Sample paper · GCSE Higher · grades 4–9
GCSE Higher sample Paper 1 (non-calculator)
The real Paper 1 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, non-calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Higher qualification — number 15%, algebra 30%, ratio, proportion and rates of change 20%, geometry and measures 20%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with no calculator-only items. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 40% / 30% / 30%.
Non-calculatorGCSE Higher
Answer key: GCSE Higher sample Paper 1 (non-calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (a) 3.84 × 10⁵ — 384,000 = 3.84 × 100,000 = 3.84 × 10⁵, with the decimal point moved five places and the coefficient kept between 1 and 10. Moving the point six places instead of five gives 3.84 × 10⁶, ten times too large. Leaving the coefficient as 38.4 gives 38.4 × 10⁴, which is not between 1 and 10. Using a negative exponent instead of a positive one gives 3.84 × 10⁻⁵, a number far smaller than 1.
- (c) Wrong — the correct equation is x² − 5x + 4 = 0. — Rearranging x − 2 = x² − 4x + 2 by moving every term across: 0 = x² − 4x + 2 − x + 2 = x² − 5x + 4. The candidate's x-term is wrong: combining −4x with the moved −x gives −4x − x = −5x, not −3x. So the correct equation is x² − 5x + 4 = 0. Distractor routes: "x² − 3x + 4 = 0 is correct" simply agrees with the candidate's sign error without checking it. "It should be x² − 5x − 4 = 0" correctly spots that something is wrong but blames the wrong term — the constant, 2 + 2 = 4, is correct; the error is in the x-term. "Subtracting is the same as adding" states something false: subtracting a term and adding it give different signs.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 58° — In an isosceles triangle, the base angles opposite the equal sides are equal. Since DE = DF, angle F is the base angle equal to angle E, so angle F = 58°.
- (d) 12/17 — Method: the person picked is known to have passed, so the sample space is everyone who passed; divide the course takers who passed by that total. Working: 120 course takers and 50 others passed, so 170 people passed. The course takers who passed give 120/170, and dividing the numerator and the denominator by 10 gives 12/17. Answer: the probability is 12/17. The distractors: 4/5 is 120/150, the probability that someone passed given that they took the course, which reverses the condition and the event; 12/25 is 120/250, dividing by everyone who sat the test rather than by the 170 who passed; 17/25 is 170/250, the probability that a person picked from everyone sitting the test passed, which answers a different question altogether.
- (c) 72 — Method: on a histogram the frequency of a class is the area of its bar, so frequency = frequency density × class width. Working: the class 50 ≤ m < 80 has width 80 − 50 = 30 grams and a frequency density of 2.4 per gram, so the frequency is 2.4 × 30 = 72. Answer: 72 pebbles. The distractors: 192 comes from using the upper class boundary, 80, as the width, giving 2.4 × 80; 12.5 comes from dividing the width by the density, 30 ÷ 2.4, which reverses the area rule; 2.4 comes from reading the height of the bar as the frequency itself, the commonest mistake on histograms, where a height is a density and only an area is a count.
- (a) −22 — Method: both multiplications are carried out before the addition, and a positive multiplied by a negative is negative. Working: (−3) × 4 = −12 and 2 × (−5) = −10, so the calculation becomes −12 + (−10) = −22. Answer: −22. The distractors: 22 comes from ignoring the minus signs and working out 3 × 4 + 2 × 5 = 22; 50 comes from working from left to right with no priority at all, giving −12 + 2 = −10 and then −10 × (−5) = 50; −2 comes from taking 2 × (−5) as +10, so that −12 + 10 = −2.
- (c) 1 — At x = 0, f(0) = 4. Applying the transformations in order — reflect in the x-axis first, then translate up by 5 — gives −f(0) + 5 = −4 + 5 = 1. Applying the translation but forgetting the reflection gives f(0) + 5 = 9. Applying the reflection to the whole expression, including the +5, gives −f(0) − 5 = −9. Applying the reflection but forgetting the translation gives −f(0) = −4.
- (c) Height rising at 2 m/s at t = 1.5 s — A tangent's gradient on a height-time graph is the instantaneous rate of change of height, in metres per second, so gradient 2 means the ball's height is increasing at 2 m/s at t = 1.5 s. Saying the height 'is 2 m' confuses the gradient, a rate, with the y-value on the graph, which is the ball's height itself. Saying the ball 'travelled 2 m from t = 1 to t = 2' treats the instantaneous gradient at one instant as if it were the total distance risen over a whole one-second interval, which is a different quantity found from two height readings, not from one tangent. Saying the speed 'is 2 m/s²' uses the wrong units — m/s² measures acceleration, the rate of change of speed, not speed itself. Always check that the units quoted match what a height-time graph's gradient can actually give you: metres per second.
- (b) (3, −5) — Method: apply the rotation to the point first, then translate the image, in the order the question gives them. Working: rotating (4, 1) by 90° clockwise about the origin sends (x, y) to (y, −x), so (4, 1) becomes (1, −4). Translating (1, −4) by the vector (2, −1) gives 1 + 2 = 3 and −4 − 1 = −5, so the final image is (3, −5). Answer: (3, −5). Use the CLOCKWISE rule, (x, y) → (y, −x), not the anticlockwise one, and apply the rotation before the translation, exactly as the question states them: reversing the order or the direction of turn both land on a different point.
