24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.Noah runs 2 km in 10 minutes. Work out how long he takes to run 5 km at the same speed.
- 2.A mortar mix is made from sand and cement in the ratio 5 : 3. Write the ratio of sand to the total mix in its simplest form.
- 3.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 4.Two mathematically similar water bottles have a volume scale factor of 8 from the smaller bottle to the larger bottle. Work out the surface area scale factor from the smaller bottle to the larger bottle.
- 5.Write 2 m : 150 cm : 50 cm as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 6.The price of a games console is reduced by 10%. In a later sale the reduced price is reduced by 10% again. Work out the overall percentage decrease.
- 7.Write the ratio 0.75 : 2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 8.The time taken for a train journey is inversely proportional to the average speed of the train. At an average speed of 60 km/h the journey takes 2 hours. Work out the time taken at an average speed of 40 km/h.
- 9.Two mathematically similar hexagonal tiles have areas 18 cm² and 50 cm². Work out the ratio of the side length of the smaller tile to the side length of the larger tile, in simplest form.
- 10.The strength of a radio signal, in units, is inversely proportional to the square of the distance from the transmitter, in km. At a distance of 2 km the signal strength is 20 units. Construct the equation connecting signal strength S and distance d, then work out the distance at which the signal strength is 5 units.
- 11.3 builders put up a fence in 12 days. All the builders work at the same rate, so the number of days is inversely proportional to the number of builders. Work out how long 9 builders take to put up the same fence.
- 12.A train travels at a constant speed of 90 km/h. Work out the speed in m/s.
- 13.A gardener mixes 300 ml of plant feed concentrate with 1.2 litres of water to make a spray. Write the ratio of concentrate to water in its simplest form.
- 14.Write 45 minutes : 2 hours as a ratio in its simplest form.
- 15.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 16.A sculptor makes two mathematically similar statues. The smaller statue is 20 cm tall and 80 ml of varnish covers its surface. The larger statue is 50 cm tall. Work out how much varnish is needed to cover the surface of the larger statue.
- 17.A car travels for 3 hours at an average speed of 80 km/h and then for 1 hour at an average speed of 40 km/h. Work out the average speed for the whole journey.
- 18.It takes 2 identical pumps 10 hours to empty a flooded basement. Working at the same rate, work out how many hours 5 of these pumps would take to empty the same basement.
- 19.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 20.6 identical printers can print a batch of exam papers in 40 minutes, all working at the same rate. Working at the same rate, work out how many minutes 4 of these printers would take to print the same batch.
- 21.Amelia uses 2 kg of flour to bake 5 cakes. Using the same recipe, work out how many cakes she can bake with 6 kg of flour.
- 22.40% of a number is 12 more than 25% of the same number. Work out the number.
- 23.The cost of manufacturing a spherical container is proportional to the cube of its radius. A container of radius 3 cm costs £54 to manufacture. Construct the equation connecting cost C and radius r, then work out the cost of a container of radius 5 cm.
- 24.Two numbers a and b are in the ratio a : b = 3 : 4. Given that a = 15, work out the value of b.
Answer key
- (d) 25 minutes — Method: find the time for one kilometre, then multiply by the number of kilometres — the unitary method with a rate. Working: 10 ÷ 2 = 5 minutes per km, and 5 × 5 = 25. Answer: 25 minutes. The distractors: 20 minutes comes from multiplying the 10 minutes by 2, the distance in the given rate, instead of by the scale factor 2.5; 50 minutes comes from multiplying 10 by 5, treating the 10 minutes as the time for a single kilometre; 15 minutes comes from adding the 5 km on to the 10 minutes, adding quantities that are not the same kind.
