Sample paper · GCSE Higher · grades 4–9
GCSE Higher sample Paper 2 (calculator)
The real Paper 2 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Higher qualification — number 15%, algebra 30%, ratio, proportion and rates of change 20%, geometry and measures 20%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with a calculator allowed. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 40% / 30% / 30%.
CalculatorGCSE Higher
GCSE Higher sample Paper 2 (calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A speed camera measures a car's speed as 34 mph, correct to the nearest mph. Work out the smallest possible actual speed of the car, in mph.
- 2.Work out the gradient of the straight line that passes through the points (−1, 5) and (3, −7).
- 3.A metal has a density of 7.8 g/cm³. Work out the density of the metal in kg/m³.
- 4.Which of these statements about the area formula Area = 1/2ab sin C is correct?
- 5.The probability that Leo wakes up before his alarm is 0.35. The probability that his younger sister wakes up before her alarm, independently of Leo, is 0.28. Work out the probability that neither of them wakes up before their alarm.
- 6.The times, t minutes, of 70 visits to a website are grouped into two classes: 0 ≤ t < 4, which contains 30 visits, and 4 ≤ t < 20, which contains 40 visits. A histogram is drawn. Work out how many times taller the bar for 0 ≤ t < 4 is than the bar for 4 ≤ t < 20.
- 7.A weather app records the temperature at three points in one day: 6 °C at noon, −2 °C at midnight, and −7 °C just before dawn. Work out the difference between the highest and lowest of these three temperatures.
- 8.Solve x² − 5x + 6 = 0 by factorising.
- 9.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 10.A conservatory has a roof panel shaped like a regular octagon. Work out the interior angle of the octagon, then use it to work out the size of the reflex angle at the same vertex, on the outside of the roof panel.
- 11.A game has two independent stages. P(win stage 1) = 0.4, and P(win stage 2) = 0.25. Work out the probability that Ffion wins at least one of the two stages.
- 12.Work out 3/4 − 5/12 exactly, giving your answer in its simplest form.
- 13.Solve 2x + 7 = x + 13
- 14.A rope of length A is 1.5 times as long as a rope of length B. Write the ratio A : B in its simplest form.
- 15.Triangle ABC is similar to triangle PQR. Side AB is 8 cm and corresponds to side PQ, which is 12 cm. Side AC is 6 cm and corresponds to side PR. Work out the length of PR.
- 16.A circle has centre (0, 0) and passes through the point (5, 12). Work out the equation of the circle.
- 17.Water flows into a tank at a constant rate. After 8 minutes the tank holds 200 litres. Write the ratio of time in minutes to volume in litres, in its simplest form.
- 18.In triangle ABC, AB = 8 cm, AC = 5 cm and angle BAC = 60°. Work out the value of BC².
- 19.Point R has coordinates (3, −5). Point R is reflected in the line y = 2 to point S. Write down the coordinates of S.
- 20.Which of these rules generates the sequence 6, 11, 16, 21, …?
Answer key
- (a) 33.5 mph — Method: the smallest possible actual value is half the rounding unit below the given value. Working: half of 1 mph is 0.5 mph, so the smallest possible speed is 34 − 0.5 = 33.5 mph. Answer: 33.5 mph. (33 mph comes from subtracting the whole rounding unit, 1, instead of half of it. 34 mph comes from giving the rounded value itself rather than the lower bound. 34.5 mph comes from adding the half unit instead of subtracting it, giving the upper bound.)
- (b) −3 — Method: the gradient of a straight line is the change in y divided by the change in x, with the two coordinates taken in the same order in the numerator as in the denominator. Working: going from (−1, 5) to (3, −7), the change in y is −7 − 5 = −12 and the change in x is 3 − (−1) = 4, so the gradient is −12 ÷ 4 = −3. Answer: −3. The distractors: 3 comes from subtracting the y-coordinates in one order and the x-coordinates in the other, giving 12 ÷ 4; −1/3 comes from dividing the change in x by the change in y instead of the other way round, giving 4 ÷ (−12); −6 comes from working out 3 − (−1) as 3 − 1 = 2, so that the change in y is divided by 2 rather than by 4.
- (c) 7800 kg/m³ — Method: build the conversion factor from the two unit changes separately — one for the mass, one for the volume. Working: 1 kg = 1000 g, so the mass figure is divided by 1000; 1 m = 100 cm, so 1 m³ = 100 × 100 × 100 = 1000000 cm³ and the volume figure is multiplied by 1000000. The density figure is therefore multiplied by 1000000 ÷ 1000 = 1000, giving 7.8 × 1000 = 7800. So the density of the metal is 7800 kg/m³. Distractor 780 kg/m³ comes from multiplying by 100 instead of 1000. Distractor 78000 kg/m³ comes from multiplying by 10000, an extra zero. Distractor 7.8 kg/m³ comes from not converting the units at all.
