Sample paper · GCSE Foundation · grades 1–5
GCSE Foundation sample Paper 2 (calculator)
The real Paper 2 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Foundation qualification — number 25%, algebra 20%, ratio, proportion and rates of change 25%, geometry and measures 15%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with a calculator allowed. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 50% / 25% / 25%.
CalculatorGCSE Foundation
Answer key: GCSE Foundation sample Paper 2 (calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (b) 20 — Method: check a calculator answer by replacing the percentage with a simple fraction — 25% is one quarter, so the calculation becomes a division by 4. Working: 80 ÷ 4 = 20, and the calculator answer of 320 is 80 × 4, which is what happens when the amount is multiplied by 4 instead of divided by it; a quarter of an amount must be smaller than the amount. Answer: 20. The distractors: 25 comes from writing the percentage itself down as the answer; 16 comes from dividing by 5 instead of by 4, which finds 20% rather than 25%; 3.2 comes from working out 80 ÷ 25 instead of a quarter of 80.
- (d) The graph never crosses either axis — Since x ≠ 0, there is no point on the graph where x = 0, so it cannot cross the y-axis; likewise 1/x is never equal to 0 for any x, so it cannot cross the x-axis either — the graph never touches either axis. A candidate who forgets the restriction x ≠ 0 might think the graph behaves like other graphs and passes through the origin, (0, 0). A candidate who correctly rules out the x-axis but forgets that x = 0 is also excluded might say the graph crosses the y-axis but never the x-axis. A candidate who only pictures the branch where x and y are both positive might say the graph has only one branch, in quadrant 1, forgetting the second branch where x and y are both negative.
- (b) 20 — The gradient is the change in p divided by the change in t: (90 − 30) ÷ (5 − 2) = 60 ÷ 3 = 20. Choosing 0.05 comes from dividing the change in t by the change in p, the wrong way round (3 ÷ 60). Choosing −20 comes from subtracting the coordinates in the wrong order for one part of the calculation, for example (30 − 90) ÷ (5 − 2), giving a negative value. Choosing 18 comes from dividing the second p-coordinate by the second t-coordinate directly (90 ÷ 5) instead of using the change between the two points.
- (a) 32 m — The scale factor from the larger pond to the smaller pond is 4 ÷ 11, so the smaller perimeter is 88 × 4 ÷ 11 = 32 m. The distractor 242 m comes from using the ratio the wrong way round, 88 × 11 ÷ 4 = 242. The distractor 84 m comes from subtracting the smaller ratio number, 88 − 4 = 84, instead of scaling. The distractor 121 m comes from multiplying 11 × 11 = 121, ignoring the given perimeter altogether.
- (b) 57/100 — Pooling both trials: total heads = 24 + 33 = 57, total flips = 40 + 60 = 100, so the combined relative frequency is 57/100, which is already in its simplest form since 57 and 100 share no common factor. Averaging the two separate relative frequencies instead, (24/40 + 33/60) ÷ 2 = (0.6 + 0.55) ÷ 2 = 0.575 = 23/40, treats the two trials as equally weighted even though Ben made more flips, which is not correct. Using only Leah's data gives 24/40 = 3/5. Using only Ben's data gives 33/60 = 11/20.
- (c) 33 — Method: multiply the mean by the number of tests to get the total marks, then subtract the marks that are already known. Working: four tests with a mean of 29 give a total of 29 × 4 = 116 marks; the first three marks total 31 + 26 + 26 = 83; so the fourth mark is 116 − 83 = 33. Answer: 33, and checking, (31 + 26 + 26 + 33) ÷ 4 = 116 ÷ 4 = 29. The distractors: 116 comes from stopping at the total for all four tests; 29 comes from assuming the missing mark must be the mean itself; 4 comes from multiplying the mean by 3, the number of marks given, leaving 87 − 83 = 4.
- (a) 0.55, 58%, 3/5 — Converting all three to decimals: 3/5 = 0.6, 0.55 stays as 0.55, and 58% = 0.58. In order from smallest to largest, this is 0.55, then 58%, then 3/5. Writing the numbers in the reverse order, largest to smallest, gives 3/5, 58%, 0.55. Misconverting 3/5 as 0.5 instead of 0.6 makes it appear smaller than both other values, giving the order 3/5, 0.55, 58%. Misconverting 58% as 0.058 instead of 0.58, by moving the decimal point two extra places, makes it appear smallest of the three, giving the order 58%, 0.55, 3/5.
- (c) A solid circle at −1 with the arrow pointing right — Method: a number line picture of an inequality carries two decisions: the circle at the boundary says whether the boundary value itself belongs to the solution set, and the arrow says which way the solutions run. Working: the sign is ≥, which includes equality, so x = −1 is itself a solution and the circle drawn at −1 is filled in; testing a value above the boundary, 4 ≥ −1 is true, and testing one below it, −5 ≥ −1 is false, so the solutions lie above −1 and the arrow runs to the right. Answer: a solid circle at −1 with the arrow pointing right. The distractors: an open circle with the arrow pointing right comes from treating ≥ as a strict >, which would shut the boundary value out; a solid circle with the arrow pointing left comes from reading the statement backwards, as if it said −1 ≥ x; an open circle with the arrow pointing left comes from making both of those mistakes at once.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (d) 4 — Method: a plane of symmetry must pass through the apex and cut the base along one of the base's own lines of symmetry. Working: a square has 4 lines of symmetry (2 through opposite edge midpoints, 2 through opposite corners), and each of these, combined with the apex, gives one plane of symmetry of the pyramid. A student who answers 2 has only found the planes through the edge midpoints, or only the ones through the corners, and missed the other pair. A student who answers 8 has doubled the correct count, perhaps confusing it with a different solid. A student who answers 1 has only spotted the one obvious front-to-back plane. Answer: 4.
