Sample paper · GCSE Foundation · grades 1–5
GCSE Foundation sample Paper 2 (calculator)
The real Paper 2 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Foundation qualification — number 25%, algebra 20%, ratio, proportion and rates of change 25%, geometry and measures 15%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with a calculator allowed. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 50% / 25% / 25%.
CalculatorGCSE Foundation
Answer key: GCSE Foundation sample Paper 2 (calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) 45 — Method: list multiples of each number until one is shared by both, or use 9 = 3² and 15 = 3 × 5, taking the highest power of each prime. Working: multiples of 9 are 9, 18, 27, 36, 45 …; multiples of 15 are 15, 30, 45 …. The lowest multiple in both lists is 45. 135 comes from working out 9 × 15 = 135, the product of the two numbers rather than their lowest common multiple. 3 is the highest common factor of 9 and 15, not the lowest common multiple. 24 comes from working out 9 + 15 = 24, which is not a multiple of either number. Answer: 45.
- (a) x = 6 — Method: a minus sign in front of a bracket changes the sign of every term inside it, so expand the bracket first and then simplify. Working: expanding gives 4x − 2x + 6 = 18, which simplifies to 2x + 6 = 18; subtracting 6 from both sides gives 2x = 12, and dividing both sides by 2 gives x = 6. Answer: x = 6. The distractors: x = 12 comes from leaving the −6 unchanged when the bracket is removed, giving 4x − 2x − 6 = 18 and so 2x = 24; x = 24 comes from reaching 2x = 12 correctly and then multiplying by 2 instead of dividing by 2; x = 3 comes from dividing by 2 too early, at 2x + 6 = 18, and dividing only the 2x and the 18 while leaving the 6 untouched, which gives x + 6 = 9.
- (c) 24p — Method: change the price to pence, then find what one tenth of 1 kg costs, since 100 g is one tenth of 1 kg. Working: £2.40 = 240p per kg, and 240 ÷ 10 = 24p per 100 g. So the cost is 24p per 100 g. Distractor 2.4p comes from dividing by 100 instead of 10. Distractor 2400p comes from multiplying by 10 instead of dividing. Distractor 240p comes from using the price per kg without scaling it down to 100 g.
- (b) 7 units right and 2 units down — In the column vector $\binom{7}{−2}$, the top number gives the horizontal movement and the bottom number gives the vertical movement. A positive top number (7) means 7 units to the right, and a negative bottom number (−2) means 2 units down. The distractor '7 units left and 2 units up' reverses both signs, as if the vector were $\binom{−7}{2}$. The distractor '2 units right and 7 units down' swaps the horizontal and vertical numbers around. The distractor '7 units right and 2 units up' gets the horizontal movement correct but reverses the sign of the vertical movement.
- (b) (48/52) × (47/51) — Method: for two deals one after the other with nothing put back, multiply the probability of the first by the probability of the second worked out from the cards that are left. Working: 52 − 4 = 48 cards are not aces, so the first card is not an ace with probability 48/52. One card has now gone and it was not an ace, so 51 cards remain and 47 of them are not aces, giving 47/51. Answer: the probability is (48/52) × (47/51). The distractors: (48/52) × (48/52) comes from leaving the pack at 52 cards for the second deal, which is only true if the first card is replaced; (4/52) × (3/51) comes from working out the probability that both cards ARE aces instead of neither; (4/52) × (4/51) comes from the same misreading with the ace count left at 4 while the total is reduced, adjusting only half of the second fraction.
- (c) 5 — Method: the mode is the value that occurs most often, so count how many times each different value appears and compare the counts. Working: 3 appears twice, 5 appears three times, 7 appears once and 8 appears once, so the highest frequency is three and the value carrying it is 5. Answer: 5. The distractors: 3 comes from writing down the frequency of the most common answer instead of the answer itself; 7 comes from taking the middle number of the list as it was written, which applies the median without ordering the data and without answering the question asked; 8 comes from picking the largest value, which confuses the mode with the maximum.
