Printable · GCSE Higher · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Higher tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Higher
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.The ratio of y to x is always 3 : 4. Write down which equation could represent this relationship.
- 2.The exchange rate is £1 = €1.15. Convert £200 to euros.
- 3.A map has a scale of 1 : 40 000. A cycle path measures 7.5 cm on the map. Work out the real length of the cycle path, in kilometres.
- 4.The value of a delivery van, in £, is plotted against its age, in years, since it was bought. At age 2 years, the gradient of the tangent to the graph is −950. What does this tell you about the van at age 2 years?
- 5.A laptop costs £800 when new. Its value decreases by 25% of its value at the start of each year. Work out how much value the laptop loses in the second year.
- 6.A stall sells bottles of juice. Two bottles cost £3.00, five bottles cost £7.50 and eight bottles cost £12.00. The cost, C pounds, is in a fixed ratio to the number of bottles, n. Write down a formula for C in terms of n.
- 7.A straight-line graph shows the number of pages printed, p, plotted against the time in minutes, t, since a printer started a print job. The line passes through the points (2, 30) and (5, 90). Work out the gradient of the line.
- 8.Two mathematically similar water bottles have a volume scale factor of 8 from the smaller bottle to the larger bottle. Work out the surface area scale factor from the smaller bottle to the larger bottle.
- 9.A rectangular garden has its length and width in the ratio 5:3. Given that the perimeter of the garden is 64 m, work out the width of the garden.
- 10.A river 120 km long is drawn as a line 6 cm long on a map. Work out the scale of the map.
- 11.A metal has a density of 7.8 g/cm³. Work out the density of the metal in kg/m³.
- 12.In a fruit bowl, the number of bananas is 3/4 of the number of apples. There are 16 apples in the bowl. Write the number of apples as a fraction of the number of bananas. Give your answer in its simplest form.
- 13.The price of a games console is reduced by 10%. In a later sale the reduced price is reduced by 10% again. Work out the overall percentage decrease.
- 14.A recipe for 6 muffins needs 150 g of flour. Aisha wants to make 15 muffins using the same recipe. Work out how much flour she needs.
- 15.Butter costs £2.40 per kg. Work out the cost of the butter in pence per 100 g.
Build your own mix at the worksheet builder.