring the given perimeter altogether.
- (d) 1/5 — Method: list the pairs systematically, work out each total, then count the pairs that meet the condition and compare that count with the length of the list. Working: the pairs and their totals are 1 and 2 giving 3, 1 and 3 giving 4, 1 and 4 giving 5, 1 and 5 giving 6, 2 and 3 giving 5, 2 and 4 giving 6, 2 and 5 giving 7, 3 and 4 giving 7, 3 and 5 giving 8, and 4 and 5 giving 9. That is 10 pairs, of which 2 have a total of more than 7. Answer: the probability is 1/5. The distractors: 2/5 comes from counting the totals of exactly 7 as well, reading 'more than 7' as '7 or more'; 1/10 comes from finding only the pair 4 and 5 and missing that 3 and 5 also beat 7; 4/5 comes from counting the pairs on the wrong side of the condition, the 8 pairs whose total is 7 or less.
- (c) 125 — Method: a number cubed means multiplying the number by itself three times. Working: 5 × 5 × 5 = 125. 15 comes from working out 5 × 3 = 15, multiplying by the index instead of cubing. 8 comes from working out 5 + 3 = 8 instead of cubing. 53 comes from writing the base and the index next to each other instead of carrying out the calculation. Answer: 125.
- (c) x ≥ 3 — Method: collect the number terms first; the x term is negative, so the final step multiplies both sides by −1, and that is the one step that turns the inequality sign round. Working: subtracting 5 from both sides of 5 − x ≤ 2 gives −x ≤ −3; multiplying both sides by −1 turns −x into x and −3 into 3, and because the multiplier is negative the ≤ becomes ≥, so x ≥ 3. Answer: x ≥ 3. The distractors: x ≤ 3 comes from multiplying by −1 without turning the sign round, the commonest slip on this type; x ≤ −3 comes from reading −x ≤ −3 as though the minus sign could simply be rubbed off the left-hand side; x ≥ −3 comes from turning the sign round correctly but leaving the right-hand side at −3 instead of multiplying it by −1 as well.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 24 cm² — Method: the front elevation of a cuboid is a rectangle formed by the cuboid's length and its height, so its area is length × height. Working: 6 cm × 4 cm = 24 cm². Answer: 24 cm². The distractors: 12 cm² comes from using width × height (3 × 4) instead of length × height, mistaking the side elevation's dimensions for the front's. 18 cm² comes from using length × width (6 × 3), which gives the area of the plan view instead of the front elevation. 20 cm² comes from finding the perimeter of the front face instead of its area: 2 × (6 + 4) = 20.
- (a) Fewer than 48,500 people attended — Method: a figure given to the nearest thousand lies within half of 1,000, that is 500, of the figure printed, so the attendance is at least 47,500 and below 48,500. Working: 48,000 − 500 = 47,500 and 48,000 + 500 = 48,500, and an attendance of 48,500 would have been reported as 49,000, so every possible attendance is below 48,500. Answer: Fewer than 48,500 people attended. The distractors: more than 48,500 turns the upper limit of the range into a minimum; fewer than 47,500 uses the lower limit as though it were the upper one; more than 48,000 assumes the printed figure was rounded down, when it could just as well have been rounded up from a smaller attendance.
- (d) −3 — Method: rewrite the equation in the form y = mx + c, then read off the gradient. Working: y = 4 − 3x can be written as y = −3x + 4, so comparing with y = mx + c gives m = −3. Answer: the gradient is −3. The value 3 comes from ignoring the negative sign on the x term. The value 4 comes from reading off the y-intercept instead of the gradient. The value −4 comes from a sign error, applying the negative sign to the intercept instead of the gradient.
- (b) 0.22 km — The real one-way distance is 4.4 × 2500 = 11000 cm. Converting units: 11000 ÷ 100 = 110 m, and 110 ÷ 1000 = 0.11 km. Since the jogger runs there and back, the total distance is 0.11 × 2 = 0.22 km. 0.11 km comes from working out only the one-way distance and forgetting the return journey. 220 km comes from correctly doubling the one-way distance in metres, 110 × 2 = 220, but leaving it mislabelled as kilometres instead of converting metres to kilometres. 110 km comes from working out only the one-way distance in metres, 110, and mislabelling it as kilometres.
- (a) 5 — Method: the number of glasses is the amount in the jug divided by the amount one glass holds. Write the mixed number as an improper fraction, then divide by multiplying by the reciprocal. Working: 3 1/3 = (3 × 3 + 1)/3 = 10/3, and 10/3 ÷ 2/3 = 10/3 × 3/2 = 30/6 = 5. Answer: 5. The distractors: 2 comes from writing 3 1/3 as 4/3, adding the whole number to the numerator instead of multiplying it by the denominator first, and then dividing 4/3 by 2/3; 20/9 comes from multiplying by 2/3 instead of dividing by it; 5/3 comes from dividing by 2 rather than by 2/3, as though each glass held 2 litres.
- (d) 75% — Method: change a fraction to a percentage by dividing the numerator by the denominator and multiplying by 100. Working: 3 ÷ 4 = 0.75, and 0.75 × 100 = 75. Answer: 75%. The distractors: 34% comes from reading the digits 3 and 4 straight off as a percentage; 0.75% comes from dividing but forgetting to multiply by 100; 133% comes from inverting the fraction and working out 4 ÷ 3 instead.
How the 20 questions are shared out
- Number — 5 questions (25% of the qualification)
- Algebra — 4 questions (20% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 5 questions (25% of the qualification)
- Geometry and measures — 3 questions (15% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.