Sample paper · GCSE Higher · grades 4–9
GCSE Higher sample Paper 2 (calculator)
The real Paper 2 is 1.5 hour 30 minutes and 80 marks, calculator, and all three papers carry equal weight. This sample is 20 original questions in the same content proportions as the Higher qualification — number 15%, algebra 30%, ratio, proportion and rates of change 20%, geometry and measures 20%, probability 7.5%, statistics 7.5% — with a calculator allowed. AO1 / AO2 / AO3 at this tier: 40% / 30% / 30%.
CalculatorGCSE Higher
GCSE Higher sample Paper 2 (calculator)
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Three-digit numbers are made using the digits 2, 3, 4, 6, 8 and 9. No digit may be used twice in the same number. Work out how many of these three-digit numbers are odd.
- 2.A ramp rises 3 m over a horizontal distance of 12 m. Work out the gradient of the ramp.
- 3.A statue exerts a downward force of 68.4 N on its base, which has an area of 2.85 m². Work out the pressure that the statue exerts on its base, in N/m².
- 4.A solid metal sphere has a radius of 5 cm. It is melted down and recast into a solid cylinder with the same radius, 5 cm. Work out the height of the cylinder, so that its volume equals the volume of the sphere. Use π = 3.14 and give your answer correct to 1 decimal place.
- 5.At a gym, 70 members are asked whether they use the pool or the sauna. 38 use the pool, 30 use the sauna, and 12 use neither. Work out n(P ∩ S), the number of members who use both the pool and the sauna.
- 6.The masses, m grams, of 100 apples are grouped like this: 100 ≤ m < 120, 10 apples; 120 ≤ m < 140, 30 apples; 140 ≤ m < 160, 40 apples; 160 ≤ m < 200, 20 apples. Estimate the median mass.
- 7.Write 90 as a product of its prime factors.
- 8.Show that the equation x³ − x − 3 = 0 has a solution between x = 1 and x = 2, by working out f(1) and f(2), where f(x) = x³ − x − 3.y = x
- 9.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 10.A triangle has vertices X, Y and Z, with a right angle at Y. Side XY is twice as long as side YZ. Which of the following correctly describes this triangle?
- 11.A basketball player takes two free throws, and the throws are independent. The probability of scoring on each throw is 0.6, and the probability of missing is 0.4. Work out the probability that she scores exactly one of the two throws.
- 12.An allotment plot is divided into vegetables and flowers in the ratio 9 : 4. A third of the vegetable section is used for potatoes. What fraction of the whole plot is potatoes?
- 13.Simplify fully: (x + 2)/(3x) × 6x²/(x² − 4)
- 14.A charity collects donations from adults and children in the ratio 5:2. Altogether, £238 is collected. Work out how much more the adults donate than the children.
- 15.A parallelogram-shaped tile has two sides of 6 cm and 9 cm, with an angle of 60° between them. Work out the area of the tile. Give your answer to 1 decimal place.
- 16.A rectangular vegetable plot has an area of 30 m² and its length is 4 m greater than its width, x metres. This gives x² + 4x − 30 = 0, which can be solved using the iterative formula xₙ₊₁ = √(30 − 4xₙ). The starting value is x₀ = 3, so x₁ is the value after the formula has been used once. Work out x₃, and use it to find an estimate for the length of the plot, giving your answer correct to 1 decimal place.
- 17.Cheng is paid an hourly rate that is proportional to the number of hours she works. She earns £52.50 for 7 hours. Work out how much she earns for 11 hours, assuming the same rate.
- 18.p is the column vector with top number 2 and bottom number 3. q is the column vector with top number −1 and bottom number 4. Work out 2p + q, giving your answer as a column vector in the form (top, bottom).
- 19.Work out the value of (x − 4)/2 + 3 when x = 10
- 20.Meera writes the statement 3(x + 4) = 3x + 12. Which of these correctly describes what she has written, with a reason?
