Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Number worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the number statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Number worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A square petri dish has an area of 121 mm². A scientist wants to know its side length. Work out the side length of the dish.
- 2.The density of a type of plastic is 0.9 g/cm³. Work out this density in kg/m³.
- 3.Write the mixed number 2 1/4 as an improper fraction.
- 4.Put these three numbers in order of size, starting with the smallest: 3/8, 0.4, 0.35
- 5.A car travels 180 km using 6 litres of fuel. Work out the car's fuel consumption in kilometres per litre, then work out how many kilometres it can travel on a full tank of 12 litres at this rate.
- 6.In a box of counters the ratio of red counters to blue counters is 4 : 5. What fraction of the counters are blue?
- 7.A choir has sopranos, altos and tenors in the ratio 6 : 4 : 5. What fraction of the choir is not tenors?
- 8.Write 0.875 as a fraction in its simplest form.
- 9.Two allotments are combined. Allotment A grows vegetables and flowers in the ratio 3 : 2, and has 20 plots in total. Allotment B grows vegetables and flowers in the ratio 1 : 4, and has 20 plots in total. Work out the fraction of all the plots, in both allotments combined, that grow vegetables.
- 10.Write these numbers in order, starting with the largest: 7/8, 0.8, 78%, 17/20
- 11.Insert one pair of brackets into 2 + 3 × 5 − 1 so that the calculation is equal to 24. Which calculation is correct?
- 12.Which of these decimals lies between 1/4 and 2/5?
- 13.A plumber charges a call-out fee of £45 and then £28 for each hour she works. She is at a house from 09:15 until 12:45. Work out the total charge.
- 14.Amelia has 49 boxes of apples with 21 apples in each box. Work out an estimate for the total number of apples, by rounding each number to 1 significant figure.
- 15.A jar of jam costs £2.35. Tom buys 3 jars. He says the total cost is more than £7. Work out the exact total cost, and state whether Tom's claim is correct.
Build your own mix at the worksheet builder.