Sample paper · GCSE Higher · grades 4–9
GCSE Higher sample Paper 2 (calculator)
The real Paper 2 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Higher qualification — number 15%, algebra 30%, ratio, proportion and rates of change 20%, geometry and measures 20%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with a calculator allowed. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 40% / 30% / 30%.
CalculatorGCSE Higher
GCSE Higher sample Paper 2 (calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A number, y, is equal to 8.2 when rounded to 1 decimal place. Write down the error interval for y.
- 2.A cyclist's speed rises from rest to a maximum — quickly at first, then more and more slowly — so her speed-time graph is a curve that is concave down (its gradient decreases as time goes on). A trapezium estimate is made for the distance travelled during this phase, using two points on the curve. Is the trapezium estimate an overestimate or an underestimate of the true distance, and why?
- 3.An adult cinema ticket costs £15 and a child ticket costs £9. Write the ratio of the adult price to the child price in its simplest form.
- 4.Work out the exact value of sin 45° × cos 45°.
- 5.A basketball player takes two free throws, and the throws are independent. The probability of scoring on each throw is 0.6, and the probability of missing is 0.4. Work out the probability that she scores exactly one of the two throws.
- 6.For each of 30 fires in one county, the number of fire engines sent and the cost of the damage were recorded. The scatter graph of the data shows strong positive correlation. A newspaper prints the headline "Sending more fire engines causes more damage". Is the newspaper right? Give a reason for your answer.
- 7.A café buys 18 boxes of teabags at £3.45 each, and sells all the teabags for £108 in total. Work out the café's profit.
- 8.Write down the coordinates of the point where the line y = 2x + 4 crosses the y-axis.y = 2x + 4
- 9.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 10.A regular polygon has an interior angle of 156°. Work out the number of sides of the polygon.
- 11.A spinner can land on red, blue, green or yellow, and it cannot land on more than one colour. The probability that it lands on red is 0.05 and the probability that it lands on yellow is 0.35. The probability that it lands on blue is twice the probability that it lands on green. Work out the probability that it lands on green.
- 12.After a price increase of 10%, a laptop costs £330. Work out the original price.
- 13.A graph has equation y = x² − 6x + 5. A student says its turning point has x-coordinate 6, because that's the coefficient of x. Which statement corrects the student's mistake?y = x² − 6x + 5
- 14.Two numbers A and B are in the ratio 3:5. When 6 is added to B, the ratio of A to the new value of B is 1:2. Work out the value of A.
- 15.A tap fills a tank at a rate of 18 litres per minute. The tank holds 0.45 m³. Work out how long the tap takes to fill the tank.
- 16.Simplify fully: (x + 2)/(3x) × 6x²/(x² − 4)
- 17.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 18.In triangle ABC the angle at A and the angle at C are equal. The side AB is extended beyond B, and the exterior angle formed at B measures 98°. Work out the size of the angle at A.
- 19.A cyclist accelerates uniformly from rest to 6 m/s in 4 seconds, travels at a constant 6 m/s for 10 seconds, then decelerates uniformly to rest in 3 seconds. Work out the total distance the cyclist travels.
- 20.A lift has a weight limit: it must carry no more than 630 kg. Let w be the total weight, in kg, carried by the lift. Which inequality describes this?
Answer key
- (a) 8.15 ≤ y < 8.25 — Rounding to 1 decimal place means the error interval spans half of 0.1, so 0.05, either side of 8.2: 8.2 − 0.05 = 8.15 and 8.2 + 0.05 = 8.25. The lower bound uses ≤ because 8.15 itself rounds to 8.2, but the upper bound uses < because 8.25 would round up to 8.3. So the error interval is 8.15 ≤ y < 8.25. A candidate who used the wrong rounding band gave 8.1 ≤ y < 8.2. A candidate who used a strict inequality at both ends wrote 8.15 < y < 8.25, wrongly excluding 8.15 itself. A candidate who added the full 0.1 instead of half of it wrote 8.2 ≤ y < 8.3.
- (a) Underestimate: the chord lies below the curve — For a curve that is concave down (bending downward), the straight line joining any two points on the curve lies BELOW the curve. The trapezium's top edge is this straight line, so the trapezium's area is smaller than the true area under the curve — the trapezium rule UNDERESTIMATES the distance in this case. This is because a curve whose gradient keeps decreasing bends away from any chord joining two of its points, dropping the chord below every point of the curve in between. The reverse, a chord lying above the curve, is the rule for a concave-up curve, not this one — check which way the curve bends before deciding. The trapezium rule does not always overestimate or underestimate, and it is not exact except when the graph really is a straight line.