- (b) 5:8 — The mix has 5 parts sand and 3 parts cement, so 5 + 3 = 8 parts in total. Sand to total is 5 : 8, and since the highest common factor of 5 and 8 is 1, this is already in its simplest form. Giving 5 : 3 answers sand to cement, not sand to the total mix. Giving 3 : 8 is cement to total, the wrong part of the mix. Giving 8 : 5 has the total and the sand swapped round.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 4 — Method: find the length scale factor by taking the cube root of the volume scale factor, then square it to get the area scale factor. Working: 8 = 2³, so the length scale factor is 2, and the area scale factor is 2² = 4. Answer: 4. 8 comes from using the volume scale factor itself as if it were the area scale factor. 64 comes from squaring the volume scale factor, 8² = 64, instead of first taking its cube root. 2 comes from correctly finding the length scale factor but then forgetting to square it.
- (a) 4:3:1 — Convert every part to the same unit: 2 m = 200 cm, so the ratio is 200 : 150 : 50. Dividing all three parts by 50 gives 4 : 3 : 1. Writing 2 : 150 : 50 has not converted 2 m into centimetres, so the units do not match. Writing 3 : 4 : 1 has the first two parts the wrong way round. Writing 4 : 3 : 2 comes from an arithmetic slip on the last part: 50 ÷ 50 = 1, not 2.
- (d) 19% — Method: write each decrease as a multiplier, multiply the multipliers, then compare the result with 100%. Working: a 10% decrease is a multiplier of 0.9, so the two reductions together give 0.9 × 0.9 = 0.81; the final price is 81% of the original, so the price has fallen by 100% − 81% = 19%. Answer: an overall decrease of 19%. The distractors: 20% comes from adding the two reductions, 10% + 10%, which charges the second 10% against the original price instead of against the already reduced price; 21% comes from using the increase multiplier by mistake, since 1.1 × 1.1 = 1.21, and reading that 21% as a decrease; 81% is the percentage of the original price still being paid, not the percentage taken off.
- (d) 3 : 8 — Multiply both parts by 4 to clear the decimal: 0.75 × 4 = 3 and 2 × 4 = 8, giving 3 : 8, which has no common factor other than 1. Giving 75 : 200 multiplies by 100 instead of 4, and has not then been simplified down to 3 : 8. Giving 0.75 : 2 has not been converted into whole numbers at all. Giving 3 : 2 converts the first part correctly but leaves the second part unscaled.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (d) 3 : 5 — Simplify the area ratio: 18 : 50 divides by 2 to give 9 : 25. Areas scale with the square of the length ratio, so take the square root of each part: the square root of 9 is 3, and the square root of 25 is 5, giving a side length ratio of 3 : 5. Giving 5 : 3 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger. Giving 9 : 25 is the simplified area ratio, without square-rooting it. Giving 18 : 50 is the area ratio before it has even been simplified.
- (c) 4 km — Since signal strength is inversely proportional to the square of the distance, S = k/d². Using d = 2, S = 20: 2² = 4, so 20 = k ÷ 4, giving k = 20 × 4 = 80. The equation is S = 80/d². When S = 5: d² = 80 ÷ 5 = 16, so d = 4 (taking the positive root, since distance cannot be negative). Stopping at d² = 16 without taking the square root leaves 16, the square of the distance, not the distance itself. Treating the relationship as inversely proportional to distance itself, rather than to its square, gives k = 20 × 2 = 40 and then d = 40 ÷ 5 = 8, a different relationship. Multiplying by S instead of dividing by it when isolating d² gives d² = 80 × 5 = 400 and d = 20, the wrong operation. The distance at which the signal strength is 5 units is 4 km.
- (a) 4 days — Method: the fence is a fixed amount of work, so builders × days is constant; find that product and divide it by the new number of builders. Working: 3 × 12 = 36 builder-days of work, so with 9 builders the time is 36 ÷ 9 = 4 days. Answer: 4 days. The distractors: 6 days comes from halving the 12 days because there are more builders, rather than dividing by the factor of 3 by which the workforce has grown; 36 days is the constant product of builders and days, given as a number of days instead of being shared between the builders; 9 days comes from taking 3 days off the 12, treating three extra builders as three fewer days, which is additive rather than proportional.
