Sample paper · GCSE Higher · grades 4–9
GCSE Higher sample Paper 1 (non-calculator)
The real Paper 1 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, non-calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Higher qualification — number 15%, algebra 30%, ratio, proportion and rates of change 20%, geometry and measures 20%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with no calculator-only items. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 40% / 30% / 30%.
Non-calculatorGCSE Higher
GCSE Higher sample Paper 1 (non-calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Work out 6² − 4².
- 2.The curve y = x² − 3x. Use the chord between x = 1 and x = 4 to estimate the gradient of the curve at x = 2.5.y = x² − 3x
- 3.A metal alloy is made from copper and tin in the ratio 9:1. Write the mass of tin as a fraction of the mass of copper, in its simplest form.
- 4.Point E is at (4, 2). It is rotated 180° about the point (1, 1). Work out the coordinates of the image of point E.
- 5.In a survey, 120 adults were asked whether they have a driving licence. 70 of the adults are women and 50 are men. 45 of the women and 35 of the men have a driving licence. One of the adults who has a driving licence is picked at random. Work out the probability that this adult is a man.
- 6.A gym draws a histogram of the times, t minutes, that its members spend on one machine. The bar for 0 ≤ t < 10 has a frequency density of 1.8 per minute, the bar for 10 ≤ t < 25 has a frequency density of 3.2 per minute, and the bar for 25 ≤ t < 55 has a frequency density of 0.9 per minute. Members who spend 10 minutes or more on the machine pay an extra charge. Work out the number of members who pay the extra charge.
- 7.Work out the exact value of √(2² + 3²)
- 8.The first five terms of a quadratic sequence are 2, 5, 10, 17, 26. Work out the next term in the sequence.
- 9.£5000 is invested in an account paying 4% compound interest each year. Work out the total interest earned after 3 years.
- 10.To prove that the angle at the centre is twice the angle at the circumference, a student draws radii OA and OC, where A and C are points on the circle and O is the centre. The student's first step is: 'Since OA = OC, both being radii of the circle, triangle OAC is isosceles, so angle OAC = angle OCA.' Is this first step correct?
- 11.A biased six-sided dice is rolled once. The probability that it lands on 6 is 0.25. The other five scores are all equally likely. Work out the probability that it lands on 3.
- 12.3/5 of the students in a year group walk to school. 90 students walk to school. Work out the total number of students in the year group.
- 13.x = 5. Work out the value of 3x² − 4.
- 14.Two cars leave the same point at the same time and travel in opposite directions. One travels at 80 km/h and the other at 60 km/h. Work out how long it takes until the cars are 350 km apart.
- 15.A cylinder has a radius of 5 cm. Its volume is 471 cm³. Using π = 3.14, work out the height of the cylinder.
- 16.The point (9, 40) lies on the circle x² + y² = 1681, which has centre (0, 0). Work out the equation of the tangent to the circle at (9, 40), giving your answer in the form ax + by = c.
- 17.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 18.A roof truss is shaped like an isosceles triangle resting on a horizontal ceiling joist. The truss's sloping edges are equal in length, and the angle at its apex is 40°. The ceiling joist continues in a straight line beyond the foot of the truss. Work out the angle between the truss's sloping edge and the extended joist, on the outside of the truss.
- 19.A zip-line runs from a platform 25 m high to a landing point 5 m high, over a horizontal distance of 40 m. Work out the gradient of the zip-line.
- 20.The curve y = −x² + 6x − 5 has a maximum point. Use completing the square to find its coordinates.y = −x² + 6x − 5
Answer key
- (c) 20 — Method: work out each power separately before subtracting. Working: 6² = 36 and 4² = 16, so 6² − 4² = 36 − 16 = 20. Answer: 20. (4 comes from subtracting first, 6 − 4 = 2, and then squaring that result, instead of squaring each number first. 52 comes from adding the two squares, 36 + 16, instead of subtracting them. 2 comes from subtracting the two numbers, 6 − 4, and forgetting to square at all.)
- (c) 2 — At x = 1, y = 1² − 3(1) = 1 − 3 = −2. At x = 4, y = 4² − 3(4) = 16 − 12 = 4. Gradient of the chord = change in y ÷ change in x = (4 − (−2)) ÷ (4 − 1) = 6 ÷ 3 = 2. Writing down the change in y, 6, and stopping there without dividing by the change in x gives 6. Losing the negative sign on y = −2 at x = 1 and treating it as +2 gives (4 − 2) ÷ (4 − 1) = 2 ÷ 3 = 2/3. Dividing the wrong way round, change in x ÷ change in y, gives (4 − 1) ÷ (4 − (−2)) = 3 ÷ 6 = 1/2.
- (a) 1/9 — The ratio copper : tin is 9:1, so write tin over copper: 1/9. (9/1 comes from writing the ratio the wrong way round, copper over tin. 1/10 comes from comparing the tin to the total mass of the alloy, 1 part out of 10. 9/10 comes from comparing the copper to the total mass of the alloy, 9 parts out of 10.)