- (c) AB, AC and angle BAC: Area = 1/2 × AB × AC × sin(BAC) — Method: Area = 1/2ab sin C only works when the angle used is the one included between the two sides being multiplied. Working: AB and AC meet at A, and angle BAC is the angle at A between them, so the statement pairing AB, AC and angle BAC is the correct one. The statement that three sides with no angle can still go into 1/2 AB × AC × sin(BAC) is wrong: with no angle known, sin(BAC) cannot be evaluated, so a different method must find an angle first. The statement pairing AB and BC with sin(BAC) is wrong: AB and BC meet at B, so the angle between them is angle ABC, not angle BAC — it names the wrong angle for the sides it uses. The statement pairing AB and AC with sin(ABC) is wrong for the same reason: AB and AC meet at A, so their included angle is angle BAC, and angle ABC is not between them at all.
- (d) 0.468 — The probability that Leo does not wake up before his alarm is 1 − 0.35 = 0.65, and the probability that his sister does not is 1 − 0.28 = 0.72. Since the two events are independent, multiply the complements: 0.65 × 0.72 = 0.468. A candidate who answers 0.63 has added the two given probabilities, 0.35 + 0.28, instead of finding and multiplying the complements. A candidate who answers 0.098 has multiplied the two given probabilities directly, 0.35 × 0.28, without taking complements first. A candidate who answers 0.532 has correctly reached 0.468 but then subtracted it from 1 again by mistake.
- (d) 3 — Method: the height of a bar is its frequency density, frequency ÷ class width, so work out both heights and divide one by the other. Working: the class 0 ≤ t < 4 is 4 minutes wide and holds 30 visits, so its frequency density is 30 ÷ 4 = 7.5 per minute; the class 4 ≤ t < 20 is 16 minutes wide and holds 40 visits, so its frequency density is 40 ÷ 16 = 2.5 per minute; dividing the heights, 7.5 ÷ 2.5 = 3. Answer: the first bar is 3 times as tall. The distractors: 0.75 comes from comparing the frequencies, 30 ÷ 40, as though the frequencies were the heights, which is the mistake the unequal widths are there to expose; 4 comes from comparing the class widths, 16 ÷ 4, instead of the heights; 5 comes from subtracting the two frequency densities, 7.5 − 2.5, which answers how much taller rather than how many times taller.
- (a) 13 °C — Method: subtract the lowest temperature from the highest temperature to find the difference. Working: the highest temperature is 6 °C and the lowest is −7 °C. Difference = 6 − (−7) = 6 + 7 = 13. Answer: 13 °C. 8 °C comes from using −2 °C as the lowest temperature instead of −7 °C: 6 − (−2) = 8. 5 °C comes from finding the difference between the two negative temperatures instead of the highest and lowest: −2 − (−7) = 5. −1 °C comes from adding the highest and lowest temperatures instead of subtracting: 6 + (−7) = −1.
- (c) x = 2 or x = 3 — Method: factorise into two brackets whose numbers multiply to the constant term and add to the coefficient of x, then set each bracket equal to zero. Working: two numbers that multiply to 6 and add to −5 are −2 and −3, so x² − 5x + 6 = (x − 2)(x − 3) = 0; then x − 2 = 0 gives x = 2 and x − 3 = 0 gives x = 3. Answer: x = 2 or x = 3. The distractors: x = −2 or x = −3 comes from reading the numbers inside the brackets as the solutions instead of changing their signs; x = 1 or x = 6 comes from taking the first factor pair of 6 without checking that the pair adds to −5; x = 5 or x = 6 comes from reading the solutions straight off the 5 and the 6 in the equation.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 225 — Method: find the interior angle of the regular octagon, then subtract it from 360° to find the reflex angle at the same vertex, since the interior angle and the reflex angle together make a full turn. Working: there are 8 − 2 = 6 triangles' worth of angle in the octagon, so the interior angle = 6 × 180 ÷ 8 = 135; reflex angle = 360 − 135 = 225. Answer: 225°. A candidate who stops after finding the interior angle gives 135. A candidate who works out the exterior angle instead, 360 ÷ 8 = 45, gives 45. A candidate who subtracts the exterior angle from 360° instead of the interior angle, working out 360 − 45, gets 315.
- (b) 0.55 — Method: it is easier to find the probability that Ffion wins NEITHER stage, then subtract that from 1. Working: P(lose stage 1) = 1 − 0.4 = 0.6, and P(lose stage 2) = 1 − 0.25 = 0.75. P(neither) = 0.6 × 0.75 = 0.45. P(at least one) = 1 − 0.45 = 0.55. Answer: 0.55. Watch out: adding the two win probabilities, 0.4 + 0.25 = 0.65, treats winning both as impossible and overcounts — that is not how independent probabilities combine. Multiplying the two win probabilities, 0.4 × 0.25 = 0.1, gives the probability of winning BOTH stages, not at least one. And stopping at 0.45, the probability of winning neither stage, forgets the final step of subtracting from 1.