- (a) Fewer than 48,500 people attended — Method: a figure given to the nearest thousand lies within half of 1,000, that is 500, of the figure printed, so the attendance is at least 47,500 and below 48,500. Working: 48,000 − 500 = 47,500 and 48,000 + 500 = 48,500, and an attendance of 48,500 would have been reported as 49,000, so every possible attendance is below 48,500. Answer: Fewer than 48,500 people attended. The distractors: more than 48,500 turns the upper limit of the range into a minimum; fewer than 47,500 uses the lower limit as though it were the upper one; more than 48,000 assumes the printed figure was rounded down, when it could just as well have been rounded up from a smaller attendance.
- (d) 36 cm³ — V = lwh = 2 × 3 × 6 = 36 cm³. A candidate who adds all three numbers instead of multiplying gets 2 + 3 + 6 = 11 cm³. A candidate who multiplies only two of the three numbers, forgetting the length, gets w × h = 3 × 6 = 18 cm³. A candidate who multiplies l × w and w × h separately and adds the two products gets (2 × 3) + (3 × 6) = 6 + 18 = 24 cm³.
- (b) 4% — Method: find the total interest earned, share it equally across the number of years to find one year's interest, then write it as a percentage of the amount invested. Working: total interest = £840 − £750 = £90, so one year's interest is £90 ÷ 3 = £30, and £30 as a percentage of £750 is (£30 ÷ £750) × 100 = 4%. Answer: 4%. 12% comes from treating the total interest of £90 as if it were earned in a single year, (£90 ÷ £750) × 100 = 12%, forgetting to divide by 3 years. 0.04% comes from finding the correct decimal, £30 ÷ £750 = 0.04, but forgetting to multiply by 100 to convert it into a percentage. 112% comes from writing the final amount, £840, as a percentage of the amount invested, £750, without first subtracting the £750 to find the interest alone.
- (a) 6 cm — Method: a rectangle is made of two lengths and two widths, so the perimeter is 2 × (length + width). Half the perimeter is therefore one length plus one width, and the width is what is left of that half once the length is taken away. Working: 30 ÷ 2 = 15 cm is one length added to one width, and 15 − 9 = 6. Answer: 6 cm. The distractors: 21 cm comes from taking the length off the whole perimeter, 30 − 9, so three sides are still counted in the figure that is written down; 12 cm comes from removing both lengths correctly, 30 − 2 × 9 = 12, and then recording that remainder as the width instead of halving it, because it is in fact the two widths together; 7.5 cm comes from dividing the perimeter by four, 30 ÷ 4, which is the calculation for the side of a square and throws away the length that was given.
- (a) 3/10 — Germinating and not germinating are exhaustive, so their probabilities sum to 1: 1 − 7/10 = 3/10. Writing 7/10 again gives the probability that the plant DOES germinate, not its complement. Putting the difference 10 − 7 = 3 over the original numerator instead of the original denominator gives 3/7. Inverting the correct answer, swapping its numerator and denominator, gives 10/3, which is impossible as a probability since it is greater than 1.
- (b) 5/27 — Method: multiply the numerators together and the denominators together, then simplify. Working: (5 × 2)/(6 × 9) = 10/54 = 5/27. Answer: 5/27. 7/15 comes from adding the fractions instead of multiplying: (5+2)/(6+9) = 7/15. 15/4 comes from flipping the second fraction, as if dividing: (5 × 9)/(6 × 2) = 45/12 = 15/4. 5/3 comes from cancelling the two denominators against each other, dividing both 6 and 9 by 3 to leave 5/2 × 2/3 = 10/6 = 5/3; cancelling is only valid between a numerator and a denominator, never between two denominators.