- (d) (−2, 0) — A 180° rotation about a centre (a, b) maps (x, y) to (2a − x, 2b − y). Here that gives (2 × 1 − 4, 2 × 1 − 2) = (−2, 0). A pupil who rotates about the origin instead of (1, 1) gets (−4, −2). A pupil who adds the centre's coordinates instead of applying the rotation formula gets (4 + 1, 2 + 1) = (5, 3). A pupil who just subtracts the centre's coordinates from E's, without doubling and reversing, gets (4 − 1, 2 − 1) = (3, 1). The correct image is (−2, 0).
- (a) 7/16 — Method: the adult picked is known to have a driving licence, so the sample space is everyone with a licence; divide the number of men with a licence by that total. Working: 45 women and 35 men have a licence, so 80 adults have one. The men with a licence give 35/80, and dividing the numerator and the denominator by 5 gives 7/16. Answer: the probability is 7/16. The distractors: 7/10 is 35/50, the probability that an adult has a licence given that he is a man, which is the condition and the event the wrong way round; 7/24 is 35/120, dividing by all 120 adults surveyed instead of by the 80 who have a licence; 5/12 is 50/120, the probability that an adult picked from the whole survey is a man, which uses none of the licence information the question supplies.
- (c) 75 — Method: the number in a class is the area of its bar, frequency density × class width, so work out the frequency of each class that lies at or above 10 minutes and add them. Working: the class 10 ≤ t < 25 is 15 minutes wide with a frequency density of 3.2, giving 3.2 × 15 = 48 members; the class 25 ≤ t < 55 is 30 minutes wide with a frequency density of 0.9, giving 0.9 × 30 = 27 members; the total charged is 48 + 27 = 75. Answer: 75 members pay the extra charge. The distractors: 4.1 comes from adding the two frequency densities, 3.2 + 0.9, as though each height were a count; 93 comes from including the class 0 ≤ t < 10 as well, 1.8 × 10 = 18 added to 48 and 27, which charges every member; 27 comes from using only the class 25 ≤ t < 55 and forgetting that 10 ≤ t < 25 is also at or above 10 minutes.
- (d) √13 — Method: everything under a root sign is worked out first, because a square root cannot be taken term by term across an addition. Working: 2² = 4 and 3² = 9, so the expression under the root is 4 + 9 = 13. As 13 is not a square number, the exact value is left in root form as √13. Answer: √13. The distractors: 5 comes from rooting each square separately and adding, 2 + 3, which treats the root of a sum of squares as the sum of the numbers; 13 comes from working out the sum under the root correctly and then forgetting to take the root; √5 comes from subtracting the two squares, 9 − 4, instead of adding them.
- (c) 37 — The first differences are 3, 5, 7, 9 — they increase by 2 each time (the second difference), so the next first difference is 11, giving 26+11=37. A candidate who repeats the last first difference (9) instead of increasing it would reach 26+9=35. A candidate who increases the difference by 4 instead of 2 would reach 26+13=39. A candidate who adds only the second difference (2) to the last term, instead of the next first difference, would reach 26+2=28.
- (c) £624.32 — A 4% rise is a multiplier of 1.04, applied once each year. After year 1: 5000 × 1.04 = 5200. After year 2: 5200 × 1.04 = 5408. After year 3: 5408 × 1.04 = 5624.32. The question asks for the interest, not the value of the account, so take away the amount invested at the start: 5624.32 − 5000 = 624.32. The total interest earned is £624.32.
- (b) Yes — OA = OC (radii), so the base angles are equal. — Method: check the definition of a radius and the isosceles triangle property the step relies on. Working: every radius of a circle has the same length, so OA = OC regardless of where A and C sit on the circle — this alone makes triangle OAC isosceles, and the base angles opposite the two equal sides, angle OAC and angle OCA, must be equal. The verdict is Yes, for exactly that reason. Claiming OA and OC are only equal if they are drawn to 'the very same point' misunderstands what a radius is — A and C can be any two points on the circle and OA still equals OC. Claiming the triangle is isosceles because angle AOC is 90° reverses the logic: nothing in the step has fixed angle AOC at 90°, and even if it had, that alone would not explain why OA = OC. Claiming the triangle would need to be equilateral confuses isosceles (two equal sides) with equilateral (three equal sides) — only two sides, OA and OC, are being compared here.
- (b) 0.150 — The six scores are exhaustive, so their probabilities sum to 1. The probability of not landing on 6 is 1 − 0.25 = 0.75, and this is shared equally between the other five scores, so each has probability 0.75 ÷ 5 = 0.150. Giving 0.750 as the answer stops after finding the probability of not landing on 6, without sharing it out between the five remaining scores. Dividing 0.75 by 6 instead of by 5 gives 0.125, wrongly including the score of 6 among the equally likely scores. Ignoring the bias completely and dividing 1 by all six scores gives 1 ÷ 6 = 0.167.