- (a) 1/3 — To subtract these fractions, first write 3/4 with a denominator of 12: 3/4 = 9/12. Then 9/12 − 5/12 = 4/12, which simplifies to 1/3. Subtracting the numerators and the denominators separately, (3 − 5)/(4 − 12), gives −2/−8, which simplifies to 1/4. Changing 3/4 to twelfths by only changing the denominator, without scaling the numerator to match, gives 3/12 − 5/12 = −2/12, which simplifies to −1/6. Adding the fractions instead of subtracting them, 9/12 + 5/12, gives 14/12, which simplifies to 7/6.
- (d) x = 6 — Method: with an unknown on both sides, first collect the x terms on one side by subtracting the smaller x term from both sides, then deal with the numbers. Working: subtracting x from both sides gives x + 7 = 13, and subtracting 7 from both sides gives x = 6. Answer: x = 6. The distractors: x = 20 comes from adding 7 to 13 instead of subtracting it once the x terms have been collected; x = 2 comes from collecting the x terms by adding them, giving 3x + 7 = 13 and then 3x = 6; x = −6 comes from subtracting 2x from both sides to get 7 = −x + 13, reaching −6 = −x and then copying the sign straight across instead of dividing by −1.
- (c) 3 : 2 — Method: 'A is k times B' means that if B is taken as 1 part then A is k parts, and a ratio in its simplest form is written with whole numbers that have no common factor. Working: taking B as 1, A is 1.5, so A : B = 1.5 : 1; multiplying both parts by 2 clears the decimal and gives 3 : 2, and 3 and 2 share no factor. Answer: 3 : 2. The distractors: 2 : 3 comes from writing B before A, reversing the order the question asks for; 1.5 : 1 is the right relationship but is not in its simplest form, because a ratio in its simplest form uses whole numbers; 3 : 5 comes from comparing A with the combined length rather than with B, since A : (A + B) = 1.5 : 2.5 = 3 : 5.
- (c) 9 cm — The scale factor from triangle ABC to triangle PQR is PQ ÷ AB = 12 ÷ 8 = 1.5. So PR = AC × 1.5 = 6 × 1.5 = 9 cm. (4 cm comes from using the scale factor upside down, AB ÷ PQ; 10 cm comes from adding the difference between AB and PQ, 4 cm, to AC instead of scaling; 16 cm comes from multiplying PQ by the ratio AB : AC instead of scaling AC by the correct scale factor.)
- (b) x² + y² = 169 — Method: a circle centred on the origin has equation x² + y² = r², and every point on it satisfies that equation, so substituting the coordinates of a point that lies on the circle gives r² directly. Working: substituting x = 5 and y = 12 gives 5² + 12² = 25 + 144 = 169, so r² = 169 and the circle is x² + y² = 169. Answer: x² + y² = 169. The distractors: x² + y² = 13 uses the radius, √169 = 13, where r² belongs, which is the confusion between r and r² made in the other direction; x² + y² = 17 adds the two coordinates, 5 + 12, instead of adding their squares; x² + y² = 119 subtracts the squares, 144 − 25, treating 12 as the hypotenuse of the right-angled triangle rather than as one of the shorter sides.
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
- (a) 49 cm² — Method: two sides and the angle between them are given, so use the cosine rule a² = b² + c² − 2bc cos A with BC facing the 60° angle. By hand, cos 60° = 0.5. Working: BC² = 8² + 5² − 2 × 8 × 5 × cos 60° = 64 + 25 − 80 × 0.5 = 89 − 40 = 49. Answer: BC² = 49 cm². The distractors: 129 cm² comes from adding the final term instead of subtracting it, 89 + 40; 89 cm² comes from leaving the cosine term out altogether and treating the 60° as though it were a right angle, so that Pythagoras applies; 69 cm² comes from forgetting the factor 2 in 2bc cos A and subtracting only 8 × 5 × 0.5 = 20.
- (c) (3, 9) — Reflecting in the horizontal line y = 2 keeps the x-coordinate the same and maps y to 2 × 2 − y = 4 − (−5) = 9, so S = (3, 9). A candidate who uses k − y instead of 2k − y gets 2 − (−5) = 7, giving (3, 7). A candidate who reflects in the x-axis instead of the line y = 2, simply changing the sign of y, gets (3, 5). A candidate who also changes the sign of the x-coordinate, as if reflecting in both axes, gets (−3, 9).
- (c) 5n + 1 — Method: find the common difference, then use it as the coefficient of n in the position-to-term rule, and find the constant by checking against the first term. Working: the common difference is 5, so the rule has the form 5n + c. Using the 1st term: 5(1) + c = 6, so c = 1. The rule is 5n + 1. Answer: 5n + 1. 5n − 1 uses the correct coefficient but the wrong sign for the constant. 6n comes from using the first term as the coefficient of n instead of the common difference — it matches the 1st term by coincidence but fails from the 2nd term onward. n + 5 swaps the coefficient and the constant around, using the common difference as the constant instead of the coefficient of n.
How the 20 questions are shared out
- Number — 3 questions (15% of the qualification)
- Algebra — 6 questions (30% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 4 questions (20% of the qualification)
- Geometry and measures — 4 questions (20% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.