- (b) 100 — The sample shows a proportion of 8/60 = 2/15 faulty. Apply that proportion to the new batch of 750: 750 × 2/15 = 100. Flipping the ratio, calculating 8/750 × 60 instead of 8/60 × 750, gives 0.64, which rounds to about 1. Assuming the same number of faulty items applies to the new batch, without scaling for its larger size, just repeats the sample's count of 8. Rounding the proportion 8/60 = 0.1333... down to 0.1 before multiplying gives 750 × 0.1 = 75.
- (d) 4 13/15 — Convert to fifteenths: 1/5 is equivalent to 3/15 (multiply by 3/3), and 2/3 is equivalent to 10/15 (multiply by 5/5), so 3 1/5 is equivalent to 3 3/15 and 1 2/3 is equivalent to 1 10/15. Add the whole numbers (3 + 1 = 4) and the fractions (3/15 + 10/15 = 13/15), giving 4 13/15. A candidate who adds the numerators and denominators straight across, treating 1/5 + 2/3 as (1+2)/(5+3), gets a fraction part of 3/8, giving 4 3/8. A candidate who adds the fraction parts correctly but forgets to add the second whole number gets 3 13/15. A candidate who adds the whole numbers but copies the first fraction across without ever adding 2/3 to it gets 4 1/5.
- (d) (0, 4) — Method: in the form y = mx + c the constant c is the y-coordinate of the point where the line crosses the y-axis, and every point on that axis has x-coordinate 0. Working: comparing y = 2x + 4 with y = mx + c gives c = 4, and substituting x = 0 confirms y = 2 × 0 + 4 = 4, so the crossing point is (0, 4). Answer: (0, 4). The distractors: (4, 0) is the same pair of numbers written in the wrong order and is a point on the x-axis; (0, 2) comes from reading the gradient 2 as the intercept, confusing m with c; (−2, 0) is where the line crosses the x-axis, found by solving 0 = 2x + 4 instead.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (d) 7.7 m — The horizontal distance is adjacent to the 50° angle and the zip wire is the hypotenuse, so horizontal distance = 12 × cos 50° = 12 × 0.6428... = 7.71...≈ 7.7 m. "9.2 m" uses the sine ratio instead of cosine, 12 × sin 50° = 9.19...≈ 9.2 m, which actually finds the vertical drop of the zip wire, not the horizontal distance. "15.7 m" comes from dividing by the sine ratio instead of multiplying by the cosine ratio, 12 ÷ sin 50° = 15.66...≈ 15.7 m, both the wrong operation and the wrong ratio. "12.0 m" simply uses the length of the zip wire itself as the horizontal distance, ignoring the angle of 50° altogether.
- (b) 17 — Roots and powers are worked out first: √25 = 5 and 4² = 16. Division comes next: 12 ÷ 3 = 4. Then addition and subtraction, left to right: 5 + 16 − 4 = 17. A candidate who treated 4² as 4 × 2 = 8, multiplying the base by the exponent instead of squaring it, worked out 5 + 8 − 4 = 9. A candidate who did not evaluate the root and used 25 itself worked out 25 + 16 − 4 = 37. A candidate who ignored the priority of division and worked through 5 + 16 − 12 ÷ 3 strictly left to right got 5 + 16 = 21, then 21 − 12 = 9, then 9 ÷ 3 = 3.
- (d) x = (y + 3)/4 — Two operations have been applied to x: it has been multiplied by 4 and then 3 has been subtracted. Undo them in the opposite order. Adding 3 to both sides gives y + 3 = 4x. Dividing both sides by 4 then gives (y + 3)/4 = x, so x = (y + 3)/4. The bracket matters: writing y/4 + 3 divides only the y by 4 and leaves the 3 untouched. Writing (y − 3)/4 subtracts the 3 instead of adding it, and writing 4(y + 3) multiplies by 4 rather than dividing.
- (b) 24 km/h — First convert 45 minutes to hours: 45 ÷ 60 = 0.75 hours. Then divide the distance by the time: 18 ÷ 0.75 = 24 km/h. Reading 45 minutes as 0.45 hours (writing the minutes after the decimal point instead of dividing by 60) gives 18 ÷ 0.45 = 40 km/h. Working out 18 × 0.75 = 13.5 multiplies by the time instead of dividing. Working out 18 ÷ 45 = 0.4 divides by 45 without ever converting the minutes to hours. The cyclist's average speed is 24 km/h.
- (b) £45.90 — The cost is 18 × £3.45 = £62.10. Profit = £108 − £62.10 = £45.90. A candidate who does not borrow in the tenths column, doing 1 − 0 = 1 instead of borrowing to make 10 − 1 = 9 and so leaving the units as 8 − 2 = 6, gets £46.10. A candidate who adds the cost to the selling price instead of subtracting gets £108 + £62.10 = £170.10. A candidate who gives the cost instead of the profit gets £62.10.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
How the 20 questions are shared out
- Number — 5 questions (25% of the qualification)
- Algebra — 4 questions (20% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 5 questions (25% of the qualification)
- Geometry and measures — 3 questions (15% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.