Answer key
- (a) 40 — Method: a number is odd exactly when its units digit is odd, so the restricted position is filled first and the two free positions are then filled from the digits that are left, multiplying the number of choices at each stage. Working: of the six digits only 3 and 9 are odd, so there are 2 choices for the units digit; once that digit has been used, 5 digits remain for the hundreds position and then 4 remain for the tens position, so the count is 2 × 5 × 4 = 40. Answer: 40. The distractors: 120 comes from ignoring the word odd altogether and counting every three-digit number that can be made from the six digits, 6 × 5 × 4; 60 comes from filling the hundreds and tens positions first, 6 then 5, and only then allowing 2 odd digits for the units position, which overcounts because one of 3 and 9 may already have been used, giving 6 × 5 × 2; 72 comes from restricting the units digit to 3 or 9 correctly but overlooking the condition that no digit may be used twice, so all six digits are still counted as available for each of the other two positions, giving 2 × 6 × 6.
- (a) 0.25 — Method: gradient = vertical rise ÷ horizontal distance. Working: gradient = 3 ÷ 12 = 0.25. Answer: the gradient of the ramp is 0.25. 4 comes from inverting the gradient, dividing the horizontal distance by the vertical rise instead of the other way round. 9 comes from subtracting the rise from the horizontal distance instead of dividing. 36 comes from multiplying the rise and the horizontal distance instead of dividing.
- (a) 24 N/m² — Pressure = force ÷ area. 68.4 ÷ 2.85 = 24 N/m². 194.94 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (68.4 × 2.85). 65.55 N/m² comes from subtracting the area from the force (68.4 − 2.85) instead of dividing. 0.04 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.85 ÷ 68.4).
- (d) 6.7 cm — Volume of the sphere = (4/3)πr³ = (4/3) × 3.14 × 5³ = (4/3) × 3.14 × 125 = 523.33 cm³. Set this equal to the cylinder's volume πr²h: 523.33 = 3.14 × 25 × h = 78.5h. Divide: h = 523.33 ÷ 78.5 = 6.667 cm, which rounds to 6.7 cm. 1.7 cm comes from using the sphere's diameter, 10 cm, as the cylinder's radius: 523.33 ÷ (3.14 × 10²) = 1.7 cm.
- (b) 10 — The number who use the pool or the sauna (or both) is the total minus those who use neither: 70 − 12 = 58. Since pool + sauna double-counts the overlap, n(P ∩ S) = 38 + 30 − 58 = 10. Adding the pool and sauna counts without subtracting the overlap at all gives 38 + 30 = 68, more members than are in the whole gym. Subtracting the sauna count from the union, 58 − 30 = 28, actually finds the number who use ONLY the pool, not both. Reporting the 'neither' count, 12, confuses it with the 'both' region — they describe opposite corners of the diagram.
- (c) 145 g — Method: find the position of the median from the total frequency, locate the class that contains it, then use linear interpolation inside that class, assuming the apples in it are spread evenly. Working: the median is the 100 ÷ 2 = 50th apple; the running totals are 10, then 10 + 30 = 40, then 40 + 40 = 80, so the 50th apple lies in the class 140 ≤ m < 160; it is the 50 − 40 = 10th of the 40 apples in that class, and the class is 20 g wide, so the median is 140 + (10 ÷ 40) × 20 = 140 + 5 = 145. Answer: an estimated median of 145 g. The distractors: 150 g comes from giving the midpoint of the class that contains the median instead of interpolating inside it; 140 g comes from stopping at the lower boundary of that class, which locates the class but not the value; 155 g comes from measuring the 5 g step down from the upper boundary, 160 − 5, instead of up from the lower boundary.
- (a) 2 × 3² × 5 — Method: divide repeatedly by the smallest prime number until only prime factors remain. Working: 90 ÷ 2 = 45, 45 ÷ 3 = 15, 15 ÷ 3 = 5, and 5 is prime, so 90 = 2 × 3 × 3 × 5, written as 2 × 3² × 5. 2 × 3 × 15 stops before the 15 is broken down into 3 × 5, so it is not fully factorised. 3 × 3 × 10 stops before the 10 is broken down into 2 × 5. 2 × 45 stops after only one division. Answer: 2 × 3² × 5.
