Sample paper · GCSE Foundation · grades 1–5
GCSE Foundation sample Paper 2 (calculator)
The real Paper 2 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Foundation qualification — number 25%, algebra 20%, ratio, proportion and rates of change 25%, geometry and measures 15%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with a calculator allowed. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 50% / 25% / 25%.
CalculatorGCSE Foundation
Answer key: GCSE Foundation sample Paper 2 (calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) 5/9 — Add the parts of the ratio to find how many equal shares make up the whole: 4 + 5 = 9 shares. The blue counters take 5 of those 9 shares, so 5/9 of the counters are blue. 4/9 is the fraction that are red, 4/5 is the ratio copied straight down as a fraction, and 5/4 compares the blue counters with the red counters instead of with the whole box.
- (b) 3n + 1 — Method: find how many more tiles each pattern uses, then find the constant by adjusting pattern 1's total. Working: each pattern uses 3 more tiles than the last, so the coefficient of n is 3. The constant is pattern 1's total minus the common difference: 4 − 3 = 1. Answer: the nth term is 3n + 1. 3n + 4 comes from using pattern 1's total, 4, as the constant without subtracting the common difference. 3n − 2 comes from a slip in working out the constant, subtracting the common difference twice (4 − 3 − 3 = −2) instead of once. n + 3 comes from swapping the common difference and the constant.
- (c) 70 cm — Method: convert the real length to centimetres, then divide by the scale factor. Working: 84 m = 8400 cm. 8400 ÷ 120 = 70 cm. Wrong options: 0.7 cm comes from dividing 84 by 120 without converting metres to centimetres; 1,008,000 cm comes from multiplying instead of dividing (8400 × 120); 7 cm comes from converting 84 m to 840 cm (using ×10 instead of ×100) before dividing.
- (a) 8,000,000 cm³ — Method: change the edge length into centimetres first and then cube it, because 1 m = 100 cm and a volume needs that conversion applied to all three dimensions. Working: 2 m = 2 × 100 = 200 cm, so the volume is 200 × 200 × 200. 200 × 200 = 40,000 and 40,000 × 200 = 8,000,000. Answer: 8,000,000 cm³. The distractors: 8,000 cm³ comes from converting 2 m to 20 cm and cubing that; 80,000 cm³ comes from cubing in metres to get 8 m³ and then multiplying by 10,000, the conversion factor for an area rather than the 1,000,000 a volume needs; 8 cm³ comes from cubing the 2 without converting at all and simply writing cm³ because the question asked for that unit.
- (b) 100 — The sample shows a proportion of 8/60 = 2/15 faulty. Apply that proportion to the new batch of 750: 750 × 2/15 = 100. Flipping the ratio, calculating 8/750 × 60 instead of 8/60 × 750, gives 0.64, which rounds to about 1. Assuming the same number of faulty items applies to the new batch, without scaling for its larger size, just repeats the sample's count of 8. Rounding the proportion 8/60 = 0.1333... down to 0.1 before multiplying gives 750 × 0.1 = 75.
- (d) 300 pupils — Method: an estimate for a whole population is made by finding the proportion in the sample and applying that same proportion to the population. Working: in the sample 30 of the 50 pupils prefer sport, a proportion of 30 ÷ 50 = 0.6, and applying that proportion to the school gives 0.6 × 500 = 300 pupils. Answer: 300 pupils, and it is only an estimate, because a different random sample of 50 would give a slightly different figure. The distractors: 200 pupils comes from scaling up the 20 pupils in the sample who did not prefer sport, 20 × 10, which answers the opposite question; 150 pupils comes from reading 30 out of 50 as 30% and taking 30% of 500; 60 pupils comes from working out the proportion correctly as 60% and then writing the 60 down as a number of pupils instead of applying it to the 500.
- (b) 3.65 ≤ n < 3.75 — Rounding to 1 decimal place means n can be up to half of one decimal place, 0.05, below or above 3.7 before it would round to a different value. This gives a lower bound of 3.7 − 0.05 = 3.65 and an upper bound of 3.7 + 0.05 = 3.75. A value exactly at 3.75 would round up to 3.8, not 3.7, so the upper bound is excluded while the lower bound, 3.65, does still round to 3.7. Writing 3.65 ≤ n ≤ 3.75 wrongly includes 3.75. Writing 3.6 ≤ n < 3.8 uses a whole decimal place, 0.1, either side instead of half of one, 0.05. Writing 3.65 < n < 3.75 wrongly excludes 3.65, which does round to 3.7.
- (d) 5 — Method: rearrange the formula to make m the subject, then substitute F = 15.50. Working: F = 3 + 2.5m, so subtracting 3 from both sides gives F − 3 = 2.5m, then dividing by 2.5 gives m = (F − 3) / 2.5. Substituting F = 15.50: m = (15.50 − 3) / 2.5 = 12.50 / 2.5 = 5. The value 6.2 comes from dividing 15.50 by 2.5 without subtracting the fixed £3 first. The value 3.2 comes from dividing first and subtracting afterwards, in the wrong order: (15.50 / 2.5) − 3 = 3.2. The value 7.4 comes from adding £3 instead of subtracting it before dividing: (15.50 + 3) / 2.5 = 7.4.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) A right-angled triangle — The right angle at Y makes this a right-angled triangle, so that description is correct. Since XY is twice YZ, those two sides cannot be equal. The third side XZ is opposite the right angle, so it is the hypotenuse and is longer than either XY or YZ, so it cannot equal either of them. No two sides are equal, which rules out 'an isosceles triangle' and 'a right-angled isosceles triangle', both of which wrongly assume two equal sides. 'An equilateral triangle' would need all three sides equal, which contradicts XY being twice YZ, so it is wrong too.