- (c) 150 — Since 90 students represent 3 of the 5 equal parts, one part is 90 ÷ 3 = 30, and the whole year group is five parts: 30 × 5 = 150. Applying the fraction forwards to 90 instead of reversing it, 90 × 3/5 = 54, treats the given number as the whole rather than as three fifths of it. Finding one part correctly as 30 but forgetting to scale up to the whole year group leaves 30 as the final answer. Treating 90 as the whole year group and adding on 2/5 of 90 for the students who do not walk, 90 + (90 × 2/5) = 126, applies the missing fraction to the wrong base amount.
- (c) 71 — Method: square x first, then multiply by 3, then subtract 4, following the order of operations. Working: x² = 5² = 25; 3 × 25 = 75; 75 − 4 = 71. Answer: 71. 221 comes from squaring (3x) as a whole first: (3 × 5)² = 225, then − 4 = 221, squaring the coefficient along with x. 75 comes from correctly working out 3x² but forgetting to subtract the 4. 3 comes from subtracting the 4 from x before squaring: (5 − 4)² × 3 = 3, doing the operations in the wrong order.
- (b) 2.5 hours — Method: when two objects move in opposite directions the gap between them grows at the sum of their speeds, so divide the required gap by that combined rate. Working: 80 + 60 = 140 km of gap each hour, and 350 ÷ 140 = 2.5. Answer: 2.5 hours. The distractors: 17.5 hours comes from subtracting the speeds, 80 − 60 = 20, which is the rate for two cars travelling in the same direction; 5 hours comes from using the mean of the two speeds, 70 km/h, instead of their sum; 4.375 hours comes from dividing 350 by 80 and ignoring the second car altogether.
- (d) 6 cm — Volume = πr²h, so height = volume ÷ (πr²) = 471 ÷ (3.14 × 25) = 471 ÷ 78.5 = 6 cm. (30 cm comes from dividing by πr instead of πr², missing one factor of the radius; 150 cm comes from dividing by π only, without using r² at all; 24 cm comes from treating the given 5 cm as a diameter and using a radius of 2.5 cm instead.)
- (b) 9x + 40y = 1681 — For a circle x² + y² = r² centred at the origin, the tangent at a point (a, b) on the circle has equation ax + by = r². Here (a, b) = (9, 40) and r² = 1681, so the tangent is 9x + 40y = 1681. Choosing 40x + 9y = 1681 swaps the coefficients, using the y-coordinate as the x-coefficient and the x-coordinate as the y-coefficient. Choosing 9x + 40y = 41 uses the radius 41 instead of r² = 1681 as the constant. Choosing 9x − 40y = 1681 has the correct coefficients and constant but the wrong sign on the y-term.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 110° — The truss is isosceles, so its two base angles are equal; since the three angles of the triangle add up to 180° and the apex is 40°, each base angle is (180 − 40) ÷ 2 = 70°. The angle between the sloping edge and the joist, extended beyond the base of the truss, sits on a straight line with that 70° base angle, and angles on a straight line add up to 180°, so the required angle is 180 − 70 = 110°. "70°" comes from stopping after finding the base angle and giving it directly, without also using the straight-line fact to find the angle on the OUTSIDE of the truss. "140°" comes from doubling the base angle instead of using the straight-line fact. "20°" comes from taking half of the apex angle (40° ÷ 2), mistaking it for the required angle instead of properly using the triangle's angle sum.
- (b) −0.5 — Method: gradient = change in height ÷ horizontal distance, and the height decreases so the change is negative. Working: change in height = 5 − 25 = −20, horizontal distance = 40, so gradient = −20 ÷ 40 = −0.5. Answer: the gradient is −0.5. 0.5 comes from dropping the negative sign, ignoring that the zip-line descends. 2 comes from inverting the gradient, dividing the horizontal distance by the drop in height instead of the other way round. −0.8 comes from dividing the drop by the platform height, 25, instead of by the horizontal distance, 40.
- (b) x = 3, y = 4 — −x² + 6x − 5 = −(x² − 6x) − 5 = −[(x − 3)² − 9] − 5 = −(x − 3)² + 9 − 5 = −(x − 3)² + 4. Because the coefficient of x² is negative, −(x − 3)² is at most zero, so this turning point is a maximum. Substituting x = 3 gives (x − 3)² = 0, so y = 4, confirming the maximum value 4 at x = 3: turning point (3, 4). Using 6 instead of half of 6 inside the bracket — forgetting to halve before completing the square — lands on turning point (6, 31), wrong, because only half the coefficient belongs inside the bracket. Reading the bracket's sign directly as the turning point's x-coordinate gives (−3, 4) — wrong, because (x − 3)² is zero at x = 3, not x = −3. Computing 5 − 9 = −4 instead of 9 − 5 = 4 flips the sign of the constant, giving (3, −4) — wrong, since the constant must be evaluated as 9 minus 5, not 5 minus 9. Whenever the leading coefficient is negative, the turning point is a maximum, not a minimum — check by substituting back into the original equation.
How the 20 questions are shared out
- Number — 3 questions (15% of the qualification)
- Algebra — 6 questions (30% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 4 questions (20% of the qualification)
- Geometry and measures — 4 questions (20% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.