- (b) f(1) = −3 and f(2) = 3 — f(1) = 1³ − 1 − 3 = 1 − 1 − 3 = −3. f(2) = 2³ − 2 − 3 = 8 − 2 − 3 = 3. Since f(1) is negative and f(2) is positive, there is a change of sign, so a solution lies between x = 1 and x = 2. Dropping the −x term entirely gives f(1) = 1 − 3 = −2 and f(2) = 8 − 3 = 5. Using x² instead of x³ throughout gives f(1) = 1 − 1 − 3 = −3, which happens to coincide with the correct value at x = 1, but f(2) = 4 − 2 − 3 = −1, which does not show a change of sign at all. Working out −f(x) instead of f(x), a sign-flip error, gives f(1) = 3 and f(2) = −3, the correct sizes but with both signs reversed.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) A right-angled triangle — The right angle at Y makes this a right-angled triangle, so that description is correct. Since XY is twice YZ, those two sides cannot be equal. The third side XZ is opposite the right angle, so it is the hypotenuse and is longer than either XY or YZ, so it cannot equal either of them. No two sides are equal, which rules out 'an isosceles triangle' and 'a right-angled isosceles triangle', both of which wrongly assume two equal sides. 'An equilateral triangle' would need all three sides equal, which contradicts XY being twice YZ, so it is wrong too.
- (a) 0.48 — There are two ways to score exactly one throw: scoring on the first and missing the second, 0.6 × 0.4 = 0.24, or missing the first and scoring the second, 0.4 × 0.6 = 0.24. Adding these gives 0.24 + 0.24 = 0.48. Choosing 0.24 comes from working out only one of the two paths and forgetting the other one also gives exactly one score. Choosing 0.36 comes from working out the probability of scoring BOTH throws, 0.6 × 0.6 = 0.36, instead of exactly one. Choosing 0.84 comes from working out the probability of scoring AT LEAST one throw, 1 − 0.4 × 0.4 = 0.84, instead of exactly one.
- (a) 3/13 — Vegetables are 9 of the 9 + 4 = 13 parts, so vegetables are 9/13 of the plot. Potatoes are a third of the vegetable section, so potatoes are 1/3 of 9/13, which is 9/39, simplifying to 3/13, of the whole plot. 9/13 comes from stopping after finding the fraction of the plot that is vegetables, without taking the further third for potatoes. 1/3 gives the fraction of the vegetable section that is potatoes, not the fraction of the whole plot. 4/39 comes from taking a third of the flowers' fraction, 4/13, instead of the vegetables' fraction.
- (d) 2x/(x − 2) — Factorise x² − 4 as (x − 2)(x + 2) first — it's a difference of two squares. The (x + 2) in the numerator then cancels with the (x + 2) in the factorised denominator, and 6x² ÷ 3x simplifies to 2x, leaving 2x/(x − 2). Writing 2/(x − 2) comes from over-cancelling 6x² ÷ 3x as 2 instead of 2x, dropping the x that should remain. Writing 2x/(x + 2) comes from factorising x² − 4 as (x + 2)² instead of (x − 2)(x + 2), a difference of two squares always has one plus and one minus bracket. Writing 2x²/(x − 2) comes from simplifying 6x² ÷ 3x as 2x² instead of 2x, dividing the coefficients but not reducing the power of x.
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (b) 46.8 cm² — Method: for a parallelogram, not a triangle, the two sides and the angle between them give Area = ab sin C — there is no 1/2. Working: Area = 6 × 9 × sin 60° = 46.8 cm² (1 d.p.). Answer: 46.8 cm². Using the triangle formula, (1/2)ab sin C, on a parallelogram by mistake gives half the true area, 23.4 cm²; using cos 60° instead of sin 60° gives 27.0 cm²; and adding the two sides before multiplying by sin 60° gives 13.0 cm². A parallelogram is exactly two of the triangles this formula was built for, so never carry the 1/2 across from the triangle version.