- (b) 25 m/s — Convert km/h to m/s by multiplying by 1000 (km to m) and dividing by 3600 (hours to seconds): 90 × 1000 ÷ 3600 = 25 m/s. Working out 90 ÷ 60 = 1.5 converts using 60, as if going from hours to minutes rather than to seconds. Working out 90 × 3.6 = 324 multiplies by 3.6 instead of dividing by it, going the wrong way between the units. Working out 90 × 1000 = 90000 converts kilometres to metres but forgets to convert hours to seconds at all. The train's speed is 25 m/s.
- (c) 1 : 4 — Convert to the same unit: 1.2 litres = 1200 ml, since 1 litre = 1000 ml. This gives the ratio 300 : 1200. Divide both parts by their highest common factor, 300, to get 1 : 4. Giving 3 : 12 divides by 100 only, which is a common factor but not the highest one. Giving 1 : 1.2 has not converted 1.2 litres into millilitres, so the two parts are not in the same unit. Giving 4 : 1 swaps the order, comparing water to concentrate instead of concentrate to water.
- (d) 3:8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. The ratio is 45 : 120. The highest common factor of 45 and 120 is 15. Divide both parts by 15: 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3 : 8. Leaving the hours unconverted gives 45 : 2 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 5 instead of 15 gives 9 : 24, which still shares a common factor of 3, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 3, hours to minutes instead of minutes to hours.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (a) 70 km/h — Method: average speed for a whole journey is the total distance divided by the total time, not the mean of the separate speeds. Working: 3 × 80 = 240 km and 1 × 40 = 40 km, giving 280 km in 3 + 1 = 4 hours, so 280 ÷ 4 = 70. Answer: 70 km/h. The distractors: 60 km/h comes from taking the mean of 80 and 40, which would only be right if equal times were spent at each speed; 280 km/h is the total distance written with a speed unit, from forgetting to divide by the total time; 80 km/h comes from quoting the speed of the longer leg as the average for the whole journey.
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (b) 80 — Method: the difference between 40% and 25% of the number is 15% of the number, and that difference is 12. Working: 15% of the number is 12, so 1% of the number is 12 ÷ 15 = 0.8, and the number is 0.8 × 100 = 80. Check: 40% of 80 is 32, 25% of 80 is 20, and 32 − 20 = 12. Answer: 80. The distractors: 30 comes from solving 40% of the number = 12; 48 comes from solving 25% of the number = 12; 15 is the percentage difference written as the answer.
- (b) £250 — Since cost is proportional to the cube of the radius, C = kr³. Using r = 3, C = 54: 3³ = 27, so 54 = k × 27, giving k = 54 ÷ 27 = 2. The equation is C = 2r³. When r = 5: 5³ = 125, so C = 2 × 125 = 250. Treating the relationship as proportional to r² instead of r³ gives k = 54 ÷ 9 = 6 and then C = 6 × 25 = 150, which models area scaling, not volume scaling. Treating it as proportional to r itself gives k = 54 ÷ 3 = 18 and then C = 18 × 5 = 90. Finding k correctly from the cube but then multiplying it by the radius instead of by the cube of the radius gives 2 × 5 = 10, which applies the right constant to the wrong power of r. The cost of a container of radius 5 cm is £250.
- (d) 20 — Method: equivalent ratios are linked by a single multiplier, so find it from the part you know and apply it to the other part. Working: 15 ÷ 3 = 5, so the multiplier is 5, and 4 × 5 = 20. Answer: 20. The distractors: 16 comes from adding the difference between the ratio parts, 4 − 3 = 1, to 15, treating the ratio as a difference; 60 comes from multiplying 15 by 4 without first dividing by 3; 11.25 comes from using the ratio the wrong way round, working out 15 × 3 ÷ 4.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min