- (b) 1/6 — There are 2 outcomes for the coin and 3 outcomes for the spinner, giving 2 × 3 = 6 equally likely pairs: (H,X), (H,Y), (H,Z), (T,X), (T,Y), (T,Z). Only one of these, (H,Z), matches both conditions, so the probability is 1/6. A candidate who answers 1/3 has listed only the spinner's 3 outcomes and ignored the coin. A candidate who answers 1/2 has considered only the coin and ignored the spinner. A candidate who answers 1/5 has missed one pair when listing the possibility space, treating it as 5 outcomes instead of 6.
- (b) 2π — Method: treat π as a single unit and subtract the coefficients, just as with algebraic terms. Working: 3π − π = 3π − 1π = 2π. Answer: 2π. 4π comes from adding the coefficients instead of subtracting: 3π + π = 4π. 3 comes from cancelling the π, treating 3π − π as if it were the division 3π ÷ π = 3. 2 comes from finding the correct coefficient, 2, but forgetting to keep π in the final answer.
- (a) An identity, true for every value of x — Expanding the bracket on the left gives 3x + 12, which matches the right-hand side exactly, so the statement is true for every value of x — this makes it an identity. A candidate who reasons that any statement with an equals sign must be an equation picks that option, missing that an equation is only true for particular value(s) of x, not all of them. A candidate who confuses an identity with a formula, because both relate two expressions, picks the formula option — but a formula connects two different quantities, such as area and side length, not two equivalent forms of the same expression. A candidate who assumes it can be solved for a single value of x, as with a normal equation, picks that option, not realising there is no single solution here.
- (a) 70 km/h — Method: average speed for a whole journey is the total distance divided by the total time, not the mean of the separate speeds. Working: 3 × 80 = 240 km and 1 × 40 = 40 km, giving 280 km in 3 + 1 = 4 hours, so 280 ÷ 4 = 70. Answer: 70 km/h. The distractors: 60 km/h comes from taking the mean of 80 and 40, which would only be right if equal times were spent at each speed; 280 km/h is the total distance written with a speed unit, from forgetting to divide by the total time; 80 km/h comes from quoting the speed of the longer leg as the average for the whole journey.
- (c) The midpoint of AB — M is a single point lying exactly halfway along the straight line AB, so 'the midpoint of AB' correctly describes it. 'The vertex of AB' is wrong because a vertex is a corner point where two edges or lines meet, which does not apply to a point on a single straight line. 'A perpendicular of AB' is wrong because perpendicular describes two lines meeting at right angles, not a single point. 'A plane of AB' is wrong because a plane is a flat two-dimensional surface, not a point.
- (d) £70 — Method: the discount is a percentage of the original price only, so work it out, subtract it, and add the fixed delivery charge afterwards. Working: 25% of £80 is £80 ÷ 4 = £20, so the discounted price is £80 − £20 = £60, and the total is £60 + £10 = £70. Answer: £70. The distractors: £60 comes from working out the discounted price and stopping there, leaving the delivery charge out of the total; £65 comes from taking £25 off the price instead of 25% of it, giving £80 − £25 = £55 and then £55 + £10 = £65; £67.50 comes from adding the delivery charge before the discount and reducing the whole amount, giving 75% of £90 = £67.50.
- (c) x = 0 — Expand (x + 4)² correctly: (x + 4)² = x² + 8x + 16. This equals x² + 16 only when 8x is zero, i.e. when x = 0 — at every other value of x the two expressions differ by 8x. Choosing x = 4 confuses the constant inside the bracket with the value of x that makes the expressions match. Choosing x = −4 makes the same confusion but with the sign flipped. Choosing x = 8 mistakes the coefficient of the middle term, 8x, for the value of x itself.
- (c) 90 cm² — The perimeter ratio is 30 : 45, which simplifies to 2 : 3, so the larger frame is 1.5 times the perimeter of the smaller one. Areas scale with the square of this length scale factor: 1.5² = 2.25. 40 × 2.25 = 90, so the larger frame has an area of 90 cm². Giving 60 cm² uses the scale factor, 1.5, without squaring it (40 × 1.5 = 60). Giving 135 cm² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if area scaled like a volume (40 × 3.375 = 135). Giving 2.25 cm² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller frame's area of 40 cm².
- (c) £0.45 — Method: find the total cost, then subtract from £20. Working: 4 × £3.20 = £12.80. £12.80 + £6.75 = £19.55. Change = £20.00 − £19.55 = £0.45. Answer: £0.45. (£7.20 comes from forgetting to include the compost and subtracting only the plants' cost from £20. £1.45 comes from dropping the carry when adding the pence: 80p + 75p = £1.55, but only the 55p is written down, giving £18.55 instead of £19.55. £10.05 comes from buying only one plant instead of four, using £3.20 + £6.75.)
- (c) 1.2 — Add the parts of the ratio: 6 + 1 = 7. Divide the total amount by the number of parts: 8.4 ÷ 7 = 1.2 litres, which is the value of one part and also the amount of syrup, since syrup is 1 part. (7.2 litres is the amount of water, using 6 parts instead of 1. 1.4 comes from dividing 8.4 by 6 — the water's part of the ratio — instead of dividing by the total number of parts, 7. 0.84 comes from dividing 8.4 by 10 instead of by 7.)
How the 20 questions are shared out
- Number — 5 questions (25% of the qualification)
- Algebra — 4 questions (20% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 5 questions (25% of the qualification)
- Geometry and measures — 3 questions (15% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.