- (a) 5:3 — Divide both prices by their highest common factor, 3: 15 ÷ 3 = 5 and 9 ÷ 3 = 3, giving the ratio 5:3. Choosing 3:5 comes from writing the ratio the wrong way round, as child price to adult price. Choosing 2:3 comes from using the difference between the two prices (15 − 9 = 6) as the first part of the ratio instead of the adult price, then simplifying 6:9 by dividing by 3. Choosing 5:8 comes from comparing the adult price with the total cost of both tickets (£15 out of £24) instead of comparing it with the child price.
- (c) 1/2 — sin 45° = √2/2 and cos 45° = √2/2, so sin 45° × cos 45° = √2/2 × √2/2 = 2/4 = 1/2. √2/2 comes from writing down only one of the two factors and forgetting to multiply by the other. √2 comes from adding the two exact values instead of multiplying them: √2/2 + √2/2 = √2. 1 comes from wrongly treating sin 45° × cos 45° as sin(45° + 45°) = sin 90° = 1 — multiplying two ratios is not the same as adding their angles.
- (a) 0.48 — There are two ways to score exactly one throw: scoring on the first and missing the second, 0.6 × 0.4 = 0.24, or missing the first and scoring the second, 0.4 × 0.6 = 0.24. Adding these gives 0.24 + 0.24 = 0.48. Choosing 0.24 comes from working out only one of the two paths and forgetting the other one also gives exactly one score. Choosing 0.36 comes from working out the probability of scoring BOTH throws, 0.6 × 0.6 = 0.36, instead of exactly one. Choosing 0.84 comes from working out the probability of scoring AT LEAST one throw, 1 − 0.4 × 0.4 = 0.84, instead of exactly one.
- (a) No, the size of the fire affects both of the quantities — Method: correlation says that two quantities change together; a claim that one of them produces the other is a further claim, and it needs evidence that a scatter graph on its own cannot give. Working: the graph does show strong positive correlation, so more engines did go with greater damage. But neither quantity was set by the researchers: both were decided by how large the fire was. A large blaze brings many appliances and also destroys a great deal, while a small one brings few and destroys little, so a third quantity is driving both of the recorded ones. Answer: no, because the size of the fire affects both of the quantities. The distractors: saying the correlation is negative contradicts the graph, which shows the two quantities rising together, and reaching the right verdict from a false reading of the data is not the reason the mark is for; saying that strong positive correlation shows one quantity causes the other is the assumption the question exists to test, and no strength of correlation can establish cause; saying the points lie close to the line of best fit describes how strong the correlation is, and strength and cause are different matters entirely.
- (b) £45.90 — The cost is 18 × £3.45 = £62.10. Profit = £108 − £62.10 = £45.90. A candidate who does not borrow in the tenths column, doing 1 − 0 = 1 instead of borrowing to make 10 − 1 = 9 and so leaving the units as 8 − 2 = 6, gets £46.10. A candidate who adds the cost to the selling price instead of subtracting gets £108 + £62.10 = £170.10. A candidate who gives the cost instead of the profit gets £62.10.
- (d) (0, 4) — Method: in the form y = mx + c the constant c is the y-coordinate of the point where the line crosses the y-axis, and every point on that axis has x-coordinate 0. Working: comparing y = 2x + 4 with y = mx + c gives c = 4, and substituting x = 0 confirms y = 2 × 0 + 4 = 4, so the crossing point is (0, 4). Answer: (0, 4). The distractors: (4, 0) is the same pair of numbers written in the wrong order and is a point on the x-axis; (0, 2) comes from reading the gradient 2 as the intercept, confusing m with c; (−2, 0) is where the line crosses the x-axis, found by solving 0 = 2x + 4 instead.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 15 — The exterior angle is 180° − 156° = 24°, and the number of sides of a regular polygon is 360° divided by the exterior angle, so 360 ÷ 24 = 15. 24° is the exterior angle itself, stopping one step before the final division. 17 comes from finding 15 correctly and then adding 2, muddling the exterior angle rule with the (n − 2) that appears in the interior angle sum formula. 7.5 comes from dividing 180 by the exterior angle instead of 360, using the angles on a straight line rather than the total of the exterior angles of a polygon.
- (c) 0.2 — Let P(green) = x, so P(blue) = 2x. Red, blue, green and yellow are exhaustive: 0.05 + 0.35 + x + 2x = 1, so 0.4 + 3x = 1, giving 3x = 0.6 and x = 0.2. So P(green) = 0.2. Splitting the remaining 0.6 evenly between blue and green, ignoring the 2:1 ratio, gives 0.3. Working out x correctly but then reporting 2x, the probability of blue, gives 0.4. Stopping after finding that blue and green together account for 0.6, without dividing by the three equal shares of x, gives 0.6.
- (b) £300 — The increased price is 110% of the original, so the original price = £330 ÷ 1.1 = £300. A candidate who finds 10% of £330 and subtracts it, wrongly treating £330 as the original, gets £330 − £33 = £297. A candidate who adds 10% of £330 again instead of reversing the increase gets £330 + £33 = £363. A candidate who divides by 0.1 instead of 1.1 gets £3,300.