- (a) 30 US dollars — £24 is 6 times £4, and the same scale factor applies to US dollars, so multiply 5 by 6: 5 × 6 = 30, giving 30 US dollars. Multiplying £24 by 4/5, the pounds-per-dollar ratio, instead of by 5/4, the dollars-per-pound ratio, gives 24 × 4/5 = 19.2, applying the ratio the wrong way round and giving 19.20 US dollars. Adding the extra £20 straight onto the 5 as if £1 equalled 1 US dollar, 5 + 20 = 25, gives 25 US dollars. Multiplying £24 by 5 without first dividing by the original £4, 24 × 5 = 120, gives 120 US dollars.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 13 — Using the sum of interior angles formula, (n − 2) × 180° = 1980°, so n − 2 = 1980 ÷ 180 = 11, and n = 11 + 2 = 13. 11 stops after the division, forgetting to add 2 back to find n. 15 adds 2 twice by mistake, giving 11 + 2 + 2. 22 divides 1980 by 90 instead of 180.
- (a) 18 — Method: round each number to the nearest whole number, then square each rounded number and add the results. Working: 2.9 rounds to 3 and 3.1 rounds to 3, so the estimate is 3² + 3² = 9 + 9. Answer: 18. The distractors: 36 comes from adding before squaring, working out (3 + 3)² instead of 3² + 3²; 12 comes from doubling each rounded number instead of squaring it, adding 6 and 6; 6 comes from adding the two rounded numbers and forgetting to square them at all.
- (d) $y = x^2 - 2x - 3$ — Method: read the two x-intercepts (roots) from the graph, write the quadratic as the product of the corresponding factors, then expand. Working: the curve crosses the x-axis at x = −1 and x = 3, so the equation factorises as (x + 1)(x − 3), which expands to x² − 2x − 3. Answer: y = x² − 2x − 3. Distractor refutation: y = x² − x − 6 comes from misreading the left-hand crossing point as x = −2 instead of x = −1, giving factors (x + 2)(x − 3). y = x² − x − 2 comes from misreading the right-hand crossing point as x = 2 instead of x = 3, giving factors (x + 1)(x − 2). y = x² + 2x − 3 comes from writing the factors as (x − 1)(x + 3), swapping which root gets the plus sign and which gets the minus sign, giving the wrong sign on the x term.
- (a) 5 — Pressure = force ÷ area = 20 ÷ 4 = 5 pascals. Getting 80 comes from multiplying the force and area instead of dividing. Getting 16 comes from subtracting the area from the force (20 − 4 = 16) instead of dividing. Getting 24 comes from adding the force and area (20 + 4 = 24) instead of dividing.
- (c) An under-estimate, by 8 — Method: work out the exact product, then compare it with the estimate; an estimate that is smaller than the exact value is an under-estimate, and the difference between them is the size of the error. Working: 48 × 21 = 48 × 20 + 48 = 960 + 48 = 1,008, and 1,008 − 1,000 = 8, so the estimate falls short. Answer: an under-estimate, by 8. The distractors: an over-estimate by 8 has the size of the error right but the direction wrong, and comes from assuming that rounding 48 up to 50 must push the estimate above the exact value, without allowing for 21 being rounded down; an over-estimate by 19 comes from working out 48 × 21 as 48 × 20 + 21 = 981, adding a 21 where another 48 belongs; the claim that the estimate is exactly right comes from arguing that one number was rounded up and the other down, so the two changes must cancel.
- (a) 160 g — Method: use the ratio 20:100 to find the mass of the whole solution from the mass of acid, then take the acid away to leave the water. Working: 20:100 = 40:m, and 40 ÷ 20 = 2, so m = 2 × 100 = 200 g of solution; the water is 200 − 40 = 160 g. Answer: 160 g. The distractors: 200 g is the mass of the whole solution, which is the middle step and includes the acid the question asks you to leave out; 8 g comes from working out 20% of 40 g, which treats the 40 g as the whole solution rather than as the 20% inside it; 10 g comes from reading the 40 g as the 80% that is water, giving a solution of 50 g and a difference of 50 − 40.
How the 20 questions are shared out
- Number — 5 questions (25% of the qualification)
- Algebra — 4 questions (20% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 5 questions (25% of the qualification)
- Geometry and measures — 3 questions (15% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.