- (c) 26 — The number who play football or basketball is 27 + 21 − 9 = 39, subtracting the 9 who play both so they are not counted twice. The number who play neither is then 65 − 39 = 26. Giving 39 stops after finding the number who play football or basketball, without taking the complement within the 65 members. Subtracting all three given numbers from 65, 65 − 27 − 21 − 9 = 8, treats the 9 who play both as a separate group rather than a correction for double-counting. Adding 27 and 21 without removing the double-counted 9, then subtracting that total from 65, gives 65 − (27 + 21) = 17.
- (a) 28.8 km/h — A compound unit is converted one part at a time. There are 3600 seconds in an hour, so in one hour the cyclist travels 8 × 3600 = 28 800 metres. There are 1000 metres in a kilometre, so 28 800 m = 28 800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. 28 800 km/h leaves the distance in metres, 0.48 km/h converts the seconds to minutes rather than to hours, and 2.22 km/h divides by 3.6 instead of multiplying.
- (a) 2/5 — Method: compare the equation with y = mx + c, where m is the gradient. Working: in y = (2x/5) − 3, the coefficient of x is 2/5. Answer: the gradient is 2/5. −3 comes from confusing the gradient with the y-intercept. 5/2 comes from inverting the fraction that multiplies x. −2/5 comes from wrongly carrying the negative sign from the −3 term onto the coefficient of x.
- (c) 20% — Method: percentage increase = (increase ÷ original) × 100. Working: the increase is 54 − 45 = 9, and 9 ÷ 45 = 0.2, so the percentage increase is 0.2 × 100 = 20. Answer: 20%. The distractors: 9% comes from writing the actual increase as a percentage; 16.7% comes from dividing by the new value 54 instead of the original 45; 120% is the multiplier 1.2 written as a change rather than the change itself.
- (b) (6, 3) — For an enlargement centred on the origin, multiply both coordinates by the scale factor: (2 × 3, 1 × 3) = (6, 3). A pupil who adds the scale factor to each coordinate instead of multiplying gets (2 + 3, 1 + 3) = (5, 4). A pupil who multiplies only the x-coordinate gets (6, 1). A pupil who multiplies only the y-coordinate gets (2, 3). The correct image is (6, 3).
- (d) 50/3 — Method: call the smaller number x, write the larger number in terms of x and use the total. Working: the larger number is 2x, so x + 2x = 50, that is 3x = 50 and x = 50/3. Answer: 50/3, since 50/3 added to 100/3 makes 50 and 100/3 is twice 50/3. The distractors: 100/3 is the larger of the two numbers rather than the smaller one asked for; 25 comes from halving 50 and treating the two numbers as equal; 24 comes from reading 'twice the smaller number' as 'two more than the smaller number' and solving x + (x + 2) = 50.
- (c) 16% — Method: scale each concentration to its own mass to find the salt it contains, add the two masses of salt, then write the ratio of salt to mixture per 100 g. Working: 10:100 = x:300 gives 30 g of salt, and 25:100 = y:200 gives 50 g of salt; the mixture holds 30 + 50 = 80 g of salt in 300 + 200 = 500 g of solution; 80:500 = 16:100. Answer: 16%. The distractors: 17.5% is the mean of 10% and 25%, which ignores that there is more of the weaker solution than of the stronger one; 19% comes from swapping the two concentrations over, working out (300 × 25% + 200 × 10%) ÷ 500; 26.7% comes from dividing the 80 g of salt by the 300 g of the first solution rather than by the 500 g of mixture.
- (b) 340 — The real length of the path is 8.5 × 2000 = 17000 cm, which converts to 170 m by dividing by 100. The cyclist rides the path there and back, so the total distance is 170 × 2 = 340 m. A candidate who forgets the return journey gives only the one-way distance, 170 m. A candidate who halves the one-way distance instead of doubling it, reading “there and back” as splitting the journey, gets 85 m. A candidate who doubles the scale factor to 4000 by mistake, getting a one-way length of 340 m, and then doubles that for the return journey, gets 680 m. The total distance the cyclist travels is 340 m.
- (d) −2 — y = f(x) − 6 is f(x) shifted down by 6, so every y-value on the graph decreases by 6. At x = 0, f(0) = 4, so the new y-value is 4 − 6 = −2. Adding 6 instead of subtracting gives 10; writing down the shift itself, −6, or leaving the original value 4 unchanged both skip the translation altogether.
- (d) x > 4 — Method: collect the x terms on one side and the numbers on the other, then divide by the coefficient of x; dividing by a positive number leaves the sign as it is. Working: subtracting 2x from both sides of 4x + 1 > 2x + 9 gives 2x + 1 > 9; subtracting 1 from both sides gives 2x > 8; dividing both sides by 2 gives x > 4. Answer: x > 4. The distractors: x < 4 comes from turning the sign round while dividing by 2; x > 5 comes from adding the 1 to the 9 instead of subtracting it, giving 2x > 10; x < 5 comes from making both of those mistakes together.
How the 20 questions are shared out
- Number — 3 questions (15% of the qualification)
- Algebra — 6 questions (30% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 4 questions (20% of the qualification)
- Geometry and measures — 4 questions (20% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.