- (d) The roots of x² − 6x + 5 = 0 are x = 1 and x = 5 (since it factorises to (x − 1)(x − 5)), so by symmetry the turning point has x-coordinate 3, not 6. — Factorising, x² − 6x + 5 = (x − 1)(x − 5), so the roots are x = 1 and x = 5. The turning point lies midway between the roots by symmetry: (1 + 5) ÷ 2 = 3. The coefficient of x has no direct role in locating the turning point this way. The option giving −6 makes an arbitrary sign change with no mathematical basis. The option giving 5 wrongly takes just one of the two roots instead of their midpoint.
- (a) 18 — Method: write both numbers with the same multiplier, turn the second ratio into an equation by cross-multiplying, solve for the multiplier and then build A from it. Working: let A = 3k and B = 5k, so 3k : (5k + 6) = 1 : 2; cross-multiplying gives 2 × 3k = 5k + 6, so 6k = 5k + 6 and k = 6; A = 3 × 6 = 18. Answer: 18, and the check works, because B = 30, B + 6 = 36 and 18:36 = 1:2. The distractors: 9 comes from reading the 6 as the difference between the two numbers — 5 − 3 = 2 parts, so one part is 3 and A is 3 × 3 — but the 6 is added to B, it is not the gap between A and B; 6 comes from solving A : (A + 6) = 1 : 2, adding the 6 to A instead of to B; 30 is the value of B, found from the correct multiplier but given in place of A.
- (b) 25 minutes — Method: a rate in litres per minute can only be used on a volume measured in litres, so convert the tank first and then divide. Working: 1 m³ = 1000 litres, so the tank holds 0.45 × 1000 = 450 litres, and the time is 450 ÷ 18 = 25. Answer: 25 minutes. Using 1 m³ = 100 litres gives 45 ÷ 18 = 2.5 minutes. Using 1 m³ = 1 000 000 litres, which is the factor that turns cubic metres into cubic centimetres, gives 450 000 ÷ 18 = 25 000 minutes. Multiplying by the rate instead of dividing by it gives 450 × 18 = 8100.
- (d) 2x/(x − 2) — Factorise x² − 4 as (x − 2)(x + 2) first — it's a difference of two squares. The (x + 2) in the numerator then cancels with the (x + 2) in the factorised denominator, and 6x² ÷ 3x simplifies to 2x, leaving 2x/(x − 2). Writing 2/(x − 2) comes from over-cancelling 6x² ÷ 3x as 2 instead of 2x, dropping the x that should remain. Writing 2x/(x + 2) comes from factorising x² − 4 as (x + 2)² instead of (x − 2)(x + 2), a difference of two squares always has one plus and one minus bracket. Writing 2x²/(x − 2) comes from simplifying 6x² ÷ 3x as 2x² instead of 2x, dividing the coefficients but not reducing the power of x.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (a) 49° — Method: an exterior angle of a triangle equals the sum of the two interior angles that are not next to it, which here are the angles at A and at C; since those two are equal, the exterior angle is twice the angle at A. Working: 2 × angle A = 98, so angle A = 98 ÷ 2 = 49. Answer: 49°. The distractors: 82° is the interior angle at B, 180 − 98, given in place of the angle at A; 41° comes from finding that interior angle of 82° and halving it, 82 ÷ 2, instead of halving the exterior angle; 98° comes from taking the exterior angle to be equal to the angle at A on its own, with no halving at all.
- (c) 81 m — Split the velocity-time graph into its three phases. The accelerating phase (0 to 4 s) is a triangle: 1/2 × 4 × 6 = 12. The constant phase (4 s at 6 m/s, for 10 s) is a rectangle: 10 × 6 = 60. The decelerating phase (3 s) is a triangle: 1/2 × 3 × 6 = 9. Total distance: 12 + 60 + 9 = 81 m. Forgetting the final decelerating phase entirely and adding only the first two areas gives 12 + 60 = 72 m. Treating all three phases as rectangles, forgetting to halve either triangular phase, gives 4 × 6 + 10 × 6 + 3 × 6 = 102 m. Halving only the deceleration triangle correctly but treating the acceleration phase as a rectangle too gives 4 × 6 + 60 + 9 = 93 m.
- (d) w ≤ 630 — 'No more than 630 kg' means the weight can be exactly 630 kg or anything less, so the correct inequality is w ≤ 630, using 'less than or equal to' to include the limit itself. Writing w < 630 excludes 630 kg itself, as though the limit could not be reached exactly. Writing w ≥ 630 reverses the direction, describing a minimum weight rather than a maximum. Writing w > 630 both reverses the direction and excludes the boundary value. The inequality describing the lift's weight limit is w ≤ 630.
How the 20 questions are shared out
- Number — 3 questions (15% of the qualification)
- Algebra — 6 questions (30% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 4 questions (20% of the qualification)
- Geometry and measures — 4 questions (20% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.