- (a) 7.9 m — Method: the iteration converges on the width of the plot, so run the formula three times from the starting value and then add 4 m, because the length is 4 m greater than the width. Working: x₁ = √(30 − 4 × 3) = √18 = 4.24264…; x₂ = √(30 − 4 × 4.24264…) = √13.02943… = 3.60963…; x₃ = √(30 − 4 × 3.60963…) = √15.56147… = 3.94480…. The estimate for the length is 3.94480… + 4 = 7.94480…, which is 7.9 m correct to 1 decimal place. Answer: 7.9 m. The iteration is still oscillating at x₃, so this is the estimate that three uses of the formula give, not a settled value. The distractors: 3.9 m is x₃ itself, the width, given by a candidate who runs the iteration correctly and then stops before the step the question actually asks for; 7.6 m uses x₂ in place of x₃, one use of the formula short, and then adds the 4 m correctly; 15.8 m multiplies the width by 4 instead of adding 4 m to it, reading greater than as a multiplier.
- (d) £82.50 — Find the hourly rate: £52.50 ÷ 7 = £7.50 per hour. For 11 hours: 11 × £7.50 = £82.50. £30 comes from working out the pay for only the extra 4 hours (4 × £7.50), and forgetting to include the original £52.50. £99 comes from misremembering the hourly rate as £9 instead of £7.50, then 11 × £9. £56.50 comes from adding the extra number of hours (4) straight onto the pay in pounds (52.5 + 4), confusing hours with pounds.
- (b) (3, 10) — Method: multiply every part of p by 2, then add the matching parts of q. Working: 2p = (4, 6); adding q gives top 4 + (−1) = 3 and bottom 6 + 4 = 10. Answer: 2p + q = (3, 10). A candidate who forgets to double p first, working out p + q instead, gets (1, 7). A candidate who doubles q instead of p, working out p + 2q, gets (0, 11). A candidate who subtracts q instead of adding it, working out 2p − q, gets (5, 2).
- (c) 6 — Method: substitute the value, work out the top of the fraction first, then the division, and add the 3 last. Working: the top gives 10 − 4 = 6, dividing by 2 gives 6 ÷ 2 = 3, and adding 3 gives 3 + 3 = 6. Answer: 6. The distractors: 11 comes from dividing only the 4 by 2 instead of the whole of the top, giving 10 − 2 + 3; 4.5 comes from dividing the + 3 by 2 as well, giving (10 − 4 + 3) ÷ 2; 0 comes from subtracting the wrong way round on the top, giving (4 − 10) ÷ 2 = −3 and then −3 + 3.
- (a) An identity, true for every value of x — Expanding the bracket on the left gives 3x + 12, which matches the right-hand side exactly, so the statement is true for every value of x — this makes it an identity. A candidate who reasons that any statement with an equals sign must be an equation picks that option, missing that an equation is only true for particular value(s) of x, not all of them. A candidate who confuses an identity with a formula, because both relate two expressions, picks the formula option — but a formula connects two different quantities, such as area and side length, not two equivalent forms of the same expression. A candidate who assumes it can be solved for a single value of x, as with a normal equation, picks that option, not realising there is no single solution here.
How the 20 questions are shared out
- Number — 3 questions (15% of the qualification)
- Algebra — 6 questions (30% of the qualification)
- Ratio, proportion and rates of change — 4 questions (20% of the qualification)
- Geometry and measures — 4 questions (20% of the qualification)
- Probability — 2 questions (7.5% of the qualification)
- Statistics — 1 question (7.5% of the qualification)
Where an area has fewer printable questions than its share, the shortfall is filled from the other areas. These are original questions, not past papers.